آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

مسواک در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود انتخاب می‌کنند، اما در اکثر بیمارانی که برای ارتودنسی به دندانپزشکی مراجعه کرده و این کار را انجام می‌دهند آشنایی کاملی با آموزش مسواک زدن در ارتودنسی نداشته و باید اطلاعات لازم در این زمینه را با تحقیق و دانش کافی قبل از انجام کار ارتودنسی در دندان پزشکی به دست آورند.

معمولاً طریقه مسواک زدن در ارتودنسی اهمیت زیادی برای جلوگیری از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان‌ها داشته و باعث می‌شود که بیمار در طول درمان کمتر به کلینیک دندانپزشکی برای رفع پوسیدگی یا دردهای ناشی از آن مراجعه کند.

مراحل طریقه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

معمولاً پلاک‌ها بر اثر خوردن مواد سفت و چسبناک بر روی دندان‌ها تجمع یافته و عامل مهمی برای پوسیدگی بیشتر دندان‌ها و تجمع تعداد زیادی از باکتری‌ها در دهان بوده که در زمان ارتودنسی به دلیل نداشتن دسترسی کافی در هنگام مسواک زدن به دندان‌ها، پلاکت‌ها به ‏تارتر تبدیل شده و باعث لکه دار شدن دندان‌ها می‌شود که این عمل به آسانی توسط یک متخصص دندان پزشکی قابل برطرف شدن است. در هنگام ارتودنسی باید که از مسواک‌های مخصوصی جهت جلوگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها تهیه کرده و آموزش مسواک زدن دندان ارتودنسی را یاد بگیرید و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های خود می‌توانید همراه مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.

همچنین بخوانید: نحوه نخ دندان کشیدن با ارتودنسی

برنامه منظمی برای مسواک زدن خود بعد از انجام ارتودنسی داشته باشید.

یاد گرفتن و آموزش مسواک زدن با ارتودنسی بسیار راحت بوده و بهتر است که در کنار استفاده از مسواک برای جلوگیری از احتمال شکل‌گیری پلاک و جمع شدن مواد غذایی به صورت روتین و منظم از آن برای کاهش تشکیل پلاک در زیر بریس‌ها در طول مدت زمان ارتودنسی استفاده کنید. برای انجام این کار برنامه منظمی در طول روز پس از هر وعده غذایی داشته باشید و زمانی را برای شست و شوی دهان و دندان‌های خود اختصاص دهید تا کمتر دچار مشکلات مربوط به دهان و دندان در طی این دوران شوید.

طریقه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

در ابتدای کار از دهان شویه استفاده کنید

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی کار چندان سختی نبوده و شما به راحتی می‌توانید با دیدن یک فیلم یا خواندن مقالات مربوط به آن سریع تر تمام این مراحل رو یاد گرفته و از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان‌های خود جلوگیری کنید. معمولاً طریقه مسواک زدن در زمان ارتودنسی اهمیت بسیاری داشته و در کنار آن لازم است که سایر مواردی مانند استفاده از دهان شویه و نخ دندان را فراموش نکرده و به صورت مداوم و مرتب از آن استفاده کنید. برای استفاده از دهان شویه مقدار کمی از آن را با یک فنجان آب پر کرده و دهان خود را به صورت روزانه با این محلول بشوید. اگر در بین دندان‌های شما قطعات غذا گیر کرده و باقی مانده‌های دیگر آن با مسواک زدن یا نخ دندان از بین دندان‌های شما خارج نشدند، دهانشویه باعث خارج کردن این قطعات ریز و به وجود آوردن محلی پاکیزه در دهان شما می‌شود.

 زاویه مناسبی را برای مسواک زدن در دهان خود انتخاب کنید

در این دوران برای آموزش مسواک زدن در ارتودنسی ابتدا مسواک خود را شستشو داده و مقدار کمی از خمیردندان بر روی آن بزنید سپس دهان خود را مسواک کنید. طریقه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی این صورت است که ابتدا به آرامی روی دندان‌های خود را مسواک کرده و بعد از آن با زاویه ۴۵ درجه آن را برگردانید تا زیر براکت‌های ارتودنسی و سیم‌های دندان خود را برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی مسواک کنید، با دقت و حوصله زیادی هر دندان خود را تمیز کرده و سپس سطح فوقانی و داخلی دندان‌ها شستشو دهید.

از نخ دندان برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی استفاده کنید

پس از یاد گرفتن آموزش مسواک زدن در ارتودنسی استفاده از نخ دندان و پوسیدگی دندان‌های شما جلوگیری می‌کند. هنگامی که دندان خود را ارتودنسی می‌کنید استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن بین براکت‌ها و سیم‌ها در دهان شما کار دشواری بوده اما این کار گام مهمی برای جلوگیری از پوسیدگی و سلامت دندان‌ها محسوب می‌شود، اگر قصد خرید نخ دندان و استفاده از آن را دارید حتما از مدل‌هایی با دسته‌های هدایت شونده خریداری کرده تا به راحتی اطراف بریس‌ها نخ دندان حرکت کند. شما می‌توانید از دستگاه‌های واترجت هم برای تمیز کردن نقاط جنگ میان دندان‌ها که دسترسی کافی به این نقاط را ندارید استفاده کنید.

مسواک همراه با ارتودنسی

آموزش مسواک زدن با ارتودنسی به کودکان

اگر قصد ارتودنسی دندان‌های کودک خود را دارید قبل از انجام ارتودنسی بهتر است که طریقه مسواک زدن در ارتودنسی را به او آموزش داده و سپس برای مرتب کردن دندان‌های کودک را به کلینیک دندانپزشکی ببرید.

آموزش مسواک زدن ارتودنسی به کودکان کار چندان سختی نبوده و شما می‌توانید از طریق بازی‌های آموزشی یا راه‌های دیگر مسواک زدن در ارتودنسی را به کودک خود یاد دهید.

بعد از انجام ارتودنسی برای سلامت دندان‌ها چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

پس از انجام ارتودنسی رعایت برخی از نکات برای جلوگیری از پوسیدگی و تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها اهمیت زیادی داشته و بیشتر دندان پزشکان به طریقه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی تاکید می‌کنند. به دلیل نداشتن دسترسی به دندان‌ها به علت نصب براکت‌ها و سیم‌هایی که در داخل دهان وجود دارد، مسواک زدن در این دوران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و اگر بیمار اطلاعی از مسواک زدن در این دوران نداشته باشد با آموزش مسواک زدن ارتودنسی تمام نکات لازم در این باره را یاد خواهد گرفت و برای سلامت بیشتر دندان‌های خود تلاش خواهد کرد. رعایت نکاتی مثل مسواک زدن صحیح استفاده از دهان شویه و نخ دندان در این دوران باعث کمک به سلامت بیشتر دهان و دندان شما و جلوگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها خواهد شد. برای کمک به سلامت دندان‌های خود در این دوران بهتر است که تا حد امکان از خوردن غذاهایی که چسبناک و سفت هستند برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان‌ها خودداری کرده و برای اطلاع از سلامت دندان‌های خود به صورت مرتب به کلینیک دندان پزشکی برای معاینه و چکاپ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند