مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی

برای درمان ناهماهنگی دندان‌ها، معمولا از ارتودنسی استفاده می‌شود. مدت زمان استفاده از ارتودنسی یا همان دوره درمان ارتودنسی دندان برای شخصی متفاوت است و با توجه به نیازهای درمانی آن‌ها تعیین می‌شود. البته لازم به ذکر است که برخی از رفتارهای افراد می‌تواند در دوره زمانی این درمان تاثیر بگذارد. اینکه ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟ یکی از پرتکرارترین سوالات بیماران به خصوص در جلسات اول درمان است. به طور کلی مدت زمان ارتودنسی می‌تواند بین 3 ماه تا 3 سال متغیر باشد. عواملی همچون سن، نوع دندان و شدت ناهماهنگی، نوع ارتودنسی و سازگاری دهان بیمار با آن، در هر فرد متفاوت بوده و باعث ایجاد تفاوت در زمان ارتودنسی می‌شود. با توجه آن که هر شخص دهان منحصر به­ فردی دارد؛ مسلما دوره درمان ارتودنسی آن با دیگر افراد متفاوت خواهد بود.

ارتودنسی چیست و چقدر طول می‌کشد؟

ارتودنسی شیوه­ای از درمان دندانپزشکی است که به نظم دادن دندان‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود فک‌هایی که در جای نامناسبی قرار گرفته­اند؛ اصلاح شوند. در واقع کسانی که با مشکلات دندان و فک مواجه می‌شوند؛ نمی‌توانند بهداشت دندان را به درستی رعایت کنند و بیشتر در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری­های پریودنتال قرار می‌گیرند. مدت زمان ارتودنسی بر اساس نوع ناهنجاری در بیمار متفاوت است و به طور معمول ارتودنسی که برای درمان فک به‌کار می‌رود؛ یک سال و نیم طول می‌کشد. در بسیاری از موارد بازه زمانی یک سال و نیم برای نظم ­دهی دندان‌ها نیز کافی است.  شما می‌توانید با مراجعه به دندانپزشک خود و تشخیص آن، در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

مدت زمان ارتودنسی در کودکان

همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین عواملی که مدت زمان ارتودنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ سن بیمار است. در واقع هر چه سن و سال شخص کمتر باشد؛ مدت زمان درمان کوتاه‌تر خواهد بود. چرا که دندان در کودکان هنوز قابلیت رشد دارد و راحت‌تر نظم می‌گیرند. به طور معمول بهترین زمان ارتودنسی برای افراد در سنین 9 تا 14 سالگی تخمین زده می‌شود. زیرا در این هنگام دندان‌­های دائمی کودک در حال رشد هستند و سریع‌تر در جای مناسب قرار می‌گیرند. از این­ رو ارتودنسی در کودکان زودتر نتیجه می‌دهد. 

مدت زمان ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان معمولا با هزینه بیشتر و طولانی‌تر انجام می‌شود. چرا که فرم فک و دندان‌­های افراد به خوبی شکل گرفته است و تنظیم استخوان و نظم ­دهی به دندان شرایط سخت‌تری دارد. حتی برای برخی افراد به علت پایان بلوغ و اتمام فرآیند رشد، اصلاح فک امکان‌پذیر نخواهد بود و افراد نیازمند ارتودنسی بدون جراحی و یا به همراه جراحی فک هستند که سخت‌تر از نوع معمول آن است. مدت زمان ارتودنسی در بزرگسالان گاهی تا 2 سال نیز طول می‌کشد.

مدت زمان انواع ارتودنسی‌ چقدر است؟

طول دوره ارتودنسی

یکی از عواملی که سبب می‌شود دوره درمان ارتودنسی شما کوتاه‌تر شود؛ استفاده از ارتودنسی‌­هایی با دستگاه­‌های مناسب است. در واقع تعداد زیادی دستگاه ارتودنسی مختلف، برای درمان مشکلات دندان اعم از ناهماهنگی­‌ها و ایرادات فک وجود دارد. برخی از آن‌ها مدت زمان ارتودنسی را کاهش می‌دهند. البته استفاده از نوع دستگاه انتخابی بر اساس تشخیص دندانپزشک انجام می‌شود. البته شما می‌توانید از وی بخواهید که در صورت امکان از دستگاهی استفاده کند تا روند درمان کوتاه‌تر شود.

مدت زمان ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت یکی انواع دستگاه­‌هایی است که برای درمان مشکلات دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه که به مرتب بودن دندان‌ها و رفع مشکلات فک کمک می‌کند؛ به دندان‌ها نمی‌چسبند و در طی دوره درمان متحرک بوده یا تغییر می‌کنند. مدت زمان ارتودنسی متحرک به عواملی همچون میزان بهم ­ریختگی دندان، الگوی بی ­نظمی آن، سن بیمار، سلامت فک و یا شدت مشکلات آن وابسته است. با اینکه درمان ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت طولانی‌تر بوده اما اگر مشکل جزئی باشد؛ می‌تواند کمتر از یک سال، مشکل دندان را رفع کند. 

مدت زمان ارتودنسی ثابت

نوع دستگاه استفاده شده ارتودنسی در طول درمان بر زمان آن نیز تاثیر می‌گذارد. به طور کلی ارتودنسی ثابت در زمان کوتاه‌تری نسبت به ارتودنسی متحرک، دندان‌ها را نظم می‌دهد و ناهنجاری­‌های فک را رفع می‌کند. مدت زمان ارتودنسی ثابت نیز تحت تاثیر عوامل گفته شده همچون مراقبت‌­های بیمار از دندان، شدت ناهنجاری‌­های فک و وخامت ناهماهنگی دندان‌ها قرار می‌گیرد و برای هر شخصی طول دوره درمان متفاوت است.

همچنین بخوانید: “ارتودنسی ثابت بهتر است یا متغیر؟

گذاشتن ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

گذاشتن ارتودنسی با توجه به نوع دندان­‌های بیمار و نوع براکت استفاده شده متغیر است. به طور کلی فرآیند نصب ارتودنسی در دهان یکی الی دو ساعت زمان می‌برد. البته این چند ساعت تنها زمان لازم برای نصب ارتودنسی است و مدت زمانی که منجر به درمان دندان‌ها و فک می‌شود؛ از 3 ماه تا 2 الی 3 سال طول می‌کشد و برای هر بیماری فرق می‌کند.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی و متحرک

درد ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

ممکن است مدت زمان ارتودنسی برای بسیاری از افراد حدود چندین ماه طول بکشد؛ این بدین معنی نیست که فرد در تمام این مدت درد می‌کشد. وقتی که براکت‌ ارتودنسی بر روی دندان‌­های شما نصب می‌شوند؛ هیچ دردی احساس نخواهید کرد اما احتمالا پس از نصب، دندان‌ها و لثه­‌های شما احساس فشار یا درد داشته باشند. به طور معمول درد ارتودنسی تا یک هفته طول می‌کشد که می‌توانید برای کاهش آن، موارد زیر را رعایت کنید.

  • در روزهای اول ارتودنسی، از غذاهای نرم مانند پوره سیب ­زمینی استفاده کنید.
  • مسکن­‌های بدون نسخه همچون ایبوپروفن می‌تواند به کاهش درد شما کمک کند.
  • از مصرف نوشیدنی­‌های ترش و اسیدی مانند آب پرتقال خودداری کنید.
  • در صورت زخم شدن دهان، به آن دست نزنید. برای آرام شدن آن می‌توانید از محلول آب نمک برای شستشوی دهان کمک بگیرید.
  • استفاده از داروهای بی­حسی موضعی در کاهش درد دندان و دهان شما موثر خواهند بود.

چگونه مدت زمان ارتودنسی را کوتاه‌تر کنیم؟

ارتودنسی برای نظم­ دهی دندان و رفع ناهنجاری­‌های فک استفاده می‌شود. مدت زمان ارتودنسی به عواملی همچون سن بیمار، مراقبت‌­های بهداشتی از دندان و دهان، شدت ناهماهنگی دندان‌ها و ناهنجاری در فک وابسته است. به همین علت می‌توان با مراجعه به دندانپزشک در زمان نوجوانی و رعایت نکات بهداشتی دندان، مدت زمان آن را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود