نحوه نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

نخ دندان در ارتودنسی

طریقه نخ دندان کشیدن در ارتودنسی برای افراد امری بسیار مهم است. متاسفانه برخی فکر می‌کنند که در دوران ارتودنسی دندان، کشیدن نخ دندان به‌خاطر وجود براکت‌ها  اقدامی غیرممکن است؛ اما متخصصان بسیار توصیه دارند که در این زمان، کشیدن نخ دندان بسیار ضرورت دارد.

 شما نباید به دلیل وجود سختی از انجام این کار خودداری کنید. این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر در حین ارتودنسی بهداشت دهان و دندان به طور کامل رعایت نشود؛ در این صورت می‌تواند به پوسیدگی و عفونت دندان‌های شما منجر شود.

 شما نباید به دلیل وجود سختی از انجام این کار خودداری کنید. این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر در حین ارتودنسی بهداشت دهان و دندان به طور کامل رعایت نشود؛ در این صورت می‌تواند به پوسیدگی و عفونت دندان‌های شما منجر شود.

ضرورت کشیدن نخ دندان ارتودنسی

باوجوداینکه مسواک زدن حداقل دو بار در روز تا حدودی اسیدها و باکتری‌هایی را که با خوردن و آشامیدن به دهان وارد می‌شوند را از بین می‌برد؛ ولی برخی نقاط مانند فاصله کوچک بین دندان‌ها به توجه بیشتری نیاز دارند. نخ دندان وسیله‌ای است که به نظافت این نواحی کمک بسیاری می‌کند.

توجه داشته باشید که بعد از انجام ارتودنسی باکتری‌ها سطوح بیشتری برای رشد خود پیدا می‌کنند؛ به همین دلیل روش صحیح نخ دندان کشیدن ارتودنسی در این مدت بسیار الزامی است.

اگر شما نگران سلامت بهداشت دهان و دندان‌های خود بعد از انجام ارتودنسی هستید، باید کشیدن نخ دندان را به‌صورت روزانه در برنامه خود داشته باشید. با انجام این کار بهداشت دهان خود را تضمین و از بیماری‌های دهان، لثه و دندان‌ها پیشگیری خواهید کرد.

همچنین بخوانید: مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟

روش صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی چگونه است؟

 

روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

استفاده از شیوه معمول کشیدن نخ دندان بر روی دندان‌های افرادی که ارتودنسی کرده‌اند به دلیل وجود براکت‌ها و بریس‌ها کمی دشوار به نظر می‌‌شود؛ چرا که نخ به طور کامل نمی‌تواند از میان دندان‌ها رد شود.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن ارتودنسی بدین‌گونه است که ابتدا باید ۵۰ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید و سپس نخ را به دور انگشتان میانی هر دو دست خود به خوبی بپیچانید، به نحوی که در نهایت تنها ۵ سانتی‌متر از نخ بین دو دست باقی بماند.

سپس نخ را از طریق شکاف پشت سیم بریس‌ها بدون آنکه سیم با نخ کشیده شود، رد کنید.

پس از آن می‌توانید نخ دندان را به آرامی بین دندان‌های خود تا جایی که از تمیز بودن کامل آن‌ها مطمئن شدید؛ حرکت دهید.

دقت در نخ دندان کشیدن

شما باید از انگشت شست برای فک بالا و از سبابه برای فک پایین استفاده کنید؛ این روش برای آنکه به راحتی نخ دندان بکشید، مناسب است.

زمانی که به سراغ دندان بعدی خود می‌روید، سعی کنید نخ دندان را از دور دست باز کرده و از قسمت تمیز آن برای هر دندان استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که نخ دندان کشیدن را با نهایت دقت انجام دهید تا آسیبی به براکت‌های خود وارد نکنید.

نکات مهم در هنگام کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

طریقه صحیح نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

نحوه نخ دندان کشیدن با ارتودنسی نکاتی دارد که شما باید آن‌ها را به یاد داشته باشید و در صورت بروز هرگونه مشکلی سریعا به پزشک ارتودنتیست خود جهت رفع آن مراجعه کنید.

  • از محکم کشیدن نخ دندان جلوگیری کنید و آن را به آرامی حرکت دهید.
  • در ابتدا  ممکن است شما شاهد خونریزی‌های کوچکی شوید؛ اگر این خونریزی‌ها ادامه پیدا کرد در اولین فرصت با متخصص ارتودنسی خود این مسئله را در میان بگذارید.
  • بهترین زمان برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی شب قبل از خواب و بعد از خوردن شام است.
  • ممکن است زمان کشیدن نخ دندان دچار درد و حساسیت شوید؛ لذا شما باید چند روز به دندان‌های خود استراحت دهید و سپس با تکرار طریقه صحیح کشیدن نخ دندان ارتودنسی مجدد دندان‌های خود را تمیز کنید.

با انواع نخ دندان ارتودنسی آشنا شوید

شما باید بعد از انجام انواع ارتودنسی جهت انتخاب از میان انواع نخ دندان مخصوص این کار و آموزش نخ دندان کشیدن ارتودنسی با پزشک خود مشورت کنید.

 ازآنجایی‌که در این مرحله کشیدن نخ دندان بسیار دارای اهمیت است، توصیه می‌شود اگر دسترسی به یک مدل خاص ندارید حتما از مدل‌های ساده‌تر استفاده کنید. با انجام این کار می‌توانید از بروز هرگونه آسیبی به دندان‌های خود تاحدامکان جلوگیری کنید.

نخ دندان سوپر فلاس

یکی دیگر از انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی، نخ دندان سوپر فلاس است. این مدل به گونه‌ای طراحی شده که در انتهای نخ معمولی، تکه‌ای پلاستیکی تقریبا هم اندازه همان نخ قرار دارد. این تکه به علت محکم و سفت بودن می‌تواند به خوبی بین دندان‌های شما قرار بگیرد و پس از آن به‌راحتی میان دندان‌ها و براکت‌ها حرکت کند.

همچنین این مدل قسمتی به نام اسفنجی دارد که بین نخ و قسمت پلاستیکی قرار دارد و زیر خط لثه را در کنار براکت‌ها و سیم‌ها به خوبی تمیز می‌کند.

نخ دندان معمولی با عبور دهنده

معمولا پزشکان به افراد توصیه می‌کنند که از نخ دندان مومی استفاده نمایند؛ اما شما برای نخ دندان کشیدن در ارتودنسی می‌توانید از نخ دندان معمولی هم استفاده کنید.

 نخ دندان مخصوص ارتودنسی روکش مومی دارد که با سهولت و بدون گیر کردن در بین براکت‌ها حرکت می‌کند. توجه داشته باشید که استفاده از عبور دهنده به همراه نخ دندان معمولی، روند نخ دندان کشیدن ارتودنسی را بسیار برای شما آسان خواهد کرد.

 نخ دندان ایر فلاس

اگر دنبال نخ دندانی در زمان ارتودنسی هستید که از آن به آسانی استفاده کنید و زمان کمتری برای آن اختصاص دهید؛ نخ دندان ایرفلاس بهترین انتخاب برای شما است.

 این مدل نخ دندان برای کودکان نیز کاربرد دارد؛ اما نسبت به سایر مدل‌ها از قیمت بالاتری برخوردار است.

 نخ دندان آبی واترپیک

متخصصان ارتودنسی نخ دندان آبی واترپیک را بهترین ابزار در زمان ارتودنسی می‌دانند. این مدل نخ دندان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تمیز کردن براکت‌ها و بریس‌ها است. این مدل قیمت بالایی دارد اما در مقابل تمیزکنندگی بسیار فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد.

داشتن دندان‌های سفید و زیبا با روش صحیح نخ دندان کشیدن ارتودنسی

نحوه کشیدن نخ دندان ارتودنسی بسیار مهم است و شما باید این کار را بادقت لازم در این دوره انجام دهید. مطمئن باشید که انجام این کار ارزش بسیاری دارد؛ زیرا بعد از زمان ارتودنسی دندان‌های سفیدتر و زیباتری خواهید داشت و علاوه‌برآن به‌سلامت دندان و دهان و جلوگیری از عفونت کمک خواهید کرد.  

یک پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر من امروز ارتودنسی انجان دادم اما نخ دندون به هیچ وجه بین دندونام نمیره و انگار دندونام قفل شدن به هم باید چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود