آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

پوسیدگی با انجام لمینت

پوسیدگی دندان با لمینت یکی از دغدغه‌های اصلی کسانی است که قصد لمینت کردن دندان‌های خود را دارند. باید بدانید که لمینت دندان عامل پوسیدگی دندان‌ها نیست. همان‌طور که تصور اینکه لمینت دندان سبب بهبود پوسیدگی‌های دندانی می‌شود، تصوری رایج اما غلط است. پس علت افزایش احتمال پوسیدگی دندان در زمان لمینت کردن چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟ لمینت نوعی روکش سرامیکی است که برای داشتن یک لبخند زیبا و رفع نقایص ظاهری دهان بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. برای لمینت کردن نیاز است یک لایه نازک از مینای دندان به قطر 0.5 تا 0.7 میلی‌متر توسط دندانپزشک برداشته شود.  

پوسیدگی دندان با لمینت چگونه رخ می‌دهد؟

اساسا پوسیدگی به علت تجمع مواد غذایی، رشد باکتری‌ها، تشکیل پلاک و به سبب آن تولید اسید رخ می‌دهد. این اسید بر روی دندان حفره‌هایی ایجاد می‌کند که عامل پوسیدگی هستند. بنابراین پوسیدگی‌ دندان با لمینت، در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می‌آید. ناحیه اصلی تجمع باکتری‌ها در دندان‌های لمینت شده در نزدیک لثه و محل اتصال لمینت به دندان و لثه است.

اگر فرآیند اتصال لمینت به دندان‌ها توسط دندانپزشک حاذق صورت بگیرد، بین دندان و سطح لمینت فاصله‌ای وجود نخواهد داشت. بنابراین تنها محلی که در معرض پوسیدگی قرار دارد ناحیه اتصال بین لمینت دندان و لثه است. پس در هنگام شستشوی دندان‌ها به این بخش‌ها بیشتر توجه کنید.

پوسیده شدن دندان زیر لمینت

چگونه از پوسیدگی دندان با لمینت پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان لمینت شده تنها برخی مراقبت‌های بهداشتی لازم است. رعایت بهداشت دهان مناسب شامل دو بار در روز مسواک زدن، استفاده از نخ دندان, دهانشویه فلوراید و مراجعه منظم به دندان پزشک (حداقل دو بار در سال) برای بررسی سلامت دندان‌ها می‌شود.

استفاده روزانه دو بار از مسواک و هر بار به مدت دو دقیقه می‌تواند از پوسیدگی دندان با لمینت پیشگیری کند. لازم به ذکر است که استفاده از برس مسواک نرم پس از لمینت کردن دندان‌ها ضروری است. زیرا اگر سر برس مسواک ها زبر باشد، لمینت دندان آسیب خواهد دید.

آیا پوسیدگی از معایب و عوارض لمینت دندان است؟

از مهم‌ترین معایب لمینت می‌توان به برگشت ناپذیر بودن آن اشاره کرد.

لمینت قابلیت ترمیم ندارد و در صورت شکستن باید تعویض شود. تعویض لمینت فرآیندی پرهزینه و دشوار است. در صورت ایجاد پوسیدگی دندان با لمینت ممکن است نیاز به برداشتن لمینت شود.

به علت برداشتن بخشی از مینای دندان احتمال ایجاد حساسیت دندان‌ها به سرما و گرما وجود دارد. معمولا این مشکل پس از مدتی حل می‌شود. اما در برخی موارد مقداری از حساسیت باقی می‌ماند.

لمینت سرامیکی از کامپوزیت دندان گرانتر است.

در اثر مصرف زیاد مواد غذایی با رنگدانه زیاد، تغییر رنگ می‌دهد.(نظیر قهوه)

لمینت برای دندان‌های پوسیده و پر شده

دندان پوسیده را نمی‌توان لمینت کرد. ابتدا دندان توسط دندانپزشک ترمیم می‌شود و پس از آن لمینت دندان انجام می‌شود. دندان پوسیده و پر شده در صورتی برای لمینت کردن مناسب است که میزان پر شدگی کم بوده باشد. برای دندان‌هایی که پر شده‌اند و بخش بزرگی از دندان برداشته شده است، استفاده از تاج دندان و یا حتی پل دندانی گزینه مناسب‌تری است.

فرق دندان پوسیده و لمینت شده

یکی از عواملی که می‌تواند احتمال پوسیدگی دندان با لمینت را افزایش دهد، نصب لمینت بر روی دندان‌های پوسیده و ناسالم است. پس از لمینت کردن دندان پرشده باید به رعایت بهداشت آن دندان توجه ویژه‌ای شود. زیرا حساسیت آن دندان بیشتر خواهد بود.

درمان پوسیدگی دندان با لمینت چگونه است؟

در صورتی که پوسیدگی دندان با لمینت، در ناحیه متصل به لثه به وجود آید، دندانپزشک می‌تواند با پر کردن پوسیدگی دندان به وسیله مواد همرنگ لمینت مشکل را برطرف کند. البته این در صورتی است که روکش دندان جدید باشد. اگر روکش دندان قدیمی بود، بهتر است روکش لمینت دندان جدا شده و سپس پر کردن دندان انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود