انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست ­رفته افراد به شمار می‌­آید.

ایمپلنت‌ها، یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) ایجاد می‌کنند که با دندان‌های طبیعی افراد سازگار هستند؛ و جنسی از تیتانیوم خالص دارند که با بدن واکنشی نمی‌­دهد.

ایمپلنت‌ها به صورت یک میله باریکی هستند که درون استخوان فک قرار داده می‌شوند. امروزها استفاده از ایمپلنت، بهترین شیوه جایگزین دندان‌های از بین رفته شناخته می‌شود .

ایمپلنت‌های معمولی

پروسه ایمپلنت برای انواع دندان معمولی، در چندین مرحله انجام می‌شود. برخی اوقات فرد به دو عمل جراحی، بخیه زدن و برش لثه نیاز دارد.

برای انجام ایمپلنت معمولی، باید جای دندان کشیده شده شما کاملا خوب شده باشد. به طور کلی در این روش، پزشک وضعیت لثه و استخوان فک را بررسی می‌کند تا مشخص شود که شرایط دندان به چه صورت است.

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان بر اساس روش کاشت دندان به 4 دسته تقسیم می‌شوند. ایمپلنت‌ها همگی یک کار را انجام می‌دهند؛ اما در نحوه انجام کار و مدل کاشت ایمپلنت دندان با یکدیگر متفاوت هستند.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت اندواستیل (Endosteal)

امروزه بهترین نوع ایمپلنت دندان و متداول‌ترین روش ایمپلنت، اندواستیل است که به شکل پایه‌های کوچک و گردی هستند و جنس تیتانیومی دارند.

ایمپلنت ساب پریواستیل (Subperiosteal)

 برخی افراد که استخوانی مناسب و مقاوم ندارند با تشخیص پزشک متخصص، روش پریواستیل را برای درمان انتخاب می‌کنند. ‌‌در این روش پایه‌ای فلزی بر روی استخوان و زیر لثه قرار گرفته و سپس روکش‌های دندان روی آن قرار می‌‌گیرند.

ایمپلنت دندان یک مرحله‌ای

در این نوع از ایمپلنت دندان بعد از قرارگیری پایه درون استخوان فک، قسمتی از آن بیرون از بافت لثه قرار می‌گیرد. این روش تنها یک مرحله جراحی دارد و بعد از بهبودی دیگر نیازی به جراحی لثه نیست و تاج دندان بر روی پایه بیرون زده، قرار داده می‌شود.

ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای

این شیوه یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع کاشت دندان تکی به شمار می‌رود. این نمونه ایمپلنت دندان درون استخوان فک و زیر بافت لثه قرار می‌گیرد و سپس بالای آن به وسیله بخیه بسته می‌شود.

در این روش بیمار پس از آنکه طول درمان و دوره بهبودی خود را سپری کرد؛ مجددا بافت لثه وی توسط پزشک متخصص برداشته می­شود و با جراحی دوم تاج و روکش دندان به پایه ایمپلنت متصل می‌گردد.

کاشت دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

دندان مصنوعی را می‌توان به صورت متحرک و ثابت استفاده کرد. روش متحرک یک مشکل بزرگ دارد؛ اینکه هر بار که غذا می‌خورید، مواد غذایی زیر دندان‌ها رفته و شما باید آن‌ها را از دهان خود خارج و تمیز کنید.

امروزه کاشت دندان مصنوعی ثابت، طرفداران بیشتری پیدا کرده است که بر پایه ایمپلنت بر روی فک نصب می‌شوند. ممکن است شما چندین دندان خود را به طور متناوب از دست داده باشید. در این زمان اگر چه می‌توان دندان مصنوعی متحرک گذاشت؛ اما کاشت دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت بسیار بهتر خواهد بود.

این روش که یکی از انواع کاشت دندان ثابت است با قرار گرفتن چند پایه ایمپلنت داخل فک، دندان‌های مصنوعی به صورت پیوسته روی فک نصب می‌شوند؛ لذا نیازی به نصب دندان‌ها به صورت جداگانه نیست.

مزیت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت، این است که همیشه روی فک ثابت خواهد ماند و تحلیل فک رخ نمی‌دهد.

انواع ایمپلنت دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دو نوع دندان مصنوعی اوردنچر و All on 4  بر پایه ایمپلنت وجود دارد:

اوردنچر

یکی دیگر از انواع ایمپلنت دندان، اوردنچر است. پزشکان این روش را برای افرادی انجام می‌دهند که بیشتر دندان‌های خود را در فک بالا و پایین از دست داده‌اند.

اوردنچر در واقع همان دندان مصنوعی متحرک است که از تاج دندانی سفید و کمی لثه که به طور کامل براساس دندن‌های طبیعی و لثه هستند، شبیه‌سازی شده‌اند.

همچنین بخوانید: جراحی لثه برای افزایش طول تاج دندان

اوردنچر هنگامی که بر روی لثه قرار می‌گیرد مثل دندان طبیعی عمل می‌کند و برای افرادی مناسب است که استخوان فک مناسب و متراکمی دارند. در روش اوردنچر می‌توان از یک تا هشت ایمپلنت استفاده کرد.

دندان‌های مصنوعی به وسیله پایه‌های ایمپلنت که در داخل استخوان فک قرار می‌گیرند، ثابت نگه داشته می‌شوند و دیگر تحرک ندارند و بیمار با خیال راحت می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

All on 4

دندان مصنوعی ثابت بر پایه چهار ایمپلنت یا همان All on 4  روشی بسیار مناسب برای بیمارانی است که دندان‌های یک قوس کامل دندان در فک بالا و پایین خود یا در هر دو فک خود را از دست داده‌اند و تراکم استخوانی کافی ندارند.

در این روش چهار ایمپلنت در قسمت‌های متراکم استخوان فک گذاشته می‌شود و سپس پروتز دندان مصنوعی بر روی آن قرار می‌گیرد.

پزشکان این روش را برای افرادی که بیشتر دندان‌های خود را در هر دو فک از دست داده‌اند، به کار می‌برند. پروتزهای دندان مصنوعی بسیار طبیعی هستند و کارایی آن‌ها مانند دندان‌های طبیعی است.

مزایای انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت یکی از بهترین انواع کاشت دندان ثابت شناخته شده است؛ لذا انتخاب این روش به عنوان جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته مزایای بسیاری نسبت به سایر گزینه‌های درمانی در دندان‌پزشکی دارد.

·  روشی کاملا نظام‌مند و محتاط است.

·  جایگزین شدن یک دندان از دست رفته بر روی دندان‌های مجاور تأثیری نمی‌گذارد.

·  ایمپلنت‌های دندانی به ساختاراستخوانی جوش می‌خورند و بسیار مستحکم هستند.

·  دندان‌های ایمپلنت‌ شده ظاهر و احساسی شبیه به دندان‌های طبیعی دارند.

ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند!

در ایمپلنت پیچی که در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، نقش یک ریشه دندان طبیعی را بازی می‌کند و سپس روکش‌ها، پل‌ها و پروتزهای متحرک به عنوان تاج دندان بر روی آن قرار می‌گیرند؛ لذا ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین یک یا حتی تمام دندان‌های طبیعی افراد شود.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نوع کاشت، جنس، برند، نوع اتصال، روکش و نحوه اجرا با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از ایمپلنت‌ها به صورت یک مرحله‌ای و در قالب دیجیتالی اجرا می‌شوند و برخی دیگر از ایمپلنت‌ها به صورت دو مرحله‌ای هستند.

تفاوت لمینت و ایمپلنت چیست؟ بررسی و مقایسه

ایمپلنت یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی دندان‌ها

متاسفانه اغلب افراد روحیه خود را با از دست دادن دندان‌های طبیعی خود از دست می‌دهند. خیلی از افراد در غذا خوردن با مشکل روبرو می‌شوند. همچنین از اظهار نظر در حضور دیگران و خندیدن خودداری می‌کنند.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و با آمدن انواع کاشت دندان ثابت می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. ایمپلنت‌های مدرن گزینه مناسبی برای بازیابی کیفیت زندگی شما هستند.

برندی که برای اجرای ایمپلنت در نظر گرفته می‌شود بسیار مهم است. شما باید اطلاعات خود را در خصوص انواع ایمپلنت‌های دندان تکمیل کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را پس از مشورت با دندان‌پزشک متخصص برای درمان دندان‌های خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود