آیا لمینت دندان ضرر دارد؟

لمینت دندان نیز همانند هر روش درمانی دیگر مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

این لمینت‌ها برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان به کار می‌روند و توانایی رفع مشکلات فراوانی مانند رنگ بد دندان، ساختار نامناسب و نامرتب بودن دندان‌ها را دارند.

لمینت‌های دائمی مانند سرامیک، کامپوزیت و لمینت‌های متحرک از انواع مختلف روکش‌های دندان هستند.

رعایت نکردن بعضی از اصول مهم هنگام دریافت لمینت، می‌تواند به دندان آسیب وارد کند.

به طور کلی ضررهای لمینت دندان به نسبت مزایای آن بسیار کمتر است و از اکثر آن ضررها می‌توان جلوگیری کرد.

پس از آشنایی با عوارض لمینت دندان و چگونگی جلوگیری از آن‌ها در مسیر دریافت و نصب لمینت، می‌توانید بهترین تصمیم ممکن را برای زیبایی لبخند و دندان‌های خود بگیرید.

نگاهی کوتاه به کاربرد لمینت دندان

مشاهده نمونه کارها و ویدئوهای بیشتر در آپارات و اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی یونیک اسمایل

روکش‌هایی از جنس پرسلین و یا کامپوزیت رزین را لمینت دندان می‌نامند که برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان بر روی آن قرار می‌گیرند.

این روکش‌ها کاربردهای فراوانی مانند تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان را دارند. لمینت‌های دندانی به علت جنس به کاررفته در آن‌ها در برابر لکه‌های رنگی مقاوم هستند؛ همچنین استحکام فراوان‌تری نسبت به مینای دندان طبیعی دارند.

بسیار از مراجعان با توجه به مزایا زیاد لمینت دندان و هزینه کمتر نسبت به ایمپلنت دندان، این گزینه را انتخاب می‌کنند. بعضی از مزایای لمینت دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • حفاظت از ساختار دندان‌های ضعیف شده
 • تصحیح بد شکلی دندان
 • اصلاح بد رنگی دندان
 • افزایش اعتماد به نفس فرد با اصلاح لبخند
 • پوشش دهی مناسب شکستگی دندان
 • اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها
 • استفاده از لمینت دندان برای دندان‌های عصب کشی شده
 • حفاظت از دندان در برابر سایش
 • اصلاح شکل و عملکرد دندان در صورت بروز هر گونه مشکل و شکستگی

تا کنون با مزایا و کاربرد لمینت‌های دندان آشنا شدید. همان طور که می‌دانید عوارض لمینت دندان همانند روش‌های درمانی دیگر در میان بیماران به وجود می‌آید. در صورت آشنایی با این معایب، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش ‌دهید تا بتوانید در تجربه‌های آینده خود از آن استفاده کنید.

انواع مختلف لمینت دندان

لمینت‌های دائمی دندان به دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می‌شوند.

در دسته لمینت‌های موقت، لمینت دندان متحرک قرار می‌گیرد. لمینت‌های دائمی بر اساس ضخامت روکش‌ها، جنس، میزان بازتاب نور و مقاومت طبقه بندی می‌شوند.

لمینت‌های سرامیکی یا پرسلین تنوع رنگی، استحکام و هزینه بالاتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند.

همچنین در برابر رنگ گرفتن و لکه پذیری مقاومت بیشتری دارند. لمینت‌های سرامیکی به علت ضخامت کم و شفافیت سطح آن‌ها از محبوبیت فراوانی برخوردار هستند.

ریموو کامپوزیت‌های رنگ گرفته و غیر قرینه و جایگزینی آنها با لمینیت‌های سرامیکی ایمکس
ریموو کامپوزیت‌های رنگ گرفته و غیر قرینه و جایگزینی آنها با لمینیت‌های سرامیکی ایمکس

لمینت دندان متحرک نوعی لمینت موقتی برای رفع عیوب ظاهری دندان است که نسبت به روش‌های دیگر لمینت دندان هزینه کمتری برای مراجعین دارد.

این نوع از لمینت‌ها با قالب گیری دندان‌های طبیعی و ساخت روکشی موقت، برای مدتی کوتاه لبخندی زیبا و بی نقص به شما هدیه می‌دهد.

آیا لمنیت برای دندان ضرر دارد؟

ضررها و عوارض جانبی لمینت دندان، جزئی و در بعضی موارد متوسط است. عوامل زیادی در به وجود آمدن عوارض لمینت دندان تاثیر دارند.

تجربه و دانش دندان‌پزشک، رعایت مقدمات قبل از اتصال لمینت‌ها، مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان، جنس لمینت‌ها از عوامل تاثیرگذار بر روی عوارض جانبی لمینت دندان هستند.

با انتخاب یک متخصص حاذق و با تجربه  و مشورت در مراحل انتخاب نوع، جنس و رنگ لمینت بهترین نتیجه ممکن را برای خود رقم بزنید و از ضررهای لمینت دندان جلوگیری کنید.

معایب لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک به علت استحکام کمتر نسبت به لمینت‌های دائمی از معایب بیشتری برخوردار هستند. از معایب این نوع لمینت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد غذایی در زیر یا اطراف این نوع لمینت گیر می‌کند.
 • عادت نداشتن زبان به فرم لمینت متحرک در دهان و ایجاد تداخل کم در بیان کلمات
 • در صورت استفاده نادرست از لمینت‌های متحرک دندان احتمال شکستن و ترک برداشتن آن افزایش می‌باید.
 • استفاده از خمیردندان برای تمیز کردن روکش‌ها باعث آسیب دیدن لمینت متحرک دندان می‌شود.
 • رنگ گرفتن روکش‌های لمینت در صورت رعایت نکردن اصول مراقبتی آن

ضررهای لمینت دندان دائمی

در ادامه بعضی از معایب لمینت‌های دندان را با جزئیات بیشتر فراهم کرده‌ایم تا با مطالعه بیشتر و کسب آگاهی در این زمینه در تصمیم خود برای لمینت کردن دندان‌های خود اطمینان حاصل کنید.

عدم امکان ترمیم لمینت دندان

لمینت دندان سرامیکی استحکام بسیار زیادی دارد و به‌آسانی دچار شکستگی و ترک نمی‌شود. در صورت بروز هرگونه ترک و شکستگی در روکش‌های دندان لمینت، باید آن را تعویض کنید و امکان ترمیم آن وجود ندارد.

این لمینت‌ها برخلاف ترمیم‌های کامپوزیتی قابلیت ترمیم دوباره ندارند و باید یک لمینت جدید تهیه کنید. با رعایت مراقبت‌های ضروری پس از لمینت و پرهیز از مواد غذایی سفت مانند آجیل احتمال ایجاد عوارض لمینت دندان و شکستگی روکش‌های لمینت را کاهش دهید.

برگشت‌ناپذیر بودن لمینت دندان

هنگام نصب لمینت‌های دائمی، دندان‌های طبیعی به میزان ضخامت روکش‌های لمینت تراش می‌خورند تا ظاهری طبیعی پیدا کنند.

پس از نصب لمینت‌ها شما قادر به برداشتن لمینت‌ها و پر کردن جای آن‌ها با چیز دیگری نیستید زیرا دندان‌های طبیعی شما تراش خورده‌اند و دیگر ظاهر طبیعی خود را ندارند.

به همین دلیل باید همیشه از لمینت دندان استفاده کنید. کسانی که به دنبال تراش خوردن دندان‌های طبیعی خود نیستند و نمی‌خواهد این حالت را تجربه کنند باید از روش‌های دیگر درمانی استفاده کنند.

هزینه بالا در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر

قیمت لمینت‌ها با توجه به نوع مواد به کار رفته در آن‌ها متفاوت است و قیمت بالای این لمینت‌ها با بهترین مواد سازنده در دسته نکات منفی این روش درمانی قرار می‌گیرد.

البته با توجه به میزان استحکام  بالای این لمینت‌، مقاومت در برابر لکه پذیری و رنگ گیری و طول عمر آن‌، بالا بودن این هزینه تا حدودی طبیعی است.

عدم امکان تغییر شکل لمینت پس از نصب

شکل، اندازه و رنگ روکش‌های لمینت پیش از نصب با انتخاب بیمار و راهنمایی‌های پزشک در آزمایشگاه ساخته می‌شود.

این روکش‌ها پس از نصب قابلیت تغییر رنگ و شکل را ندارند. در صورت عدم رضایت بیمار از لمینت، مراحل تولید روکش‌های لمینت‌ها دوباره از سر گرفته می‌شود و آزمایشگاه یک مدل جدید متناسب به بیمار تولید کند.

حساسیت بیشتر دندان به گرما و سرما

هنگام نصب روکش‌های لمینت‌ها، سطح جلویی دندان تراش می‌خورد. این نازک شدن مینای دندان طبیعی و تراش خوردن در بعضی از افراد باعث ایجاد حساسیت‌هایی در برابر گرما و سرما می‌شود.

این نوع عوارض لمینت دندان موقتی بوده است و پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت و فرد به لمینت دندان عادت می‌کند.

هنگام دریافت لمینت با پزشک درباره ضخامت مینای دندان طبیعی خود مشورت کرده و از مناسب بودن آن برای لمینت اطمینان حاصل کنید.

بروز عفونت دندان

در صورتی که دندان‌های شما به صورت درست و اصولی و توسط یک پزشک حاذق لمینت نشود، احتمال بروز عفونت و پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود. وجود این فضای خالی احتمال تجمع باکتری‌ها و پلاک میان دندان و روکش را افزایش می‌دهد و به مرور دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند.

کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان

از یکی دیگر از عوارض لمینت دندان می‌توان به جدا شدن یا کنده شدن کامل لمینت دندان اشاره کرد. از دلایل این اتفاق می‌توان عدم مهارت و تخصص دندان پزشک را نام برد.

برای جلوگیری از مشکل، تحقیقات خود را به صورت کامل و درست انجام دهید و از نتیجه کار دندانپزشک مورد نظر در طولانی مدت اطمینان حاصل کنید. از دیگر دلایل دخیل در این مشکل می‌توان به ساییدن دندان‌ها در شب اشاره کرد.

وجود مشکلاتی هنگام غذا خوردن

اصولی نبودن ارتفاع لمینت دندان یا ندادن شکلی متناسب با دهان باعث ایجاد مشکلاتی در غذا خوردن و حرف زدن می‌شوند. نصب غیر اصولی و نبود تجربه از دلایل ایجاد عوارض نام برده است.

رنگ لمینت دندان

هماهنگ نبودن رنگ لمینت دندان با رنگ دندان‌های طبیعی یکی دیگر از معایب لمینت دندان است.

پیش از نصب لمینت در انتخاب رنگ آن نهایت دقت را به کار ببرید تا اختلاف زیادی میان رنگ لمینت‌ها و دندان‌های شما نباشد. در صورت لمینت کردن تمام دندان‌ها دیگر با این مشکل درگیر نخواهید شد.

چه کسانی شرایط استفاده از لمینت دندان را ندارند؟

وجود بعضی از مشکلات و شرایط خاص در دندان‌ها مانع استفاده از لمینت دندان می‌شود.

به همین دلیل همه مراجعان قادر به دریافت نتیجه مورد نظر خود نیستند. با مراجعه به مطب پزشک و انجام تمام بررسی‌های لازم از مناسب بودن دندان‌ها برای لمینت کردن اطمینان حاصل کنید.

همچنین می‌توانید در صورت امکان مشکلات دندان‌های خود را حل کرده و دوباره به پزشک برای لمینت مراجعه کنید. کسانی که شرایط زیر را دارند متقاضی مناسبی برای لمینت نیستند:

 • نبود دندان یا تعداد بالای دندان‌های افتاده
 • در یک راستا نبودن فک بالا و پایین
 • وجود هر گونه عفونت یا بیماری لثه‌ای
 • پوسیده بودن دندان‌ها
 • استفاده از دندان مصنوعی
 • عادت به فشار دادن دندان‌ها به هم یا اصطلاح دندان قروچه شدید
 • داشتن دندان‌های ترمیم شده با میزان بسیار زیاد کامپوزیت
 • نازک بودن مینای دندان

جلوگیری از عوارض لمینت دندان

اکثر عوارض احتمالی لمینت دندان قابل حل شدن هستند. با انجام دادن اصول قبل و بعد از دریافت لمینت دندان و مراجعه به یک دندان پزشک ماهر شانس ایجاد این گونه مشکلات را کاهش دهید. با رعایت مراقبت‌های لازم و موارد ذکر شده می‌توانید از عوارض لمینت دندان جلوگیری کنید و با خیالی راحت به مطب دندان پزشک برای لمینت کردن دندان خود مراجعه کنید.

پرهیز از غذاهای سفت

استفاده از غذاهای سفت مانند آجیل، یخ و یا شکستن یا باز کردن اجسام، باعث وارد شدن فشار زیاد به دندان‌ها می‌شود. این فشار بالا توانایی شکستن لمینت دندان را دارد. از مصرف این خوراکی‌ها پرهیز کنید تا ماندگاری و عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند.

بهداشت دهان و دندان

لمینت کردن دندان‌ها به معنای استفاده نکردن از مسواک نیست. بهداشت دهان و دندان را جدی گرفته و به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید. لمینت تنها سطح جلویی دندان را می‌پوشاند و دندان‌های شما هنوز به مسواک، نخ دندان و دهان شویه نیاز دارند. عدم رعایت این کارها باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

عدم استعمال دخانیات

در کاهش مصرف دخانیات بکوشید. دود تولید شده هنگام استعمال دخانیات دارای مقدار زیادی مواد مخرب و رنگی مضر برای دندان‌ها است. با توجه به آن که جنس لمینت‌های سرامیکی مقاومت زیادی در برابر لکه دارد؛ اما استفاده کمتر یا استعمال نکردن دخانیات کمک فراوانی به رنگ دندان‌ها و سلامت آن‌ها می‌کند.

مصرف مواد غذایی رنگی

همان طور که گفته شد لمینت‌های دائمی در برابر رنگ پذیری مقاومت دارند اما رعایت این موضوع و کمتر مصرف کردن مواد غذایی رنگی باعث عمر و شفافیت بیشتر لمینت‌های دندان می‌شود. چایی، قهوه، مایعات رنگی و خوراکی‌های خورنده برای لمینت دندان ضرر دارند و باید در رژیم غذایی خود از این مواد غذایی کمتر استفاده کنید.

راه حل برطرف کردن عوارض لمینت دندان

در صورت بروز هرگونه مشکل پس از دریافت لمینت دندان خود و بهبود نیافتن آن در مدتی کوتاه بهتر است در اولین فرصت به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

با ذکر جزئیات مشکل خود و مشورت با پزشک راه حل درمان آن را پیدا کنید. در صورت جدا شدن کامل لمینت از دندان، آن را درون پوششی مناسب قرار داده و به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین در صورت بروز هر گونه شکستگی لمینت، ترک خوردگی، عفونت و التهاب لثه در صورت وجود حساسیت به لمینت و عفونت دندان در اولین فرصت برای درمان این مشکلات و جلوگیری از مشکلات جدی‌تر به مطب پزشک بروید.

لمینت دندان معایب کمی دارد

شما تاکنون با مفهوم لمینت دندان، انواع و کاربرد آن آشنا شدید. لمینت دندان در کنار مزایای زیاد، تعداد انگشت شماری معایب نیز دارد که اکثر آن‌ها قابل جلوگیری هستند.

عدم امکان ترمیم دندان، برگشت‌ناپذیر بودن روند دریافت لمینت دندان، بروز حساسیت، عفونت و هزینه بالا تعدادی از عوارض احتمالی لمینت دندان هستند.

لمینت دندان در صورت نصب صحیح و اصولی آسیب کمی به دندان‌ها وارد می‌کند. بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از مصرف بعضی از مواد غذایی خاص پرهیز کنید.

استعمال دخانیات را کنار بگذارید تا هم رنگ روکش‌ها و هم دندان‌های طبیعی خود را با مواد مخرب آن خراب نکنید.

روکش‌های نازک سرامیکی با پوشاندن مشکلات دندان‌ها لبخندی زیبا و مرتب برای شما فراهم می‌کند. با رعایت موارد گفته شده در جلوگیری از بروز عوارض لمینت دندان بکوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود