تفاوت لمینت و ایمپلنت چیست؟ بررسی و مقایسه

تفاوت لمینت و ایمپلنت

تفاوت لمینت و ایمپلنت زیاد است؛ اما برخی فکر می‌کنند که این دو شبیه هم بوده و یا اصلاً دو نام مشابه هم هستند. اگر به فکر ترمیم دندان‌ها و زیبایی لبخند خود هستید، احتمالاً زیاد با این مفاهیم درگیر شده و مدام به دنبال بهترین نوع و روش برای جراحی و کاشت هستید؛ اما از طرفی مدام در اینترنت جستجو می‌کنید و در نهایت نمی‌توانید یک تصمیم دقیق و درست بگیرید. دراین‌خصوص لازم می‌دانیم در ابتدا در مورد هرکدام از این دو حوزه یعنی لمینت دندان و ایمپلنت در دندانپزشکی صحبت کنیم و سپس به بررسی تفاوت لمینت و ایمپلنت بپردازیم.

ایمپلنت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندان در واقع یکی از روش‌های جایگزین‌ کردن بر پایه یک متریال ثابت است. با این کار شما می‌توانید دندان مصنوعی را بدون نیاز به درآوردن مکرر برای همیشه در محل دندان قبلی بکارید. در واقع از تیتانیوم خالص برای این کار استفاده می‌شود که با بدن سازگاری کامل داشته و به‌ هیچ‌ عنوان حساسیت ایجاد نمی‌کند. به‌طورکلی به این صورت انجام می‌شود که نخست باید پوسیدگی بررسی شده و عکس‌برداری نیز انجام گردد. برای قرار گرفتن ایمپلنت لازم است که یک طراحی انجام شود و ایمپلنت درون استخوان و در فک قرار گیرد.

تصویر ایمپلنت دندان

بعد از چند ماه از انجام جراحی مربوط به‌قرار دهی پین، عملیات ادغام استخوان با فک انجام خواهد شد. لازم است که برای بررسی تفاوت لمینت و ایمپلنت کمی هم در مورد لمینت اطلاعات داشته باشید که دراین‌خصوص در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. این جراحی به‌صورت بی‌حسی موضعی انجام شده و شما درد را احساس نمی‌کنید. البته نوع آمپول بیهوشی هم مهم است. در شرایط خاص می‌توانید کشیدن دندان و جای‌گذاری را به‌صورت هم‌زمان و در یک روز انجام دهید. البته پیش‌ از این کار باید مشورت‌های لازم را با پزشک معالج خود داشته باشید.

لمینت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان یا ونیر یکی از روش‌های ترمیم ظاهری دندان است. در این تکنیک یک روکش روی دندان کشیده می‌شود که موجب از بین‌ رفتن حالت زردی و رنگ‌ رفتگی و همین‌ طور پرده تخریب شده دندان می‌شود. وقتی قطعه‌های لمینت روی دندان شما قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که ابعاد، استاندارد به نظر رسیده و تغییر رنگ ایجاد شود. از طرفی ممکن است برخی دندان‌ها، بخصوص در بخش جلویی، دچار ناهمترازی و همین‌طور تفاوت رنگ شده باشند که در صورت استفاده از این تکنیک می‌توان مشکل را تا 99 درصد حل کرد. همچنین مبنای انجام آن نیز بر اساس قیمت، طول درمان و ماندگاری مقایسه خواهد شد. حتی برخی از لمینت‌ها کیفیت کم‌تری دارند و مستعد گرفتن لکه و خراش هستند. در مقابل دو نمونه کلی برای انجام این پروسه وجود دارد که خارج از بحث تفاوت لمینت و ایمپلنت می‌باشد و به آن کامپوزیت و لمینت می‌گویند. معمولاً لمینت بین 10 تا 15 سال و برعکس آن کامپوزیت از 5 تا 7 سال ماندگاری خواهد داشت. حالا با بررسی این موارد در خصوص تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان بیشتر می‌خوانیم.

تصویر لمینت دندان

فرق بین ایمپلنت و لمینت چیست؟

البته که تفاوت‌های زیادی میان این دو وجود دارد؛ اما به طور کل می‌توان گفت که زمان موردنیاز، جنس ماده و نحوه اجرا اصلی‌ترین موارد تفاوت هستند. در مدل لمینت شما نیاز به زمانی نزدیک به سه هفته برای ساخت خواهید داشت. همین‌طور در حالت لمینت شما از روکش دندان استفاده می‌کنید و کل دندان تغییر خاصی نمی‌کند؛ به عنوان مثال در لمینت دندان با تراش، سطح رویی دندان شما کمی تراش می‌خورد و روکش لمینت بر روی آن قرار می‌گیرد. برعکس در مدل ایمپلنت شما نمونه مصنوعی را پیچ می‌کنید و جایگزین دندان از دسته رفته می‌کنید. در حالت استفاده از روکش دندان نمی‌توانید کاری برای دندان‌هایی که دیگر وجود ندارند یا ریشه‌شان کمی ضعیف شده است انجام دهید.

در لمینت، پوسته‌های نازک و همرنگ دندان روی پوشش، سطح و نمایی که در معرض نمایش و در هنگام لبخند دیده می‌شود کشیده می‌شود. به‌طورکلی اصلی‌ترین تفاوت لمینت و ایمپلنت در ساختار و نقشی است که در سلامت دهان شما ایفا می‌کند. اگر دندان شما شکسته شده و یا ازدست‌رفته است نمی‌توانید از طریق روش‌های لمینت آن را بازسازی کنید.

تفاوت ایمپلنت و لمینت و کامپوزیت

البته که در خصوص فرق بین ایمپلنت و لمینت صحبت کردیم، اما مبحث تفاوت لمینت و کامپوزیت نیز مطرح می‌شود که در دسته‌بندی زیباسازی دندان قرار می‌گیرد. در کامپوزیت قیمت کم‌تر است، یک‌روزه و در یک ویزیت می‌توانید کل پروسه را انجام دهید؛ ضمن این که برگشت‌ پذیری دارد و همین‌طور احتمال دارد که پس از مدتی دندان شما دچار مشکل شده و ورقه‌های روی آن کنده شود. البته که نیاز به یک سری نگه‌داری‌ها خواهید داشت که حتماً باید آن‌ها را رعایت کنید و پیش از هر کاری از پزشک در خصوص آن‌ها اطلاعات کسب نموده و نکات مهم را جویا شوید.

تفاوت طول درمان ایمپلنت و لمینت دندان چقدر است؟

ممکن است برای شما مهم باشد که طول دوره درمان این سه روش با هم چه تفاوت‌هایی دارد. در این‌ خصوص باید خاطر نشان شویم که ایمپلنت، بسته به روند درمان برای هر بیمار می‌تواند متفاوت باشد. همین‌ طور تبحر پزشک نیز روی این مسئله تأثیر ویژه‌ای دارد؛ به همین دلیل طول مدت درمان ممکن است از چهار تا ده ماه متغیر باشد. به طبع موادی که در ایمپلنت استفاده می‌شوند نیز مهم هستند و باید با دقت و توسط یک پزشک حرفه‌ای و آشنا به کار انتخاب شوند. البته که طول درمان لمینت دندان نیز معمولاً کم‌ تر از دو هفته طول می‌کشد و می‌توانید عموماً با سه مراجعه به پزشک متخصص این کار را انجام دهید. 

تفاوت مدل درمانی ایمپلنت با لمینت

دقت کنید که در روش کامپوزیت می‌توانید این کار را در یک مراجعه انجام دهید. برخی پزشکان با فاصله 15 روز کار لمینت را برای شما انجام می‌دهند. تفاوت ایمپلنت و لمینت و کامپوزیت در نحوه، هدف و نوع اجرا است. به طبع قیمت‌ گذاری روی این دو خدمت در حوزه دهان و دندان نیز با هم متفاوت است. البته که کامپوزیت و لمینت با یک هدف انجام می‌شوند.

بررسی تفاوت کاربرد ایمپلنت و لمینت

در این مقاله به بررسی لمینت و ایمپلنت دندان پرداختیم و یکی از حوزه‌های مشابه لمینت یعنی کامپوزیت را نیز مورد مقایسه و نقد قرار دادیم؛ اما ممکن است این سوال مطرح شود که موارد کاربرد و استفاده لمینت و ایمپلنت چه تفاوت‌هایی دارد. به‌طورکلی لمینت برای شرایطی که:

  •  دندان‌ها از هم فاصله دارند،
  • نامرتب و ناهموار هستند،
  • ترک‌خورده یا شکسته هستند،
  • در اثر سایش رنگ ازدست‌داده‌اند،

بهترین و ایده‌آل‌ترین گزینه است؛ اما اگر قصد کاشت دندانی، همین‌طور ترمیم بخش‌های خالی و بدون دندان دهان خود را دارید منطقاً باید به سراغ ایمپلنت بروید که پروسه پیچیده‌تر، طولانی‌تر و هزینه‌بری است. 

در مقابل اگر به دنبال رفع مشکلات ریشه‌ای دهان و دندان خود هستید، دندان سالم ندارید و چیزی از بافت و استخوان‌بندی دندان باقی نمانده است، باید به سراغ ایمپلنت بروید. به‌عنوان جمع‌بندی باید ذکر کنیم که اصلی‌ترین تفاوت لمینت و ایمپلنت در حوزه استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود