لمینت دندان بدون تراش چیست؟

امروزه به منظور سفید کردن دندان‌ها و زیبایی هر چه بیشتر آن‌ها از روش جدیدی به نام لمینت دندان استفاده می‌شود. امکان انجام لمینت به دو طریق بدون تراش و همراه با تراش دندان صورت می‌پذیرد. در این مقاله به معرفی لمینت دندان بدون تراش به طور کامل می‌پردازیم.

لمینت دندان بدون تراش چیست؟

نوع لمینت به کار رفته در این روش از جنس ونیر خیلی نازک می‌باشد. این مدل لمینت به علت قرارگیری و نصب روی دندان بدون ایجاد هیچ‌گونه آسیبی به مینای دندان از ضخامتی کمتر از 0.3 میلی‌متر بهره می‌برد. به عبارت دیگر نصب لمینت‌های بدون تراش و پیوند آن‌ها به مینای دندان از طریق یک فرآیند غیرتهاجمی انجام می‌پذیرد.

کلیه‌ی مراحل مربوط به نصب لمینت دندان بدون تراش با دو مرتبه مراجعه به دندانپزشک و کمتر از یک ماه انجام می‌شود. طی جلسه اول، دندانپزشک نسبت به تهیه‌ی قالب کلی و کاملا دقیق دندان‌های شخص بیمار و سپس ارسال آن به لابراتوار اقدام می‌نماید.

به دلیل عدم امکان ساخت لمینت‌های خیلی نازک در کشور ایران، لابراتوار بایستی قالب و رنگ لمینت انتخابی و مورد پسند پزشک و بیمار را به نمایندگی‌ها و مؤسسات معتبر موجود در کشورهای همسایه ارسال نماید. بنابراین از زمان ارسال قالب دندان به لابراتوار تا دریافت لمینت آماده در مطب دندانپزشک حدود 3 تا 4 هفته زمان لازم است.

آشنایی با ویژگی های لمینت دندان بدون تراش

در این قسمت از مقاله با خصوصیات منحصربه‌فرد لمینت بدون نیاز به تراش دندان آشنا می‌شوید.

انجام مراحل مربوط به نصب چنین لمینتی تنها طی دو جلسه حضور در دندانپزشکی و مشاهده‌ی سریع نتیجه‌ی دلخواه البته در صورت عدم وجود عیب و نقص در دندان‌ها از ویژگی‌های مهم و اساسی این نوع لمینت به شمار می‌رود.

با توجه به برقراری پیوند بین لمینت و دندان به شکل مستقیم به تراش مینای دندان شخص نیازی نیست.

این مدل لمینت از توانایی پوشش کامل کلیه‌ی نقص‌های دندان همانند ساییدگی، باریکی، کوتاهی و همچنین کجی اندک برخوردار است.

از دیگر خصوصیات لمینت بدون تراش می‌توان به قابلیت جداسازی راحت از روی دندان، حتی تعویض آن با سایر لمینت‌ها و همچنین بهره‌مندی از مقاومت بالا اشاره داشت.

لمینت سرامیکی بدون تراش

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر گردید، امکان انجام لمینت به دو روش بدون تراش و یا همراه با تراش دندان وجود دارد.

در شیوه‌ی تراش دندان شاهد ایجاد آسیب به ماده‌ی مهم و با ارزش دندان یعنی نسج دندان هستید. تعویض اجباری لمینت در صورت بروز هر گونه آسیب و یا لب‌پریدگی از جمله مشکلات اساسی به کارگیری لمینت تراش‌خورده و یا استاندارد به حساب می‌آید.

اما به تازگی امکان استفاده از نوعی لمینت بدون نیاز به تراش دندان تحت عنوان روش لومینیرز دندان و یا لمینت سرامیکی بدون تراش وجود دارد. کلیه‌ی مراحل جهت پیاده‌سازی چنین روشی بر روی دندان اشخاص به استثنای تراش دندان همانند لمینت استاندارد صورت می‌پذیرد. امکان ترمیم و اصلاح مشکلات لمینت سرامیکی بدون تراش ناشی از بروز آسیب از جمله تفاوت‌های موجود بین این لمینت و لمینت استاندارد محسوب می‌شود.

بررسی تفاوت های موجود بین لمینت دندان بدون تراش و لمینت استاندارد

ریموو کامپوزیت‌های رنگ گرفته و غیر قرینه و جایگزینی آنها با لمینت‌های سرامیکی ایمکس
ریموو کامپوزیت‌های رنگ گرفته و غیر قرینه و جایگزینی آنها با لمینیت‌های سرامیکی ایمکس

به منظور نصب لمینت از نوع استاندارد به شکل صحیح، دندانپزشک بایستی نسبت به تراش لایه‌ای از مینای دندان قبل از انجام مراحل مورد نیاز برای نصب لمینت یعنی قالب‌گیری، ساخت و نصب اقدام نماید. در حالی که لمینت‌های بدون تراش به علت بهره‌مندی از ضخامتی کم و نازک از قابلیت نصب بر روی دندان بیمار در اثر یک فرآیند غیرتهاجمی برخوردار هستند.

همچنین بیمار قبل از نصب لمینت استاندارد نیازمند تزریق بی‌حسی موضعی جهت ممانعت از ایجاد درد و ناراحتی در زمان پرپ مینای دندان و در نتیجه نصب این نوع لمینت می‌باشد. بنابراین عدم نیاز تعداد کثیری از بیماران به تزریق داروی بی‌حسی در زمان نصب لمینت دندان بدون تراش از جمله تفاوت‌های بارز این نمونه از لمینت با نوع استاندارد می‌باشد.

زیبایی دندان بدون تراش

دندان‌های زیبا و دارای فرم مناسب و مطلوب در زیبایی طرح لبخند افراد نقش بسزایی دارند. به این ترتیب افراد همواره به دنبال فرم‌دهی مناسب دندان‌های خود هستند. لمینت به ویژه لمینت بدون تراش به علت توانایی فوق‌العاده در زمینه‌ی پوشش نواقص دندان‌ها همانند لب‌پریدگی و رنگ متفاوت مورد توجه اشخاص بسیاری می‌باشد.

این نکته نیز قابل ذکر است که بهره‌مندی دندان‌ها از اندازه و برجستگی کمتر منجر به زیبایی هر چه بیشتر آن‌ها می‌شود. بنابراین استفاده از لمینت دندان بدون نیاز به تراش مینای دندان و دارای ضخامت خیلی کم، زیبایی بیشتری را برای دندان‌های بیماران به ارمغان می‌آورد.

قیمت لمینت بدون تراش دندان

با توجه به حضور شرکت‌ها و لابراتوارهای متعدد و گوناگون در زمینه‌ی تولید و عرضه‌ی لمینت دندان، افراد همواره با قیمت‌های متفاوتی از این محصول مواجه هستند. البته در حال حاضر برند لومینیرز به عنوان مشهورترین برند سازنده‌ی لمینت‌های نازک با کیفیت عالی و درجه یک شناخته می‌شود.

بنابراین طبیعتا قیمت نهایی لمینت دندان بدون تراش به عوامل مختلفی همچون برند سازنده، لابراتوار تولیدکننده‌ی لمینت مورد نظر و همچنین تعداد لمینت‌های مورد نیاز بیمار بستگی دارد.

توجه به این موضوع ضروری است که در صورت نیاز دندان‌های شخص بیمار به یکسری روش‌های درمانی تکمیلی قبل از انجام عملیات مربوط به لمینت، فرد متحمل پرداخت هزینه‌ی بیشتری می‌شود. همچنین به علت معرفی نصب ونیرها و یا لمینت‌های دندانی به عنوان یک روش زیبایی، بیمه‌های درمانی دندانپزشکی هیچ مبلغی جهت جبران هزینه‌های واردشده به افراد از این طریق را متقبل نمی‌شوند.

کاربرد لمینت دندان بدون تراش برای چه کسانی مناسب است؟

تشخیص امکان به کارگیری چنین لمینتی برای اشخاص بر عهده‌ی دندانپزشک و متخصص جراحی دهان و دندان می‌باشد. به این صورت که دندانپزشک مربوطه پس از بررسی شرایط دندان‌های بیمار و همچنین میزان بودجه‌ی مورد نظر وی بهترین و مناسب‌ترین نوع لمینت دندان را به فرد معرفی می‌نماید.

به طور مثال در صورت نیاز به ترمیم و رفع عیوب ظاهری تنها یک یا دو دندان بیمار، به احتمال زیاد پیشنهاد دندانپزشک استفاده از لیمنت‌های استاندارد می‌باشد. به این ترتیب مشکلات کوچک دندان‌ها سریع، ارزان و راحت رفع می‌شوند. به طور کلی لمینت بدون تراش برای دندان‌های دارای عیوبی همچون شکستگی و لب‌پریدگی، وجود فاصله اندک و فضای خالی و همچنین کجی و کوتاهی جزئی گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسد.

مزایا و معایب لمینت دندان بدون تراش چیست؟

هر محصولی دارای یکسری مزایا و معایب می‌باشد. لمینت بدون تراش دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این قسمت به بیان مزیت‌ها و معایب لمینت سرامیکی بدون تراش می‌پردازیم.

مزایا

در صورت استفاده از چنین لمینتی قادر به ایجاد چهره و لبخندی زیبا بدون بروز آسیب به مینای دندان هستید.

برخورداری این لمینت از اتصال محکم به دندان و همچنین استحکام قابل توجه به دلیل نصب چنین محصولی بر روی مینای دندان به شکل مستقیم است.

امکان دخیل کردن سلیقه‌ی بیماران در ساخت لمینت بدون تراش وجود دارد.

این نمونه از لمینت‌ها از طول عمر و مقاومت بالا و قابل توجهی بهره می‌برد.

سلامت دندان‌های زیرین به علت عدم ایجاد تراش بر روی دندان‌ها از جمله مزیت‌های مهم این لمینت‌ها به حساب می‌آید.

امکان بهره‌مندی افراد از لمینت بدون تراش به مدت 10 سال به شرط رعایت کلیه‌ی شرایط نگهداری وجود دارد.

عدم ایجاد حساسیت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم به دلیل عدم آسیب به مینا و رشته‌های عصبی دندان در به کارگیری این روش است.

بر خلاف لمینت‌های استاندارد، اشخاص همواره قادر به جداسازی لیمنت بدون تراش از دندان‌های خود هستند.

معایب

با توجه به نازکی و ضخامت خیلی کم چنین لمینت‌هایی در مقایسه با نوع استاندارد، امکان کاربرد آن‌ها برای دندان‌های دارای عیوب و مشکلات فراوان وجود ندارد.

به منظور پوشش دندان‌های سیاه، زرد و خیلی کج دارای کاربرد نمی‌باشد.

اقدام دندانپزشک به رفع عیوب ظاهری دندان‌ها از طریق افزایش ضخامت ونیرها منجر به نمایش غیرطبیعی دندان‌ها می‌شود.

در صورت عدم توجه و عدم رعایت صحیح شرایط نگهداری ، لمینت دندان بدون تراش دچار تغییر رنگ و ماندگاری کوتاه می‌شود.

آشنایی با شرایط نگهداری لمینت بدون تراش

افراد با رعایت کامل شرایط و مراقبت‌های لازم به افزایش طول عمر لمینت‌های بدون تراش کمک شایانی می‌کنند. استفاده از نخ دندان، مسواک نرم و فلوراید، مصرف حداقلی چای، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی، عدم مصرف غذاهای سفت و سخت و همچنین ترک سیگار از جمله شرایط نگهداری چنین لمینت‌هایی می‌باشد.

لمینت و زیبایی چشمگیر دندان ها

تعداد کثیری از افراد به منظور برخورداری از دندان و لبخندی زیبا، اقدام به نصب لمینت می‌نمایند. لمینت دندان بدون تراش به عنوان روشی جدید در این حوزه بدون نیاز به تراش مینا و آسیب به دندان‌های زیرین، لبخندی زیبا را برای چنین اشخاصی به ارمغان می‌آورد. همچنین این نمونه از لمینت‌ها در صورت وجود شرایط نگهداری مناسب از عمری به نسبت طولانی برخوردار هستند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع لمینت‌ها با متخصصین مجرب حاضر در مجموعه ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود