ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان چیست

ارتودنسی تخصصی ویژه برای از بین بردن مشکلات فک و کاهش ناهنجاری‌های دندان است. ارتودنسی دندان، یکی از تخصص‌های پرکاربرد و مهم در دندان پزشکی است که با هدف تشخیص، پیشگیری و منظم کردن دندان‌ها کمک می‌کند تا از ایجاد الگوهای نامناسب و بد فرم دندان جلوگیری شود. در سال‌های اخیر عدم هماهنگی و تراز بین دندان‌ها و فک یکی از بیماری‌های شایع بوده است. برای یافتن پاسخ ارتودنسی چیست و به چه دلیل انجام می‌شود لازم است تا ابتدا اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید.

همیشه گفته می‌شود که بهترین زمان ارتودنسی در سنین پایین است اما می‌توان گفت که در سنین بالا نیز می‌توان ارتودنسی انجام داد. درست است که بهترین سن از حدود 7 سالگی می‌باشد اما شما می‌توانید این کار را در بزرگسالی و زیر نظر بهترین متخصص ارتودنسی در تهران انجام دهید.

قبل و بعد نمونه کارهای ارتودنسی دندان

همه چیز درباره ارتودنسی

برای پاسخ به این سوال باید اشاره کرد که در سال‌های اخیر بهبود لبخند و سلامت دندان‌ها و فک امری بسیار مهم تلقی می‌شود که هر دو از جمله اهداف مهم در ارتودنسی به شمار می‌آیند.

در سراسر جهان ارتودنسی دندان موثرترین راه برای ترازبندی طبیعی دندان‌ها و اصلاح حرکت فک است. چرا که بی‌توجهی به ناهنجاری‌های دندان‌ و  فک در دراز مدت باعث می‌شود که دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند و عمر کوتاهی داشته باشند و به مرور بیماری‌های دهان و دندان مانند بیماری پریودنتال، مشکلات لثه‌ای، مشکلات TMJ، سردرد بروز پیدا کند و به دلیل عدم زیبایی ظاهری دندان‌ها سبب کاهش اعتماد به نفس شود.

یک نمونه ارتودنسی دندان در حال اجرا

دلایل دیگر برای انجام ارتودنسی

زیباسازی دندان و فک بر چهره افراد اثرگذار است و کمک می‌کند تا اعتماد به نفس افزایش یابد؛ اما به هر حال نامرتب بودن دندان و ناهنجاری‌های فک باعث بروز مشکلاتی شامل:

 • مشکلات لثه
 • جویدن سخت به همراه درد
 • پوسیدگی و عمر کوتاه دندان‌ها
 • درد در پشت شانه و گردن
 • سردرد شدید و امکان بروز میگرن
 • مشکلات گوارشی به دلیل عدم همترازی دندان‌ها که سبب بد جویدن غذا و به دنبال آن اختلالاتی در هضم و گوارش می‌شود.
 • مشکلات زیاد در مسواک زدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

چه زمانی برای ارتودنسی مناسب است؟

ارتودنسی چقدر طول می‌کشد و چه زمانی برای آن مناسب است؟ برای تعیین بهترین موعد برای ارتودنسی، باید به رده سنی خود دقت کنید، برای نوجوانان در رده سنی 10 الی 12 سال زمان مناسبی است؛ زیرا فک و دندان‌ها در این دوران حرکت پذیر هستند. پیشنهاد می‌شود تا کودکان در سنین 6 الی 7 سالگی معاینه کنند و سپس برای پسران در سن 9 سالگی و دختران در 8 سالگی می‌توانند برای ارتودنسی اقدام کنند.

مدت زمانی که ارتودنسی را بر دندان شما می‌گذارند؛ فشار ثابتی که به کمک بریس‌ها و براکت‌های ارتودنسی ایجاد می‌شود، معمولا بین 12 تا 24 ماه بسته به فرم فک و دندان‌ها طول می‌کشد. بعد از نصب براکت‌ها لازم است در طی پروسه درمان هر 4 الی 6 هفته یک بار برای تنظیم و معاینه به دندان پزشکی مراجعه کنند.

متخصص ارتودنسی چه کسانی هستند؟

متخصص ارتودنسی به عنوان ارتودنتیست شناخته می‌شود. دندان‌پزشکان با تخصص و مهارت در این علم سعی دارند که با تجربه کاری خود به صورت اصولی به درمان ارتودنسی بپردازند. در واقع متخصصین این رشته نیاز به گذراندن دوره 3 الی 4 ساله برای اخذ تخصص و مدرک ارتودنسی دارند.

متخصص ارتودنسی شخصی است که توانایی تشخیص درست ناهنجاری دندان و فک را دارد و می‌تواند آن را اصولی درمان کند.

ارتودنسی برای دندان های نامرتب

ارتودنسی دندان برای چه کسانی ضروری است؟

ارتودنسی برای افرادی الزام و ضرورت دارد که حداقل شرایط زیر را داشته باشند:

کراس بایت

کراس بایت به حالتی گفته می‌شود که افراد با بستن دهان خود، دندان‌های بالایی در داخل دندان‌های پایینی قرار می‌گیرد. این ناهنجاری و عدم همترازی دندان‌ها با یکدیگر سبب خرد شدن دندان‌ها و از بین رفتن زیبایی ظاهری دهان به ویژه موقع لبخند زدن می‌شود. این مشکل را کراس بایت می‌گویند که برای رفع آن حتما باید ارتودنسی انجام شود.

گاهی در پشت دهان نیش نامرتبی می‌زند که آن را کراس بایت خلفی می‌گویند و باعث مشکلات زیاد فک و غیر طبیعی بودن رشد صورت می‌شود.

تراکم زیاد دندان‌ها

شلوغی‌ یا Crowding در بسیاری از افراد جامعه وجود دارد. در بهداشت دهان و دندان لازم است که فضای کافی برای قرارگیری تمامی دندان‌ها به وجود بیاید تا بلکه کمی از تراکم آن کاسته شود. یکی از معضلات شلوغی دندان‌ها؛ عدم پاکسازی و تمیز شدن با نخ دندان است.

فاصله زیاد یا کم دندان‌ها

فاصله بین دندان نه باید زیاد باشد و نه کم؛ بلکه باید به اندازه‌ای شکل بگیرد که مشکل به وجود نیاورد. یکی از اتفاقات شایعی که برای افراد مختلف به وجود می‌آید، عدم وجود فضای کافی بین دو دندان جلویی است. برای برطرف کردن این فواصل زیاد یا کم لازم است تا به دنبال پرسش ارتودنسی چیست، بپردازید و راه‌حل آن را از متخصصان فعال در این زمینه بخواهید؛ چرا که فاصله زیاد سبب التهاب لثه و پوسیدگی دندان و  سبب می‌شود تا بیشتر در معرض باکتری‌ها قرار گیرد.

بایت

دندان‌هایی که به درستی در جایگاه اصولی خود قرار نمی‌گیرند و به مرور بر ظاهر دهان و چهره اثر می‌گذارند بایستی به زودی ارتودنسی شوند. بایت که دارای انواع مختلفی است:

Open bite: زمانی است که شما با فشار بر دندان‌ها، دندان‌های بالا و پایین باز می‌شوند.

Underbite: اگر دندان‌های ردیف بالا عقب و بالعکس دندان‌های ردیف پایین خیلی جلو باشد؛ رخ می‌دهد.

Overbite: زمانی که ردیف بالا دندان‌هایی روبه جلو و بالعکس ردیف پایینی عقب‌تر هستند.

اغلب افرادی که با مشکلات در زمینه بایت روبه رو هستند؛ متاسفانه به زودی دچار پوسیدگی دندان می‌شوند و لازم است تا قبل از این اتفاق به دندان پزشکی مراجعه کنند.

دندان کج

دندان‌هایی که تراز طبیعی ندارند و بر اساس عوامل ژنتیکی یا سایر مواردی که باعث شده کج رشد کنند، اثرگذار هستند را Crooked teeth می‌نامند. اگر قصد انجام ارتودنسی را دارید، نیازی نیست تمام این اصطلاحات را بدانید؛ تنها کافیست یک متخصص ارتودنسی پیدا کرده و روند کار و تشخیص را به متخصص بسپارید.

دندان‌های نهفته

دندانی که به درستی در نیامده و جایگاه مناسبی در دهان ندارد را دندان نهفته می‌نامند. دندان عقل به زودی تحت تاثیر باکتری‌ها و دندان نهفته قرار می‌گیرد و به شدت سبب می‌شود تا فرد دچار درد شود.

عدم زیبایی در ظاهر دندان

بسیاری از افراد به دلیل عدم همترازی دندان‌ها و ناهنجاری در فک دچار اعتماد به نفس پایینی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرد و اصلاح شود.

اختلال TMJ

TMJ یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی سبب می‌شود تا مشکلات بسیاری مانند برخورد دندان به این مفصل و به دنبال آن ناراحتی و درد مزمن ایجاد شود که برای جلوگیری از این اختلال حتما لازم است ارتودنسی انجام شود.

انواع روش‌های ارتودنسی

برای آشنایی بیشتر ارتودنسی دندان باید به روش‌های آن دقت کنید. هر ساله افراد زیادی از کودک تا بزرگسال نیاز دارند تا ارتودنسی دندان انجام دهند و در این راه، انواع مختلفی از روش‌های ارتودنسی وجود دارد:          

ارتودنسی نامرئی: بیشتر توسط بزرگسالان انجام می‌شود و برای نمایان نبودن ارتودنسی بر روی دندان استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک: این مدل از ارتودنسی برای مشکلات خفیف به کار می‌رود. برای دندان‌های پایین بیشتر انجام می‌شود؛ ولی به هر حال شرایط سخت‌تری باید طی شود. این مدل از پلاستیک شفاف ساخته شده و برای محکم نگه داشتن دندان‌ها به کار می‌رود.

ارتودنسی ثابت: در این روش براکت‌ها روی دندان ها چسبیده شده و ثابت است.

ارتودنسی رنگی: مانند روش ثابت است؛ با این تفاوت که در آن از بریس و براکت‌های متنوع رنگی استفاده می‌شود و بیشتر برای رده سنی نوجوانان انجام می‌شود.

ارتودنسی دیمون: با کمک کش‌های بسیار کوچک براکت‌ها متصل می‌شوند که قابلیت باز و بسته شدن کشویی آن وجود دارد.

ارتودنسی لینگوال: این روش مانند روش پنهان است چون در پشت دندان قرار می‌گیرد و نسبت به سایر روش‌ها بیشتر مورد توجه بزرگسالان قرار دارد.

بهترین ارتودنسی دندان را انجام دهید!

ارتودنسی دندان در کنار داشتن مزیت‌های بسیار، چنانچه نادرست انجام شود؛ باعث بروز عوارضی مانند:

 • عفونت لثه
 • از دست دادن مینای دندان
 • زرد شدن
 • آسیب به ریشه با کوتاه شدن آن
 • ایجاد خراش و زخم در دندان
 • احساس دندان درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود