انواع ارتودنسی دندان

یکی از انواع ارتودنسی دندان

دندان­‌های صاف و یکدست تاثیر بسیار زیادی بر داشتن یک لبخند زیبا و زیبایی چهره دارند. بسیاری از افراد از این ویژگی به صورت خدادادی محروم هستند و از روش‌­های درمانی برای صاف و یکدست کردن دندان­‌ها استفاده می‌­کنند. مهم‌­ترین روش درمانی-زیبایی برای دندان، ارتودنسی است. ارتودنسی یک نوع از خدمات زیبایی و درمانی برای دندان­‌ها به شمار می‌­آید که باعث از بین رفتن کجی دندان­‌ها، فاصله بین دندان­‌ها و نامرتب بودن آن‌­ها می‌­شود. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که بر اساس مشکل دندان­‌ها و با تشخیص دندان­پزشک، یکی از انواع ارتودنسی برای بیمار انتخاب می‌­شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان چیست؟ ارتودنسی یک روش برای صاف کردن دندان­‌ها و درمان ناهنجاری­‌های فک و دهان و دندان است. در این روش با اعمال فشار بر روی دندان‌­ها، کجی دندان‌­ها، فاصله بین دندان­‌ها و نامرتب بودن آن‌ها از بین می­‌رود. به طور کلی در صورتی که دندان­‌های شما مال اکلوژن (قرارگیری دندان در حالت نامناسب) یا کج باشند، باید دندان‌­های خود را ارتودنسی کنید.

انواع وسیله­‌های ارتودنسی

رایج‌­ترین وسیله ارتودنسی که بسیاری از افراد با نام آن آشنا هستند، براکت یا سیم دندان است؛ اما علاوه بر براکت، وسایل ارتودنسی دیگری نیز وجود دارند. از سری وسیله­‌ها و ابزار ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

براکت ارتودنسی: براکت همان سیم ­کشی دندان است که به وسیله چسباندن نگین‌­هایی بر روی دندان، سیم را از بین آن‌­ها عبور می‌­دهند و بر روی دندان فشار ایجاد کرده و آن را می‌­کشند. براکت انواع مختلفی دارد که شامل فلزی، سرامیکی و پشت دندانی می‌­شود. براکت رایج‌­ترین ابزار در انواع ارتودنسی فک به شمار می‌­آید.

الاینر: الاینر شفاف یا اینویزیلاین شبیه به براکت بوده و تفاوت آن­‌ها در این است که در الاینر بر خلاف براکت از فلز استفاده نشده و فقط از پلاستیک شفاف در ساخت آن استفاده شده است.

هدگیر: هدگیر یکی از انواع ابزارهای ارتودنسی است که بر روی سر قرار می‌­گیرد و به براکت متصل می‌­شود. از این وسیله امروزه کم­تر استفاده شده و بیشتر در گذشته رایج بوده است.

فضا نگه­دار: فضا نگه­دار، پس از افتادن دندان­‌های شیری مورد استفاده قرار می‌­گیرد تا فضای کافی برای رشد دندان دائمی وجود داشته باشد.

فضا ساز: فضا ساز یا جدا کننده یک قطعه کوچک از جنس پلاستیک یا فلز است که قبل از سیستم براکت، آن را بین دو دندان آسیابی نزدیک هم قرار می‌­دهند تا فاصله مناسب برای حلقه فلزی براکت ایجاد شود.

بایت پلیت: بایت پلیت برای ناهنجاری اوربایت استفاده شده و مانع از پایین آمدن بیش از حد فک بالا می‌­شود.

فورسس و الاستیک: فورسس و الاستیک دو وسیله ارتودنسی هستند که برای اصلاح پوزیشن دندان­‌های بالا و پایین نسبت به یک­دیگر کاربرد دارند و آن‌­ها را به براکت این دندان‌­ها متصل می‌­کنند.

ریتینر: ریتینر یا نگه­دارنده را پس از درآوردن براکت به دندان­‌ها متصل می‌­کنند تا موقعیت اصلاحی آن‌­ها تثبیت شود.

هربست: اگر درمان ارتودنسی طی مرحله کودکی و نوجوانی صورت بگیرد، از این وسیله برای ایجاد تناسب بین دندان­‌ها و فک‌­ها استفاده می‌­شود.

پهن کننده کام: در ناهنجاری تنگی کام از این وسیله برای وسیع‌­تر کردن کام و سقف دهان در سن رشد استفاده می‌­شود.

ارتودنسی دندان با براکت نامرئی

افراد نیازمند به انواع ارتودنسی دندان چه کسانی هستند؟

تشخیص اینکه یک فرد به ارتودنسی نیاز دارد یا نه، بر عهده متخصص ارتودنسی و دندان­پزشک است که با توجه به معاینات و عکس­برداری­‌ها به این نتیجه می‌­رسند. پس از تشخیص متخصص و با توجه به نوع مشکل بیمار، یکی از انواع ارتودنسی برای وی انتخاب می‌­شود. به طور کل ناهنجاری­‌هایی که می‌­توانند باعث نیاز فرد به ارتودنسی شوند، شامل موارد زیر می‌­شوند:

اور بایت: جلوتر قرار گرفتن دندان‌­های ردیف بالا نسبت به ردیف پایین هنگام بستن دهان

آندر بایت: جلوتر قرار گرفتن دندان­‌های ردیف پایین نسبت به ردیف بالا

اپن بایت: وجود فاصله بین دندان‌­های ردیف بالا و پایین

شلوغی دندان‌­ها: شایع‌­ترین علت مراجعه به ارتودنسی که به علت تراکم بالای دندان­‌ها رخ می‌­دهد.

دندان کج: رشد کج دندان­‌ها

دندان نامرتب: جفت نشدن مرتب دندان­‌ها بر روی یک­دیگر

فاصله دندان‌­ها: وجود فاصله بیش از حد بین دندان‌­ها که در دو دندان جلویی شایع است.

TMJ: اختلالات مفصل گیج­گاهی فکی که باعث بروز درد می‌­شود.

موارد دیگر: مشکلات تنفس دهانی، بوی بد دهان، بیماری‌­های لثه و دندان نهفته

انواع ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان انواع مختلفی دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب یکی از انواع ارتودنسی فک بر اساس نوع مشکل بیمار توسط پزشک صورت می­‌گیرد.

ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از یک الاینر شفاف برای فشار آوردن به دندان­‌ها استفاده می­‌کند. الاینر استفاده شده در این روش یک وسیله ارتودنسی شفاف، بی ­رنگ و متحرک است که در دهان مشخص نیست، این ویژگی را می‌­توان بهترین مزیت این نوع ارتودنسی دانست. الاینر باید هر دو هفته یکبار تعویض شود و این تعویض علاوه بر مزایایی مانند سهولت تمیز کردن دندان­‌ها و الاینر، باعث پرداخت هزینه‌­ای مضاعف جهت خرید الاینر جدید نیز می‌­شود.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک با قالب ­گیری از فک­‌ها به صورت مخصوص برای افراد ساخته می‌­شود و اغلب برای تصحیح ناهنجاری­‌های فکی استفاده می­‌گردد. این ارتودنسی از ترکیب فلز و پلاستیک ساخته شده و لازم نیست که به دندان چسبیده شود و امکان خارج کردن آن‌ از دهان وجود دارد. خارج شدن پلاک ارتودنسی دهان، مهم‌­ترین مزیت آن به شمار می‌­آید؛ در عین حال بیمار باید بهداشت را در رابطه با پلاک خارج شده کاملا رعایت کند.

ارتودنسی ثابت

بیشتر ارتودنسی­‌های انجام شده از نوع ثابت بوده که با استفاده از براکت‌­ها صورت می‌­گیرد. ارتودنسی ثابت انواع مختلفی از ناهنجاری­‌های دهان و دندان را درمان می‌­کند. طول درمان ارتودنسی ثابت به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به طور کل حدود 2 سال طول می‌­کشد. شاید تنها عیب آن را بتوان ظاهر فلزی و سیم کشی شده آن دانست، در حالی که مزایای بسیاری نظیر مقاوم بودن براکت و پیشگیری از شکستگی و هزینه کم­تر دارد. این روش انواع مختلفی نیز دارد. انواع ارتودنسی ثابت شامل ارتودنسی رنگی، ارتودنسی دیمون و ارتودنسی سرامیکی می‌­شود.

ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال شبیه ارتودنسی ثابت است که با استفاده از براکت‌­های فلزی به دندان­‌ها فشار آورده و آن‌­­ها را اصلاح می­‌کند. در این روش براکت‌­ها پشت دندان قرار می­‌گیرند و هنگام باز بودن دهان مشخص نیستند و این دلیل محبوبیت این روش است. پلاک ارتودنسی به دلیل این­که باید برای پشت دندان به صورت اختصاصی ساخته شود، هزینه بیشتری نسبت به سایر روش‌­ها دارد، هم­چنین به علت موقعیتی که در آن قرار می‌­گیرد در صحبت کردن و تمیز کردن براکت‌­ها نیز مشکل به وجود می‌­آورد.

مزایا و معایب انواع ارتودنسی

ارتودنسی یک درمان برای ناهنجاری­‌های دهان و دندان محسوب می‌­شود و فقط جنبه زیبایی ندارد. بی ­توجهی به نیاز دندان‌­ها به ارتودنسی می‌­تواند باعث بروز مشکلاتی مانند بیماری‌­های لثه، پوسیدگی دندان­‌ها، مشکلات گوارشی و مشکلات ظاهری شود. به همین دلیل انجام ارتودنسی دارای مزایای بسیار زیادی برای بیمار است؛ مزایایی همچون حفظ سلامت دندان­‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، ظاهر و لبخند زیبا، رشد طبیعی فک و دندان­‌ها، افزایش طول عمر دندان‍‌­ها و موارد دیگر. در کنار تمام مزایایی که ارتودنسی دارد، ممکن است یک سری عوارض مانند درد در روز­های اول، امکان بازگشت ناهنجاری، طولانی بودن مدت درمان و امکان پوسیدگی دندان به دنبال فشار و عدم رعایت بهداشت به وجود آورد.

کدام یک از انواع ارتودنسی بهتر است؟

ارتودنسی یک روش درمانی است که با اعمال فشار بر روی دندان­‌ها و فک، کجی دندان­‌ها، فاصله بین دندان­‌ها و نامرتب بودن آن­ها را از بین می‌­برد و باعث به وجود آمدن یک لبخند زیبا می‌­شود. این روش انواع مختلفی دارد که رایج‌­ترین نوع آن‌­ها، ارتودنسی ثابت است. انتخاب نوع ارتودنسی توسط پزشک و با توجه به نوع مشکل و ناهنجاری بیمار صورت می‌­گیرد. همه انواع ارتودنسی در ایران توسط دندانپزشکان مجرب صورت می‌­گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود