دلایل اصلی کشیدن دندان در ارتودنسی چیست؟

کشیدن دندان در هنگام ارتودنسی

برای برخی موارد ارتودنسی دندان، کشیدن دندان برای دستیابی به بهترین نتایج، با دندان‌های صاف و لبخندی سالم ضروری است. کشیدن دندان فقط در صورت لزوم انجام می‌شود. ارتودنتیست شما قبل از توصیه کشیدن دندان، همه گزینه‌ها را برای رسیدن به لبخندی سالم در نظر می‌گیرد. برای کسانی که دندان‌های اضافی دارند یا شلوغی بیش از حد برای همه دندان‌ها دارند، کشیدن یک روش بسیار ایمن و مؤثر برای کمک به تراز‌ کردن درست دندان‌ها است. کشیدن دندان در ارتودنسی گاها یک پایه لازم برای انجام این کار است که باید با نظارت دقیق یک متخصص ارتودنسی انجام شود. 

نمونه قبل و بعد ارتودنسی دندان، انجام شده در کلینیک یونیک اسمایل

درباره کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان زمانی است که یک یا چند دندان از دهان بیرون کشیده‌ شده و خارج شده باشد. دلایل کشیدن دندان سالم در ارتودنسی، درمان بیمار برای مراقبت‌های ارتودنسی، دستیابی به دندان‌های صاف، بایت سالم و لبخندی زیبا است. در برخی موارد ارتودنسی، کشیدن دندان گاهی برای کاهش شلوغی دندان‌ها و ایجاد بایت پایدار ضرورت دارد. این کشیدن دندان حین ارتودنسی یا قبل از درمان آن انجام می‌شود. 

همچنین بخوانید: “ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟

در همه‌ی موارد نیاز به کشیدن دندان نیست؛ اگر بتوان همه دندان‌های موجود را در یک بایت سالم و موقعیت صحیح قرار داد، بدون کشیدن دندان کار ارتودنسی انجام می‌شود؛ اما برای برخی از بیماران، کشیدن دندان بخش مؤثری برای دستیابی به دندان‌های صاف با نتایج طولانی‌مدت است.

متخصص ارتودنسی بسته به تشخیص خاص، شما را برای کشیدن 1 یا نهایتا کشیدن 4 دندان در ارتودنسی معرفی می‌کند. علت کشیدن دندان عقل در ارتودنسی نیز این است که بسیاری از افراد بعد از ارتودنسی نیز به دلایل غیر مرتبط با مراقبت ارتودنسی، دندان عقل را می‌کشند و این‌کار می‌تواند به دندان‌ها نظم بیشتری ببخشد. همچنین برداشتن تعداد فرد دندان هنگام درمان، باعث ایجاد عدم تقارن در الگوی بایت یا گاز گرفتن ضربه‌ای می‌شود. هنگام تصمیم‌گیری در مورد کشیدن دندان در ارتودنسی، متخصص ارتودنسی شما بهترین روش را در نظر می‌گیرد که دندان‌های دیگر را در موقعیت‌های سالم و صحیح خود و با کمترین اختلال ممکن در دهان یا شکل صورت و موقعیت زبان بیمار قرار دهد. اسکن‌های مدل‌سازی سه‌بعدی می‌توانند به ارتودنتیست‌ها کمک کنند تا تشخیص دهند که کشیدن کدام دندان بسیار مفید خواهد بود.

در ارتودنسی دندان کدام دندان‌ها کشیده می‌شوند؟

در ارتودنسی ثابت، اینکه کدام دندان کشیده می‌شود بستگی به مورد خاص بیمار دارد، اما به طور کلی کشیدن دندان چهارم در ارتودنسی و همچنین کشیدن دندان 5 در ارتودنسی رایج است. در برخی موارد، دندان‌های آسیاب پشتی ممکن است علاوه بر دندان‌های پرمولر یا به جای دندان‌های پرمولر خارج شوند. توجه کنید که معمولا کشیدن دندان نیش در ارتودنسی مناسب نیست و فرم دهان را به هم می‌ریزد. کشیدن دندان جلو در ارتودنسی نیز باعث می‌شود که فرم دهان کاملا تغییر کرده و حالت خوبی را برای دندان‌ها ایجاد نکند.

کشیدن دندان های اضافی در درمان ارتودنسی

چه زمانی و چرا کشیدن دندان قبل از مراقبت‌های ارتودنسی ضروری است؟

در همه موارد نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی نیست. در واقع، تنها درصد کمی از موارد، نیاز به کشیدن دارند و این موارد معمولاً دارای دندان‌های بسیار شلوغ هستند. کشیدن دندان برای دستیابی به نتایج مناسب در مواردی که نگه‌داشتن تمام دندان‌ها در داخل دهان، اجازه دندان‌های صاف و بایت سالم را نمی‌دهد، ضروری است. فقط شلوغی شدید دندان نیاز به کشیدن دارد و از معایب کشیدن دندان در ارتودنسی این است که اگر دندان درست کشیده نشود می‌تواند منجر به مشکلاتی مربوط به گاز‌گرفتن و جویدن شود.

در موارد خاص، به کشیدن دندان قبل از درمان ارتودنسی نیاز است، زیرا دندان به دلیل رشد باکتری‌ها و ایجاد پلاک، پوسیده یا آسیب‌دیده است. اگر پوسیدگی خیلی پیشرفته باشد، متخصصین دندانپزشکی با پر‌کردن فضای خالی با دندان‌های سالم، که توسط بریس‌ها یا اینویزیلاین صورت می‌گیرد، به سادگی دندان‌های پوسیده را برداشته و دندان‌های دیگر را به درستی تراز می‌کنند.

کشیدن دندان در ارتودنسی برای موارد ضروری نیاز است که در آن نتایج بدون برداشتن دندان‌ها ناپایدار بوده و بعدا منجر به جابجایی و ناهماهنگی می‌شود و برای اصلاح نیاز به مراقبت‌های ارتودنسی بیشتری دارد. در این صورت، کشیدن دندان سالم در ارتودنسی در وهله اول برای دستیابی به نتایج سالم و ایمن که برای ماندگاری طراحی شده‌اند، منطقی‌تر است. یک مشکل بایت بسیار شدید، مانند آندربایت، اپن‌بایت، یا دیپ‌ اوربایت، ممکن است با کمک کشیدن دندان برطرف شود، به خصوص اگر بیمار تصمیم بگیرد که برای اصلاح وضعیت، جراحی انجام ندهد.

علائمی که نشان می‌دهد نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی دارید:

دندان های نامرتب و شرایط کشیدن آن در ارتودنسی

متخصص ارتودنسی دندان‌های شما را به طور کامل معاینه می‌کنند، از جمله رادیوگرافی جامع، برای تعیین محل قرارگیری هر دندان و اقداماتی که برای دستیابی به بایت و لبخند سالم باید انجام شود. برخی از علائم زیر ممکن است نشان دهد که شما نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی دارید، اما این به ویژگی‌های مورد بستگی دارد. حتی اگر برخی از آن‌ها در مورد دندان‌های شما صدق کند، لزوماً به این معنی نیست که آن‌ها باید کشیده شوند.

  • دندان بیش از حد بزرگ است که در موقعیت مناسب قرار نگیرد.
  • رشد دندان در جهت اشتباه صورت گرفته است.
  • دندان دردناک است.
  • دندان تغییر رنگ داده یا علائم پوسیدگی را نشان می‌دهد.
  • دندان به لمس بسیار حساس است.
  • دندان ترک‌خورده یا آسیب‌دیده به نظر می‌رسد.
  • دندان به دلیل پوسیدگی یا بیماری پریودنتال لق است (دندان بزرگسال).

نکات نهایی کشیدن دندان در ارتودنسی

اگر مورد ارتودنسی شما به کشیدن دندان نیاز دارد، متخصص ارتودنسی، شما را برای کشیدن دندان به دندانپزشک عمومی یا جراح دهان ارجاع می‌دهد. ارتودنتیست‌ها به طور کامل تخصص تعویض دندان را دارند، در حالی که دندانپزشکان عمومی و جراحان دهان طیف وسیع‌تری از روش‌ها را ارائه می‌دهند، بنابراین تمام تجهیزات پزشکی لازم برای کشیدن دندان را در اختیار دارند.

کشیدن دندان اصلی معمولاً در دندانپزشک عمومی شما انجام می‌شود، در حالی که کشیدن‌های پیچیده‌تر ممکن است توسط جراح دهان صورت بگیرد. کشیدن دندان در ارتودنسی ممکن است قبل یا در حین درمان ارتودنسی با بریس یا اینویزیلاین صورت گیرد. هنگامی که محل دندان‌های کشیده‌ شده بهبود یافت، متخصص ارتودنسی کار خود را آغاز و سعی می‌کند دندان‌های دیگر را به محل خالی‌شده هدایت کند تا کاملا منظم و مرتب شوند و زیبایی را برای چهره‌ی شما به ارمغان بیاورند.

کلینیک دندانپزشکی یونیک اسمایل، با داشتن بهترین متخصص ارتودنسی دندان در شمال تهران، ضمن انجام تخصصی کارهای مربوط به زیبایی در دندانپزشکی، خدمات ارتودنسی دندان را به شما ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید. 

شماره تماس مطب

02126611014

پاسخگویی شبانه روزی

09331616836

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود