ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان دارد؟

یک از شاخه‌های دندان پزشکی ارتودنسی دندان است که در وقتی دندان و فک به طور مناسب جای‌گیری نمی‌کنند به آن نیاز پیدا می‌کنید. وقتی دندان در جای خود به طور درست و استاندارد قرار بگیرد مشکلی به وجود نمی‌آید، اما در غیر این صورت مشکلات بهداشتی متعددی به وجود خواهد آمد. اگر دندان‌ها به طور مناسب جاگیری نکنند بیماری‌هایی مانند پوسیدگی دندان و پریودنتال سلامت دندان شما را به خطر می‌اندازند. در حین غذا خوردن به دندان‌هایی که جای‌گیری مناسب نداشته باشند فشار بیشتری وارد می‌شود که موجب به وجود آمدن مشکلاتی خواهد شد. گاهی برای این درمان نیاز دارید تا بعضی از دندان‌های خود را بکشید و شاید برایتان سؤال باشد که ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان‌پذیر است یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم به درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان بپردازیم.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان چیست؟

خیلی از متخصصان ارتودنسی (ارتودنتیست‌) و بیماران ارتودنسی سعی دارند این عمل را بدون کشیدن دندان انجام دهند و این مورد تقریباً امکان‌پذیر است. کشیدن دندان در ارتودنسی یکی از مراحل کار محسوب می‌شود و این مورد نه تنها برای دندان‌های پوسیده؛ بلکه گاهی مجبور به کشیدن دندان‌های سالم هم خواهید شد که بسیار درد آور خواهد بود. این را بدانید که عمل ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل یا دیگر دندان‌ها هم امکان‌پذیر است.

در صورت تصمیم بر نکشیدن دندان در ارتودنسی، کار پزشک سخت‌تر می‌شود و هزینه آن کمی بالاتر می‌رود، اما هزینه قابل توجهی نیست. توجه کنید که همواره نکشیدن دندان راه خوبی برای درمان نخواهد بود و کیفیت درمان را کاهش می‌دهد. حتی در بعضی موارد احتمال دارد تا مجبور به انجام مجدد ارتودنسی شوید. ارتودنسی بدون کشیدن دندان عوارضی هم خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ارتودنسی دیمون بدون کشیدن دندان

در درمان ارتودنسی روشی جدید به وجود آمده که نام آن دیمون است. در روش‌های معمولی پزشک ارتودنسی با استفاده از کش کوچک سیم را به براکت ارتودنسی متصل می‌کند، اما در روش دیمون از یک براکت خاص استفاده می‌شود. این براکت به صورت کشویی باز و بسته خواهد شد و از طریق قفلی که برای آن‌ها طراحی شده قابلیت آن را دارد تا به سیم براکت متصل شود. روش براکت استفاده از کش‌های کوچک در ارتودنسی را حذف کرده و باعث شده تا فردی که ارتودنسی را انجام می‌دهد راحت‌تر از قبل تمیز کردن براکت‌ها بپردازد. در این روش هم مانند ارتودنسی معمولی می‌تواند بدون کشیدن دندان انجام شود، اما به این بستگی دارد که بیمار نیاز جدی به کشیدن دندان داشته باشد یا خیر.

عوارض ارتودنسی بدون کشیدن دندان

در درمان ارتودنسی احتمال به وجود آمدن عوارضی برای بیمار هست که برای او خطرناک خواهد بود. عوارض نکشیدن دندان در ارتودنسی هم به این موضوع مربوط خواهد بود و در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به عوارض درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان بپردازیم.

لزوم کشیدن دندان‌های اضافه در روند ارتودنسی

مینای دندان

همان‌طور که گفته شد در ارتودنسی نیاز است که بعضی از دندان‌ها را بکشید و ادامه درمان را انجام دهید. مینای دندان از آن جهت جلوگیری از پوسیدگی محافظت می‌کند و در واقع یک لایه محافظ مقاوم برای دندان محسوب می‌شود. سیم ارتودنسی بر روی مینای دندان متصل خواهد شد. اگر یکی از دندان‌های شما در حالت نامناسب ایستاده باشد ادامه ارتودنسی مشکل ساز خواهد بود و به همین دلیل است که باید آن دندان را بکشید. اگر روی آن دندان ارتودنسی شود به مرور زمان به مینای دندان فشار آمده و احتمال این وجود دارد که آسیب جدی‌ ببیند.

ریشه دندان

براکت‌های ارتودنسی برای درست کردن فرم درست دندان‌ها به آن‌ها فشار می‌آورند که در بعضی مواقع ممکن است به ریشه دندان آسیب برسد. این موضوع برای آن دندان‌ها صدق می‌کند که در طول فرایند ارتودنسی باید کشیده شوند. فشاری که باعث جا به جایی ارتودنتیک دندان‌ها می‌شود می‌تواند به آن‌ها آسیب جدی‌ وارد کند.

بازگشت دندان به جای اول

یکی از مشکلاتی که در طول روش‌های ارتودنسی همه را درگیر خود کرده این است که دندان‌ها به جای قبلی خود بر می‌گردند. این مورد صد درصد نیست، اما احتمال زیادی دارد. مخصوصاً در مواقعی که ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام می‌شود درصد احتمال این مشکل بسیار زیادتر خواهد شد. به طوری که تخمین زده شده افرادی که ارتودنسی خود را بدون کشیدن دندان انجام می‌دهند تا ۹۰ درصد ممکن است دندان‌هایشان به حالت قبلی بازگردند.

درد ارتودنسی

آیا ارتودنسی درد دارد؟ یکی از مشکلاتی که باعث نارضایتی بیمار در طول فرایند درمان می‌شود درد احتمالی است که در عمل اتفاق می‌افتد. به همین دلیل بعضی از بیماران اصرار دارند که ارتودنسی بدون کشیدن دندان صورت گیرد، اما این مورد از درد احتمالی کم نمی‌کند؛ بلکه کار پزشک را سخت‌تر خواهد کرد و شاید درد بیشتری را متحمل شوید.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل مؤثر است؟

نکشیدن دندان در ارتودنسی کار پزشک را سخت‌تر خواهد کرد، اما تا زمانی که مطمئن نشدید مشکلی برای شما پیش نمی‌آید بدون کشیدن دندان این عمل را انجام ندهید. همان‌طور که گفته شد این کار ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود که شما را مجبور کند عمل ارتودنسی را دوباره انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود