کاربردهای اورینگ ارتودنسی

زمانی که دندان‌ها و فک‌ها دارای ناهنجاری‌های نامناسبی هستند و شکل و جایگاه نامتعارفی دارند از طرح درمان ارتودنسی برای بهبود آن‌ها استفاده می‌شود. ارتودنسی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها کش‌های ثابت رنگی یا اورینگ ارتودنسی نام دارد. وظیفه این کش‌ها اتصال سیم اصلی به نگین‌های ارتودنسی است.

در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با کش‌های رنگی ارتودنسی آشنا شوید.

اورینگ (O-Ring) ارتودنسی

اورینگ‌ها در واقع کش‌های پلاستیکی هستند که برای اتصال براکت‌ها به نگین استفاده می‌شود و همچنین از اجزا مهم و کاربردی ارتودنسی ثابت به شمار می‌آیند.

استفاده اورینگ ارتودنسی در کنار سیم‌های ارتودنسی موجب ثابت نگه داشتن فک، محکم بودن و تغییر در دندان‌ها در جهتی درست خواهد شد.

همچنین اورینگ‌های ارتودنسی در رنگ‌های مختلف وجود دارند که انتخاب رنگ‌ آن‌ها وابسته به سلیقه بیمار است.

کش‌ها یا اورینگ‌های ارتودنسی بر اساس نوع و اندازه تعیین می‌شوند. میزان قدرت کشسانی در سازهای مختلف، متفاوت است. دو تا از ویژگی‌های مهم اورینگ‌ها استحکام و قطر آن‌ها است که با توجه به نوع ناهنجاری بیمار از آن‌ها استفاده می‌شود.

جنس اورینگ‌های ارتودنسی

اورینگ‌ها از جنس لاتکس یا لاستیک تولید می‌شوند. اما در صورتی که بیمار به مواد لاتکس حساسیت داشته باشد، می‌تواند از نوع غیرلاتکس آن استفاده کند.

نصب کش ارتودنسی

به طور معمول پس از نصب سیم و براکت ارتودنسی، ارتودنتیست اقدام به نصب اورینگ‌های دایره‌ای شکل می‌نماید.

به این صورت که یک اورینگ بر روی یک براکت تنظیم می‌گردد.

تعویض این کش‌ها در هر جلسه درمانی صورت می‌گیرد، به دلیل اینکه پس از مدتی رنگ آن‌ها در دهان تغییر کرده که موجب تیره شدن آن‌ها می‌شود.

تعویض اورینگ ارتودنسی

همانطور که گفته شد، به دلیل تغییر رنگ و افت کیفیت کش‌های اورینگ لازم است آن‌ها در هر جلسه توسط ارتودنتیست تعویض گردند.

در هنگام تعویض اورینگ‌ها ممکن است بیمار دردی جزئی را احساس کند یا در روزهای اولیه احساس ناخوشایندی داشته باشد که به مرور زمان این احساس برطرف شده و وجود آن‌ها برای بیمار عادی خواهد شد.

در صورتی که اورینگ ارتودنسی از جای خود خارج شد باید به ارتودنستیست مراجعه گردد تا تعویض و جایگذاری مجدد انجام شود.

همچنین بخوانید: آیا ارتودنسی درد دارد؟

تفاوت پاورچین با اورینگ ارتودنسی

پاورچین درواقع حلقه‌های دایره‌ای شکل بسیار کوچکی هستند که بر روی براکت‌ها نصب می‌شوند.

تفاوت آن‌ها با اورینگ‌ها  این است که به جای آنکه به صورت جدا جدا بر روی براکت‌ها نصب شوند، به صورت متصل بر روی براکت‌های دندانی قرار می‌گیرند.

مزایا استفاده از اورینگ ارتودنسی

 1. از نظر ظاهری تغییری در دهان بیمار ایجاد نمی‌کند.
 2. به دلیل شفافیت و رنگ‌های روشن به چشم نمی‌آیند و به دلیل رنگی بودن ظاهری زیبا به دندان‌ها می‌بخشند.
 3. انعطاف‌ پذیری آن‌ها احتمال آسیب به فک را کاهش می‌دهد.
 4. موجب اصلاح موقعیت دندان‌ها در فک پایین و بالا در جایگاه خود می‌شود.
 5. روند بهبودی درمان ارتودنسی را افزایش می‌دهد.
 6. عقب رفتگی یا جلو آمدن فک بالا و پایین را اصلاح می‌کند.
 7. باعث استحکام بیشتر براکت به سیم ارتودنسی می‌شود که این مسئله موجب جابه‌جای دندان‌ها در مسیر درست خواهد شد.

انواع اورینگ های ارتودنسی

از اورینگ ها برای درمان ناهنجاری دندان‌ها در طرح درمان ارتودنسی استفاده می‌شود.

اتصال اورنیگ‌ها به براکت‌ها و سیم ارتودنسی موجب جابه‌جایی درست دندان‌ها خواهد شد که این تغییر و جابه‌جایی با توجه به نوع ناهنجاری‌های بیمار متفاوت است.

در ادامه انواع اورینگ‌های مورد استفاده در طرح‌های درمانی متفاوت اردتودنسی را شرح می‌دهیم.

کلاس 1 ارتودنسی

کلاس یک ارتودنسی مربوط به کاهش فاصله بین دندان‌ها است که در این کلاس اورینگ‌ ارتودنسی در دندان آسیاب فک بالا به سمت دندان نیش فک پایین نصب می‌گردد.

کلاس 2 ارتودنسی

اگر فک‌های بیمار جلو یا عقب رفتگی داشته باشد، طرح درمان کلاس دو شامل این افراد است. ارتودنتیست در این کلاس برای حرکت فک به سمت جلو یا عقب از اورینگ‌ها در دندان نیش بالا به دندان‌های جلو استفاده می‌کند.

اورینگ های مثلثی در کلاس 2

از دیگر روش‌هایی که ارتودنتیست برای حرکت دادن فک به سمت جلو یا عقب از اورینگ‌ها استفاده می‌نماید روش مثلثی است که سه دندان را درگیر می‌کند. به این صورت که اورینگ ارتودنسی از دندان نیش بالا به دندان آسیاب کوچک فک پایین و سپس به سمت آسیب بزرگ نصب می‌شود.

کلاس 3 ارتودنسی

کلاس سه نیز مربوط به حرکت دادن فک به سمت عقب یا جلو است. اورینگ‌ها در این روش از سمت دندان نیش پایین به دندان آسیاب بالا اتصال می‌یابند.

اورینگ های مثلثی در کلاس 3

همانطور که گفته شد کلاس 3 مربوط به حرکت فک به سمت جلو یا عقب است اما ارتودنتیست از اورینگ‌های مثلثی در کلاس 3 درصورتی استفاده می‌کند که فک پایین جلوتر از فک بالا باشد. به این صوت که اورینگ ارتودنسی را از دندان نیش پایین به سمت آسیاب کوچک بالا و در نتیجه آسیاب بزرگ متصل می‌نماید.

اورینگ ارتودنسی به صورت چهار گوشه

برای مرتب کردن دندان‌های فک پایین و بالا به طوری که تمام دندان‌ها در یک مسیر درست قرار گیرند، از اورینگ‌های ارتودنسی به صورت چهار گوشه استفاده می‌شود. دندانپرشک در این روش اورینگ‌ها را از دو دندان در فک پایین به دو دندان در فک بالا متصل می‌کند.

استفاده از اورینگ ها به صورت میدلاین

ارتودنتیست در جهت عمودی برای تراز نمودن فک بالا و پایین، اورینگ ارتودنسی را از دندان بالا به دندان پایین متصل می‌کند.

درمان کراس بایت

اورینگ‌های ارتودنسی در این روش از داخل ردیف بالا به سمت دندان‌ها در فک پایین متصل می‌شود. اورینگ‌های این نوع درمان شکل متفاوتی نسبت به اورینگ‌های معمولی دارند.

اورینگ های وی شکل

اگر سه دندان بیمار دچار ناهنجاری باشند از اورینگ‌ها به صورت حرف وی انگلیسی استفاده می‌شود تا دندان‌ها در یک ردیف به میزان درستی قرار گیرند.

اورینگ های مثلثی قدامی دندان

در صورتی که دندان‌های بیمار در هنگام بسته بودن فک‌ها، به هم نرسند و دهان باز بماند، بیمار دچار ناهنجاری اپن بایت شده است. که از اورینگ‌های مخصوص این درمان از فک بالا به فک پایین و در نتیجه به دندان آسیاب کوچک متصل می‌گردد.

زیباترین رنگ کش ارتودنسی

اورینگ ارتودنسی

کش‌های اورینگ تنوع رنگی بسیاری دارند، که بین نوجوانان و کودکان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

رنگ‌های مانند قرمز، بنفش، زرد، صورتی، آبی، سفید و رنگ‌های متنوع دیگری که آن‌ها می‌توانند با توجه به سلیقه خود هر رنگی که علاقه دارند را انتخاب نمایند.

از این رو با انتخاب ارتودنسی رنگی بخصوص در کودکان به دلیل زیبایی ظاهری، پروسه درمان بهتر پذیرفته می‌شود.

حتی می‌توان از ترکیب دو رنگ در درمان ارتودنسی از اورینگ‌ها استفاده شود.

همچنین بخوانید: ارتودنسی کودکان

اورینگ ارتودنسی بنفش

اورینگ های بنفش رنگ از جمله اورینگ‌های پرطرفداری هستند که افراد از آن‌ها استفاده می‌نمایند.

این نوع رنگ برای افرادی که پوست روشنی دارند مناسب است. معمولا افرادی که دارای پوست و موی تیره و برنزه هستند، نیز می‌توانند از بنفش کمرنگ یا براق استفاده نمایند.

اورینگ ارتودنسی سفید و روشن

استفاده از رنگ‌ سفید و روشن برای اورینگ‌ها توجه کمتری را جلب می‌کند و در معرض دید کمتری قرار می‌گیرند.

اما ممکن است پس از مدتی در اثر استفاده از مواد غذایی رنگ‌دار و خوراکی‌های رنگی این اورینگ‌ها نغییر رنگ داده و زرد یا کدر شوند.

در این صورت پیشنهاد می‌شود از رنگ خاکستری یا رنگ تیره‌تر برای اورینگ‌های ارتودنسی استفاده گردد.

اورینگ های آبی رنگ

استفاده از اورینگ‌های آبی رنگ برای افرادی که چشمانی به رنگ آبی دارند، بسیار مناسب است. ارتودنتیست‌ها معمولا رنگ‌ آبی را به بیماران پیشنهاد می‌دهد به دلیل اینکه با تمام پوست‎ها سازگار است و هیچ پوششی وجود ندارد که با رنگ آبی در تضاد باشد.

اورینگ‌ های صورتی

از جمله رنگ‌های محبوب بین کودکان مخصوصا دختران صورتی است.

این رنگ بسیار مناسب افرادی که پوست و موهای روشنی دارند، می‌باشد. اما ترکیب صورتی با برخی رنگ‌ها مانند بنفش، قهوه‌ای، سبز و.. مناسب نیست. بهتر است تنها از این رنگ برای استحکام براکت‌ها استفاده گردد.

اورینگ ارتودنسی قرمز

استفاده از رنگ قرمز چندان رایج نیست، اما برای افرادی که پوست روشنی دارند بسیار مناسب است. ترکیب رنگ قرمز و مشکی می‌تواند گزینه مناسبی برای جوانان باشد.

انتخاب رنگ مناسب پوست

انتخاب رنگ اورینگ ارتودنسی با توجه به تنوع زیاد آن سخت است اما افراد می‌توانند با توجه به رنگ پوست خود رنگ کش را تعیین نمایند.

افرادی که رنگ پوست روشنی دارند، می‌توانند از رنگ‌های روشن استفاده کنند تا زیبایی خاصی به چهره آن‌ها ببخشد و همچنین دندان‌ها را تیره و کثیف نشان ندهد. یا افرادی که رنگ پوست آن‌ها تیره است، می‌توانند از رنگ‌های براق استفاده نمایند.

نحوه انتخاب بهترین رنگ

افرادی که در انتخاب رنگ کش ارتودنسی دچار تردید می‌‎شوند می‌توانند برای انتخاب رنگ با ارتودنتیست خود مشورت نمایبد.

همچنین می‌توانند از ترکیب دو رنگ استفاده کرده و با توجه به رنگ پوست، چشم و پوشش خود اورینگ ارتودنسی را انتخاب کنند.

قیمت اورینگ ارتودنسی

اورینگ‌های ارتودنسی حتما باید توسط ارتودنتیست تعویض گردند، به همین دلیل در مطب دندانپزشک قابل دسترس هستند و می‌توان آن‌ها را تهیه نمود.

قیمت اورینگ‌ها بستگی به نوع و تعداد آن‌ها دارد و به طور معمول بین 10 الی 120 هزار تومن متغییر می‌باشد.

ممکن است در برخی کلینیک‌ها هزینه اورینگ‌ با توجه به هزینه کل ارتودنسی محاسبه شود اما به دلیل استفاده زیاد از آن‌ها در طول درمان می‌توان به طور مجزا نیز آن‌ها را خریداری کرد.

کش ارتودنسی از کجا بخریم؟

بیماران برای خریداری اورینگ‌های ارتودنسی می‌توانند از مطب‌های ارتودنتیست‌ها اقدام نمایند. همچنین از فروشگاه‌های فیزیکی یا آنلاینی که خدمات تجهیزات دندانپزشکی ارائه می‌دهند با مشورت ارتودنتیست نیز می‌توان اقدام به خرید کرد.

مراقبت های بعد از قرار دادن کش ارتودنسی

افرادی که از طرح درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند باید در بهداشت دندان و درمان خود اصول مربوطه را رعایت نمایند تا روند بهبود آن‌ها سریع‌تر حاصل شود و دندان‌های آن‌ها بیش از پیش آسیب نبیند.

مراقبت‌های بعد از قرادادن اورینگ ارتودنسی به شرح زیر است.

 1. استفاده از نخ دندان، مسواک مخصوص و دهان‌شویه پس از مصرف مواد غذایی امری ضروری است.
 2. بهتر است از  مصرف مواد غذایی سفت و سخت و همچنین خوراکی‌های چسبناک پرهیز شود.
 3. در حین فعالیت‌های ورزشی از محافظ دهان استفاده گردد.
 4. اورینگ‌ها می‌تواند محل مناسبی برای تجمع پلاکت‌ها باشد، به همین دلیل در صورت امکان در زوایای مختلفی نسبت به مسواک زدن و تمیز کردن اورینگ‌ها اقدام شود.
 5. تعویض کش‌ها باید به موقع و توسط ارتودنتیست انجام گردد.
 6. به این نکته توجه نمایید که هرچه زمان استفاده از اورینگ‌های ارتودنسی در دهان بیشتر باشد، نتیجه مطلوب در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل می‌شود.

ارتودنسی رنگی چیست؟

در واقع نوعی به نام ارتودنسی رنگی نداریم ولی در بین افرادی که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنند سوالات زیادی درباره انتخاب بهترین رنگ اجزای ارتودنسی وجود دارد.

دستگاه‌های مورد استفاده در ارتودنسی به صورت رنگی در انواع ارتودنسی همچون ارتودنسی ثابت به کار گرفته می‌شود که در دید افراد ارتودنسی به صورت رنگی دیده می‌شود که به اصطلاح به آن ارتودنسی رنگی گفته می‌شود.

اورینگ ها، زیبایی دندان‌های ارتودنسی شده!

همانطور که گفته شد، طرح درمانی ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها و درمان ناهنجاری‌های دندان‌های فک بالا یا پایین استفاده می‌شود.

از اجزای اصلی ارتودنسی که موجب استحکام براکت‌ها به سیم خواهد شد، اورینگ ارتودنسی است.

اورینگ‌ها به دور براکت نصب می‌شوند و باعث جابه‌جایی دندان‌ها در مسیر درست می‌گردند. نکته جالبی که درخصوص اورینگ‌‌ها وجود دارد این است که اورینگ‌ها را می‌توان در رنگ‌های مختلف استفاده کرد.

از این رو بیماران با توجه به سلیقه خود و مشورت با ارتودنتیست رنگ موردعلاقه خود را انتخاب می‌کنند.

پس از نصب اورینگ، رعایت بهداشت دندان و دهان از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورت وجود مشکل یا خارج شدن اورینگ باید به مطب ارتودنتیست مراجعه گردد.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با بهترین متخصص ارتودنسی در شمال تهران با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود