ارتودنسی فلزی، روشی مقرون به صرفه برای اصلاح دندان‌های شما

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی رایج‌­ترین نوع درمان ارتودنسی دندان است. بریس‌­های فلزی در حال حاضر بسیار کوچکتر از بریس‌­های قبلی هستند و همچنین از فلز یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌­شوند. این نوع براکت‌­ها روی دندان­ نصب می‌­شوند و تا پایان دوره درمان ثابت می‌­مانند. بریس‌ها روی دندان‌های جانبی فشار می‌آورند و باعث می‌شوند به مرور زمان به محل مناسب خود حرکت کنند. اگر دندان‌­های شما نیاز به ارتودنسی با براکت ارتودنسی فلزی را دارند، باید قبل از هر اقدامی از مزایا و معایب این روش، مدت زمان درمان ارتودنسی و هزینه آن مطلع شوید. با مطالعه این مقاله می‌­توانید اطلاعات کافی در مورد ارتودنسی فلزی به دست آورید.

نمونه ارتودنسی فلزی انجام شده در کلینیک یونیک اسمایل

مزایای ارتودنسی ثابت فلزی چیست؟

هنگام انتخاب درمان ارتودنسی برای بهبود طرح لبخند، باید بدانید که استفاده از بریس‌­های فلزی برای چندین ماه یا سال برای دستیابی به نتایج مطلوب ضروری است. به این ترتیب در این روش بریس‌ها و سیم‌های فلزی در دهان باقی می‌مانند و پذیرش این شرایط هنگام تصمیم‌گیری در مورد این درمان ضروری است. این نوع بریس‌­ها نسبت به بریس‌­های ارتودنسی سرامیکی شفاف یا ارتودنسی نامرئی مزایای متعددی دارند و این مزایا می‌­تواند نقش تعیین کننده‌­ای در انتخاب این درمان داشته باشد. برخی از مهم‌­ترین مزایای درمان ارتودنسی ثابت با براکت‌­های فلزی عبارتند از:

قدرت و ثبات

بریس‌­های فلزی در مقایسه با سایر روش‌­های درمان ارتودنسی بسیار محکم و بادوام هستند و اجزای آن‌ها در طول فرآیند درمان به راحتی آسیب نمی‌­بینند. از طرفی بریس‌­های سرامیکی و پلاستیکی نسبت به بریس‌­های فلزی آسیب پذیرتر هستند و به راحتی می‌­شکنند؛ بنابراین از جمله تفاوت ارتودنسی فلزی و سرامیکی یا پلاستیکی می‌­توان به این مورد اشاره کرد که هنگام استفاده از بریس‌­های سرامیکی و پلاستیکی می‌­توان انتظار داشت که بریس‌­ها در طول درمان چندین بار تعویض شوند.

قبل و بعد دندان بیمار ارتودنسی فلزی

آلبوم عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی دندان

هزینه نسبتا کم

بریس‌­های فلزی اصلی‌­ترین ابزار مورد استفاده در درمان ارتودنسی هستند که در مقایسه با روش‌­های دیگر هزینه نسبتا پایینی دارند. در واقع فلزی که برای ساخت سیم و بریس­‌ها استفاده می‌­شود گران نیست؛ بنابراین پرداخت هزینه درمان با استفاده از آن‌ها نسبت به سایر روش­‌های ارتودنسی راحت‌­تر است.

ظرفیت و قابلیت در ارتباط با روند درمان

در حالت ایده‌­آل، درمان ارتودنسی باید به بیمار این فرصت را بدهد که از طریق دندان‌­های صاف و مرتب، طرح لبخند زیباتری داشته باشد. متأسفانه همه درمان­‌ها نمی‌­توانند به این اهداف دست یابند، اما بریس‌­های فلزی بیشترین پتانسیل را برای این امر دارند.

تنوع در انتخاب

امروزه بریس‌­های فلزی در طرح‌­ها و انواع مختلفی موجود هستند و با توجه به نظر افراد می‌­توان از آن‌ها برای موقعیت­‌های مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، بریس­‌های فلزی با طرح پایه را می‌­توان با اجزای خود تنظیم شونده (سیستم دیمون) و همچنین لینگوال (در این حالت بریس‌­ها، پشت دندان در ناحیه نزدیک به زبان نصب می‌­شوند) برای درمان استفاده کرد.

معایب ارتودنسی ثابت فلزی

با توجه به شرایط استفاده از بریس­‌های فلزی، هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از ارتودنسی ثابت با جنس فلزی، باید مزایا و معایب درمان در نظر گرفته شود تا تصمیم مناسبی در این زمینه گرفته شود. در واقع آنالیز دقیق در این مرحله در انتخاب درمان مناسب از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. با انتخاب هوشمندانه، بیمار باید شرایط درمان و معایب احتمالی آن‌ها را بپذیرد و صبر و حوصله کافی برای صرف طول مدت درمان برای دستیابی به نتایج مطلوب را داشته باشد. در ادامه به این معایب اشاره کرده‌ایم:

تاثیر در ظاهر افراد

مهم‌­ترین عیب بریس‌های فلزی که با مشاهده عکس ارتودنسی فلزی هم قابل تشخیص بوده، تاثیر آن در ظاهر افراد است. این بریس‌ها هنگام لبخند زدن، تصویر ناخوشایندی روی صورت ایجاد می‌کنند حتی ممکن است دندان­‌های فرد را تیره نشان دهند.

ایجاد مزاحمت برای فعالیت ورزشی

یکی از معایب ارتودنسی ثابت فلزی برای ورزشکارانی که از نظر تحرک بدنی بسیار فعال هستند، آن است که استفاده از بریس‌های فلزی می‌­تواند خطر آسیب را افزایش دهد و برای فعالیت ورزشی شما مزاحمت ایجاد کند.

منع استفاده در بعضی موقعیت­‌ها و مشاغل

ارتودنسی فلزی در بعضی موقعیت­‌ها و مشاغل منع استفاده دارد. ظاهر شدن فلز در دهان می‌­تواند برای موقعیت­‌های خاصی در محل کار مشکل بزرگی باشد. قرار دادن فلز در دهان برای افراد مشهور، مدل­‌ها، سازهای بادی، ورزشکاران ورزشی، مهمانداران و غیره مشکل ساز خواهد بود.

مدت زمان درمان ارتودنسی با براکت‌­های فلزی

زمان بندی نقش مهمی در درمان ارتودنسی دارد. مدت زمان درمان به موارد زیر بستگی دارد:

  1. شدت وخامت مشکلات دهان و دندان شما
  2. مقدار فضای موجود در دهان شما برای حرکت دندان‌­ها
  3. میزان فاصله‌­ای که دندان­‌ها باید حرکت کنند
  4. سلامت کلی دندان‌­ها، لثه‌­ها و استخوان‌­هایی که از دندان‌­ها حمایت می­‌کنند
  5. میزان پایبندی فرد به دستورالعمل­‌ها و توصیه‌­های دندانپزشک خود

پس از قرار دادن بریس‌ها در دهان به طور متوسط باید یک تا سه سال در جای خود باقی بمانند. پس از برداشتن آن‌ها، باید به مدت شش ماه به طور منظم از نگهدارنده استفاده کنید. البته مدت زمان استفاده از ریتینر در افراد مختلف متفاوت است.

نکات مراقبتی لازم در ارتودنسی فلزی

هنگامی که شخصی شروع به استفاده از بریس و ارتودنسی ثابت فلزی می­‌کند، از او درخواست می­‌کنند که به خوبی از تغذیه خود مراقبت کند. در واقع، انجام این کار بخشی از تغییر سبک زندگی است که باید در طول دوره ارتودنسی، که معمولاً 1 تا 3 سال است، رخ دهد. در این دوران باید از مصرف بیش از حد غذاهای جامد، سبزیجات سفت یا هر ماده غذایی دیگری که می‌­تواند باعث ایجاد مشکل برای بریس‌ها و آسیب ارتودنسی به فرد شود، خودداری کنید.

در طول درمان باید از جویدن غذاهایی مانند کارامل و آدامس که ممکن است در بریس‌های فلزی گیر کنند خودداری شود. در این مدت به فرد توصیه می‌­شود از خوردن غذاهای ترد مانند چیپس و ذرت بو داده که ممکن است در فضای بین بریس‌های فلزی گیر کند خودداری شود. به عنوان مثال، در طول درمان، به جای گاز گرفتن یک سیب کامل، می‌­توان آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کرد. در هنگام استفاده از بریس نیازی به نگرانی در مورد وضعیت جویدن غذا نیست زیرا بیمار در عرض چند روز به استفاده از بریس عادت می­‌کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی، میان وعده و قبل از خواب ضروری است. در صورت امکان در طول روز می‌­توان از آب برای دهانشویه و شستن بند فلزی ارتودنسی استفاده کرد. علاوه بر این، دهانشویه‌­هایی با محلول‌های حاوی فلوراید می‌­توانند مفیدتر از دهانشویه‌­هایی باشند که فقط از مسواک برای تمیز کردن دندان‌­ها استفاده می‌­کنند.

امروزه می‌­توان از انواع غذاها برای کمک به مراقبت از بریس‌ها و دندان­‌ها و همچنین ساده سازی فرآیند تمیز کردن استفاده کرد. توجه داشته باشید که نخ دندان نقش مهمی در حفظ سلامت دندان‌­ها دارد. توجه به این نکات می‌­تواند از التهاب لثه و بیماری­‌های دهان و دندان، پوسیدگی دندان و همچنین تاخیر در روند درمان جلوگیری کند.

هزینه ارتودنسی فلزی چقدر است؟

ارتودنسی فلزی رایج‌­ترین روشی است که با کمترین هزینه انجام می‌­شود؛ بنابراین افرادی که به دنبال روشی مناسب و در عین حال کم هزینه هستند، بدون شک این روش گزینه مطلوب آن‌ها است. این روش علاوه بر اینکه ارزان قیمت است، تحت پوشش خدمات بعضی از بیمه‌ها قرار می­گیرد. هزینه نهایی معمولا به شدت مشکلات دهان، دستمزد پزشک، تخصص وی و نوع تجهیزات و امکانات مورد استفاده بستگی دارد.

ارتودنسی فلزی، پرکاربردترین روش اصلاح طرح لبخند

یکی از رایج‌­ترین و پرکاربردترین انواع ارتودنسی دندان که می‌­تواند ناهنجاری‌­های شدید دهان را اصلاح کند، ارتودنسی ثابت با براکت­‌های فلزی است. امروزه گزینه‌­های مختلفی برای درمان ارتودنسی وجود دارد، اما روش معمول براکت و سیم بوده که یکی از موثرترین آن‌هابه حساب می­‌آید.

براکت‌­های فلزی استریل و قابل بازیافت هستند و در برابر فشارهای خارجی مختلف مقاومت بسیار بالایی دارند. این روش ارتودنسی دندان فلزی نسبت به روش­‌های دیگر مقرون به صرفه‌­تر بوده و با تضمین بالا به نتایج درمانی موفقیت آمیزی می­رسد. از آنجایی که این نوع روش ارتودنسی قادر است بسیاری از ناهنجاری‌های شدید دهان را درمان کند، ممکن است مدت زمان بهبودی بیشتر طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود