ارتودنسی لینگوال

ممکن است شما تصمیم گرفته باشید برای بهبود لبخند خود ارتودنسی انجام دهید. شاید دندان‌­های شما آنقدر که می‌­خواهید صاف نباشند. شاید شما دنبال افزایش اعتماد به نفس خود با یک لبخند زیبا باشید. اگر به هر دلیلی، نمی‌­خواهید یک یا دو سال از بریس‌­های سنتی استفاده کنید، در آن صورت با دندانپزشک خود در خصوص ارتودنسی لینگوال صحبت کنید!

در ارتودنسی معمولی، براکت‌ها و سیم‌های فلزی در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند که در هنگام صحبت کردن به راحتی دیده می‌شوند و ممکن است برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. روش‌­های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که یکی از آن‌­ها، ارتودنسی لینگوال است.

یونیک اسمایل یکی از کلینیک‌­های تخصصی ارائه کننده خدمات ارتودنسی بوده که بهترین خدمات را به مراجعه­ کنندگان ارائه می‌­دهد؛ یکی از این خدمات، نصب ارتودنسی­‌های لینگوال است.

گالری عکس قبل و بعد ارتودنسی دندان کلینیک یونیک اسمایل

ارتودنسی لینگوال چیست؟

در براکت‌های معمولی، براکت‌ها با روش مخصوص دندان‌پزشکی به جلوی هر دندان متصل می‌شوند و باندهای لاستیکی یا گیره‌های درون براکت‌ها سیم ارتودنسی را ثابت نگه می­دارند؛ در این روش دندان‌ها را از طریق تنظیمات تدریجی در یک راستا حرکت می‌کنند. این براکت­‌ها قیمت کمتر، اما عملکرد خوبی دارند. 

برای پاسخ به سوال ارتودنسی لینگوال چیست باید بگوییم که کلمه lingual از کلمه لاتین lingua به معنای زبان گرفته شده است. در این روش براکت‌ها و سیم‌های فلزی به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند و بنابراین برای افرادی مناسب است که نمی‌خواهند کسی از درمان آن‌ها اطلاع داشته باشد یا از ظاهر براکت‌هایی که در جلوی دندان‌هایشان قرار می‌گیرد در ارتودنسی معمولی بدشان می‌آید.

نمونه ارتودنسی لینگوال در قالب دندان مصنوعی

تاریخچه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال برای اولین بار حدود 30 سال پیش معرفی شد. در آن زمان تصور می‌­شد که با پیدایش این روش تحول بزرگی در ارتودنسی رخ خواهد داد و جایگزین تمامی روش‌­های ارتودنسی خواهد شد. ارتودنسی ثابت مانند همه روش‌­های دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارد و نتوانست انتظارات را برآورده کند. با این حال برخی هنوز به این روش اعتقاد دارند و در موارد خاصی از آن استفاده می‌­کنند.

بررسی روند ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال در تهران، متخصص ارتودنسی ابتدا از دندان‌­های بیمار قالب تهیه کرده و برای طراحی براکت‌­ها قالب را به آزمایشگاه می‌­فرستد. براکت­‌های مورد نظر در آزمایشگاه با کمک نرم افزار CAD/CAM طراحی می‌­شوند؛ سپس سیم­‌ها ساخته شده و به براکت‌­ها متصل می‌­شوند. این روند حدود 5 تا 6 هفته طول می‌­کشد. سپس براکت‌­های آماده شده به دندان­‌ها متصل می‌­شوند. به خاطر داشته باشید که افرادی که تحت درمان هستند باید به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا تحت نظر باشند.

مزایای ارتودنسی لینگوال

مزیت اصلی ارتودنسی لینگوال چیست؟ مزایای این روش آن است که براکت‌­ها و سیم­‌های فلزی به پشت دندان­‌ها متصل شده و در نتیجه هنگام صحبت یا لبخند دیده نمی‌­شوند. این براکت‌ها همچنین می‌توانند برای چرخاندن، تنظیم ارتفاع دندان و حذف و اصلاح فاصله بین دندانی به کار برده شوند. علاوه بر این، اگر براکت­‌ها به دلیل رعایت نکردن بهداشت لکه ­دار شده یا تغییر رنگ داده باشند، براکت‌­های داخل دهان توسط دیگران دیده نمی‌­شوند.

همچنین بخوانید: دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی چیست؟

معایب ارتودنسی لینگوال

یکی از معایب این روش این است که دندانپزشک‌­ها برای نصب ارتودنسی لینگوال دندان باید دوره­‌های تخصصی بگذرانند. علاوه بر این، براکت‌­ها در این روش در پشت دندان قرار می‌­گیرند و در نتیجه ممکن است به زبان آسیب برسانند و یا صحبت کردن و غذا خوردن را مختل کنند. فردی که این روش را برای ارتودنسی دندان‌­های خود انتخاب کرده، باید بداند که یکی دو هفته طول می‌­کشد تا به این وضعیت عادت کند.

یکی دیگر از مشکلات این روش نظافت بسیار سخت آن است.

همچنین نسبت به روش‌­های سنتی به دقت بیشتری نیاز دارد، زمان بیشتری برای متخصص ارتودنسی می گیرد و بیمار باید آن را تحمل کند. فواصل بین براکت‌­های لینگوال نسبت به روش معمولی نزدیک­تر است و همین موضوع ترتیب و قرار دادن آنها در جلسات بعدی را دشوارتر می‌­کند. توجه داشته باشید که ارتودنسی لینگوال قیمت بیشتری دارد.

قیمت ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی­‌های لینگوال یکی از انواع روش‌­های درمان ارتودنسی ثابت بوده که در دسترس بیمارانی است که نیاز به ارتودنسی دارند. هنگام نصب ارتودنسی لینگوال در تهران و در کلینیک یونیک اسمایل، براکت‌­های ارتودنسی به طرف داخلی (جلوی زبان در مقابل باکال) دندان­‌ها چسبانده می‌­شوند. مزیت اصلی بریس‌­های لینگوال، نامرئی بودن آن‌ها در مقایسه با بریس‌­های استانداردی است که به طرف باکال (گونه) دندان­‌ها متصل می‌­شوند. قیمت ارتودنسی­‌های لینگوال مسئله‌­ای است که در این بخش به آن می‌­پردازیم.

بسته به بازه درمان، مواد به کار برده شده، میزان ترمیمی که دندان‌­ها قبل از ارتودنسی نیاز دارند و… ارتودنسی لینگوال قیمت متغیری دارد؛ بنابراین بهتر است به کلینیک موردنظر مراجعه کرده و بعد از بررسی دندان‌­ها توسط دندانپزشک، قیمت تمام شده را از او جویا شوید.

نمونه ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

روش انجام ارتودنسی لینگوال در تهران

در ارتودنسی لینگوال تهران در یونیک اسمایل، براکت‌­های لینگوال به طور سفارشی برای هر دندان طراحی می‌­شوند. این براکت‌­ها بسیار نازک هستند و تک تک قرار می‌­گیرند؛ بنابراین قراردهی آن‌­ها به مهارت و تخصص دندانپزشک شما مربوط است. براکت­‌ها که در وجه داخلی دندان‌­ها قرار می‌­گیرند این مزیت را دارند که نتایج را محسوس‌تر می‌کنند؛ بیمارانی که با بریس‌های لینگوال درمان می‌شوند، تکامل درمان خود را از روز اول مشاهده می‌کنند و می‌توانند تراز دندان‌های خود را بسیار بهتر ارزیابی کنند، زیرا همه بریس‌ها در سمت داخلی دندان قرار گرفته‌­اند.

همانطور که پیش­تر گفته شد لینگوال به معنای به سمت زبان است و این تفاوت اصلی بین بریس‌­های لینگوال و انواع سنتی بریس‌­های ارتودنسی است. با استفاده از این روش، براکت‌­ها به صورت سفارشی طراحی می‌­شوند تا در داخل دندان شما اعمال شوند. یک برنامه درمانی دقیق به طور خاص برای شما طراحی شده و سیم‌های ارتودنسی (آن­‌ها هم در سمت داخلی دندان‌ها قرار دارند) دندان‌های شما را به بهترین حالت خود هدایت می‌کنند. تشخیص مدت زمان درمان به عهده دندانپزشک است.

ارتودنسی لینگوال تهران توسط کلینیک یونیک اسمایل

ارتودنسی لینگوال یکی از زیباترین، موثرترین و پیشرفته‌­ترین گزینه­‌ها برای اصلاح ایرادات دهان و دندان به شمار می‌­رود. این روش جایگزین زیبایی برای ارتودنسی معمولی شده است زیرا امکان درمان و اصلاح دندان‌­ها، بدون دیده شدن بریس را فراهم می‌­کند.

کلینیک یونیک اسمایل، یکی از مبتکرترین و تخصصی‌­ترین مراکز برای اصلاح طرح لبخند شما است. در این مرکز متخصصین حرفه‌­ای ابتدا دندان‌­های شما را یک ارزیابی اولیه می‌­کنند. به شما بهترین و به صرفه‌­ترین درمان را پیشنهاد می‌­کنند؛ سپس مشخص می‌­کنند آیا سیم کشی لینگوال برای شما مناسب است یا خیر. پس از انجام تشخیص، مدت زمان و قیمت تمام شده درمان را به شما اعلام می‌­کنند. این کلینیک با ارائه خدمات فوق العاده، تجربه دلنشینی را برای شما به ارمغان می‌­آورد.

در ادامه بررسی پرسش ارتودنسی لینگوال چیست، می‌­توانیم به طور مختصر بگوییم که با استفاده از براکت‌­های لینگوال که در داخل دندان­‌ها قرار می‌­گیرند، موقعیت دندان­‌ها اصلاح می‌­شوند. این روش یکی از زیباترین درمان­‌ها در ارتودنسی شناخته می‌­شود، زیرا بریس‌­ها قابل مشاهده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود