ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

امروزه افراد زیادی برای درمان ارتودنسی مراجعه می‌کنند تا دندان‌ها و لبخند زیباتری داشته باشند. درمان‌های ارتودنسی به دو بخش ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت تقسیم می‌شوند که هرکدام کاربردها، مزایا و معایب خود را دارند.

بنابراین ارتودنتیست با توجه به سن، ناهنجاری‌ها و خواسته‌های بیمار ارتودنسی ثابت یا متحرک یا ترکیب این دو درمان را برای بیمار تجویز می‌کند. بنابراین پاسخ قطعی نمی‌توان برای این سوال که ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک داد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با تفاوت‌های این دو درمان آشنا شوید.

طرح‌های درمان ارتودنسی

همانطور که گفته شد، انتخاب طرح درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک بستگی به سن، ناهنجاری‌ها و شرایط بیمار دارد. همچنین تشخیص نوع درمان توسط ارتودنتیست انجام می‌شود. اما در ادامه برای آشنایی بیشتر با این نوع طرح‌های درمان به تعریف و مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت
عکس قبل و بعد از ارتودنسی ثابت

منظور از ارتودنسی ثابت این است که دستگاه ارتودنسی بر روی دندان‌ها به شکل دائمی و ثابت در طول درمان باقی می‌ماند. بنابراین بیمار قادر به خارج کردن دستگاه ارتودنسی از روی دندان خود نیست. قسمت عمده درمان‌های ارتودنسی را ارتودنسی‌های ثابت تشکیل می‌دهند، چراکه این دستگاه‌ها قابلیت بسیاری دارند، بنابراین در نوجوانان و در بزرگسالان معمولا از ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یکی از انواع درمان‌های ارتودنسی است که هدف اصلی آن اصلاح ناهنجاری‌های فکی در کودکان و نوجوانان می‌باشد.

همچنین به عنوان ارتودنسی نگه دارنده بعد از پایان ارتودنسی ثابت در بزرگسالان و نوجوانان نیز کاربرد دارد. در این نوع درمان بیمار می‌تواند دستگاه ارتودنسی را از دندان‌ها جدا کرده و دوباره سر جایشان قرار دهد.

به طور معمول در هنگام غذاخوردن و مسواک زدن دستگاه از روی دندان برداشته شده و بعد دوباره بر روی دندان قرار می‌گیرد. کارکرد اصلی درمان ارتودنسی متحرک برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌های فکی است.

دستگاه ارتودنسی متحرک قابلیت دستگاه ارتودنسی ثابت را ندارد ولی مزایای متعددی دارد.

مزایای ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای اصلاح ناهنجاری‌های فکی در بین کودکان و نوجوانان بسیار مناسب است. همچنین برداشتن آن امکان تمیز کردن دندان‌ها را بهتر فراهم می‌کند. از سوی دیگر دستگاه ارتودنسی متحرک به شدت وابسته به همکاری بیمار است، به طوری که اگر بیمار از پلاک ارتودنسی به خوبی استفاده نکند نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

دستگاه‌های ارتودنسی متحرک معمولا تداخل بیشتری با صحبت کردن بیمار دارند، اما این مسئله موقتی بوده و در مدت زمان کم و با تمرین کردن بیمار برطرف خواهد شد.

نحوه نگهداری ارتودنسی متحرک

نگهداری دستگاه ارتودنسی متحرک یا پلاک ارتودنسی بسیار اهمیت دارد، این پلاک همواره باید مرطوب نگه داشته شود. زمانی که در داخل دهان است توسط بزاق مرطوب نگه داشته می‌شود، از این رو باید خارج از دهان نیز داخل ظرف آب قرار گیرد.

معمولاً در جلسه تحویل پلاک ارتودنسی، متخصص ارتودنسی جعبه مخصوص پلاک را هم در اختیار بیمار قرار می‌دهد، به این ترتیب اگر بیمار دسترسی به ظرف آب نداشت می‌تواند پلاک ارتودنسی را در جعبه مخصوص پلاک قرار داده و اطرافش دستمال کاغذی مرطوب قرار دهد.

توصیه می‌شود که بیمار هنگام مسواک زدن و غذا خوردن پلاک را از دهان خارج کند و در محیط مرطوب قرار دهد. اگر به هر علت پلاک در محیط خشک قرار گیرد، تغییر شکل داده و دیگر در دهان به خوبی نمی‌نشیند؛ در نتیجه نیاز به قالب گیری مجدد و ساخت پلاک ارتودنسی جدید خواهد بود.

تفاوت ارتودنسی متحرک و ثابت

هدف طرح‌های درمان ارتودنسی ایجاد طرح لبخندی زیبا و مرتب کردن فک و دندان‌ها است، اما تفاوت‌های بسیاری بین ارتودنسی متحرک و ثابت وجود دارد.

در ارتودنسی ثابت به دلیل وجود براکت‌های ثابت یکسری محدویت‌های غذایی برای بیمار ایجاد می‌کند. در این نوع درمان رعایت بهداشت نیز برای بیمار سخت می‌شود.

اما ارتودنسی متحرک محدودیت نداشته و رعایت بهداشت در طول درمان آن به راحتی انجام می‌پذیرد. در ادامه به بررسی کامل تفاوت‌های این دو طرح درمان ارتودنسی می‌پردازیم:

طول درمان کدام بیشتر است؟ ارتودنسی ثابت یا متحرک

مدت زمان درمان ارتودنسی به نوع و میزان ناهنجاری، سن و شرایط بیمار وابسته است. به طور معمول طول درمان با ارتودنسی متحرک اگر برای فک‌ها است حدود یک سالی درمان آن طول می‌کشد.

بعد از اصلاح فک، نیاز به ارتودنسی ثابت دارد که این درمان نیز بین یک تا یک سال و نیم طول خواهد کشید. طول درمان در ارتودنسی ثابت نیز حدود یک سال و نیم تا دو سال به طول می‌انجامد.

بنابراین با توجه به شرایط بیمار ممکن است طول درمان کمتر یا بیشتر شود. اگر مسیر درمان درست طی شود و دستگاه ارتودنسی توسط متخصص ارتودنتیست به خوبی جایگذاری شود، به هیچ عنوان درمان ارتودنسی برنمی‌گردد.

روش درمان

همانطور که گفته شد، در طرح درمان ارتودنسی ثابت براکت‌ها کاملا به دندان نصب شده و بیمار نمی‌تواند آن‌ها را تا پایان درمان جدا کند. اما در طرح درمان ارتودنسی متحرک امکان جداکردن آن توسط بیمار وجود دارد و تا پایان درمان ثابت نمی‌ماند.

جدا شدن براکت ارتودنسی

هزینه درمان

از دیگر تفاوت‌های ارتودنسی ثابت و متحرک می‌توان به هزینه‌های آن‌ها اشاره کرد. تخصص ارتودنتیست، سن بیمار، روش درمانی، مدت زمان درمان، هزینه‌های جانبی و وجود بیماری‌های دهان و دندان از جمله عواملی هستند که در هزینه نهایی طرح درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک تاثیر بسیاری دارند.

اما به طور کلی هزینه طرح درمان ارتودنسی ثابت به دلیل وجود ابزارهایی مانند سیم و براکت ارتودنسی بسیار بالاتر از ارتودنسی متحرک است.

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و درمان همواره جزو اصولی‌ترین موارد در طرح‌های درمانی دندانی به خصوص در ارتودنسی است. در ارتودنسی متحرک بیمار می‌تواند موارد بهداشتی را راحت‌تر و بهتر نسبت به ارتودنسی ثابت رعایت کند، بدین صورت که در هنگام مسواک زدن می‌تواند ارتودنسی را خارج و براحتی از مسواک و نخ دندان استفاده کند. اما در ارتودنسی ثابت بیمار باید با دقت بیشتری از مسواک‌های مخصوص برای تمیز کردن دندان‌ها و براکت‌های دندانی استفاده نماید. در صورت وجود مواد غذایی بین براکت‌ها ممکن است سلامت دهان و دندان به خوبی حفظ نشود و آسیب‌های بسیاری را به همراه داشته باشد.

شرایط سنی بیمار

به طور معمول از ارتودنسی متحرک برای افراد در سنین پایین استفاده می‌شود. به دلیل آنکه رشد استخوان فک کامل نشده و ارتودنسی متحرک می‌تواند موقعیت دندان‌ها را به خوبی تغییر دهد و ناهنجاری‌ها را برطرف کند. اما در افراد بزرگسال به دلیل کامل شدن رشد استخوان فک ارتودنسی متحرک کارایی نداشته و ارتودنسی ثابت باید استفاده شود.

مصرف مواد غذایی

در ارتودنسی متحرک بیمار در هنگام مصرف مواد غذایی محدودیت نداشته و می‌تواند آن را از دهان خود خارج کند. اما در ارتودنسی ثابت به دلیل وجود براکت‌های نصب شده امکان خارج کردن آن وجود نداشته و ممکن است در هنگام مصرف مواد غذایی سفت و سخت به براکت‌ها آسیب وارد شود. از این رو بیمار در ارتودنسی ثابت باید رژیم غذایی مطلوبی را رعایت کند تا براکت‌ها و سیم‌ها صدمه نبینند.

میزان همکاری بیمار

میزان همکاری بیمار بیشتر در ارتودنسی متحرک احساس می‌شود، چراکه اگر بیمار در زمان‌های مشخص از دستگاه ارتودنسی متحرک استفاده نکند، روند درمان طولانی شده و نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. اما در ارتودنسی ثابت براکت‌ها و سیم‌ها همواره بر روی دندان نصب هستند و بیمار کافیست موارد بهداشتی و توصیه شده توسط ارتودنتیست را به خوبی عمل کند.

دفعات مراجعه به ارتودنتیست

بیمار در ارتودنسی ثابت باید در ماه یک بار به ارتودنتیست مراجعه کند، تا ارتودنتیست با ارزیابی روند جابه جایی دندان‌ها در صورت لازم سیم و براکت را تنظیم نماید. اما در ارتودنسی متحرک بیمار هر دو هفته یک بار باید به ارتودنتیست مراجعه کرده تا در صورت لروم تعویض شوند.

زیبایی ظاهری

در ارتودنسی ثابت به دلیل نصب براکت‌ها و سیم‌ها، بیمار ممکن است با ظاهری ناخوشایند مواجه شود. اما براکت‌ها به کمک الاستیک‌ها بر روی دندان نصب می‌شوند، از این رو بیمار می‌تواند با توجه به پوست و سلیقه خود از الاستیک‌های رنگی استفاده کند تا ظاهری زیباتر به دندان‌های خود ببخشد. اما دستگاه ارتودنسی متحرک شفاف بوده و زمانی که بر روی دندان‌های بیمار قرار دارد توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند.

ارتودنسی ثابت و متحرک، طرح‌ های کاربردی در درمان ناهنجاری‌های دندانی!

همانطور که گفته شد، از طرح درمان ارتودنسی برای اصلاح ناهنجای‌های دندانی و زیباسازی طرح لبخند استفاده می‌شود.

ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک تقسیم شده که با توجه به شرایط و میزان ناهنجاری بیمار ارتودنتیست طرح مناسبی را تجویز می‌کند.

طول درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک بستگی به شرایط بیمار دارد. تفاوت‌های ارتودنسی ثابت و متحرک را می‌توان در هزینه، نحوه رعایت بهداشت، مصرف مواد غذایی، شرایط سنی و مواردی دیگر دانست. بنابراین با توجه به مزایا و کاربرد هر یک از این روش‌ها ارتودنتیست با معاینه کامل و توجه به شرایط بیمار از آن‌ها استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود