ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی دندان علمی به روز است که با تشخیص، پیشگیری و منظم کردن دندان‌ها به بهبود ناهنجاری فک کمک می‌کند. یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها، غیرطبیعی بودن تراز دندان‌ها و فک است. در ارتودنسی به وسیله بریس و سایر لوازم به تدریج و با آرامی دندان‌ها و فک‌ها را به اطراف حرکت می‌دهند. این تخصص با هدف زیباسازی دندان و چهره به هنگام لبخند زدن و برطرف کردن ناهنجاری فک انجام می‌شود. قبل از انجام ارتودنسی رنگی دندان لازم است در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کنید.

ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی یکی از اثربخش‌ترین راهکارها در برطرف کردن مشکلات دندان و فک است. در این راه درمانی از روش‌های متعددی استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین آن‌ها ارتودنسی رنگی است. در این روش مانند سایر راه‌های دیگر از بریس و براکت ارتودنسی برای ناهنجاری دندان و فک به کار می‌رود؛ اما تفاوت ارتودنسی رنگی با بقیه در استفاده از براکت‌های رنگی است. رنگ‌های متنوع و جذابی در این روش وجود دارد که مانع از کسل بودن پروسه درمان می‌شود. این رنگ‌ها شامل آبی، بنفش، سفید، صورتی، قرمز، مشکی، سبز و صورتی کم رنگ، نارنجی و رنگین کمانی هستند.

بازه سنی که بیشتر از ارتودنسی رنگی استقبال می‌کنند اغلب کودکان، نوجوانان و جوانان هستند. اکثر کودکان از محیط دندان‌پزشکی و ارتودنسی می‌ترسند. برای کاهش ترس، پزشک از کودک می‌خواهد تا با هدف سرگرم کردن او و انتخاب رنگ ارتودنسی مراحل ارتودنسی را با آرامش انجام دهد.

نمونه کارهای قبل و بعد از ارتودنسی دندان

برای انتخاب رنگ ارتودنسی به نکات زیر دقت کنید:

انتخاب براساس رنگ مو و پوست

انتخاب براساس رنگ چشم

انتخاب رنگ مورد علاقه

نامناسب‌ترین رنگ‌ها در ارتودنسی کدام‌اند؟

در زمان ارتودنسی دندان برخی از رنگ‌ها پیشنهاد نمی‌شود؛ چرا که زیبایی و جذابیت آن‌ها به مرور کاهش پیدا می‌کند؛ به این ترتیب نیاز است با دقت بیشتری رنگ مناسب را انتخاب کنید.

از جمله رنگ‌هایی که در ارتودنسی نامناسب است عبارتند از:

رنگ‌های تیره

طیف ارتودنسی رنگ سیاه و سبز تیره که چنانچه مواد غذایی در میان بریس‌ها قرار بگیرد، ظاهر دندان‌ها تیره‌تر به نظر می‌رسد.

ارتودنسی رنگ‌های بسیار روشن

رنگ‌های روشن مثل ارتودنسی رنگ سفید در ابتدا بسیار پرطرفدار بودند اما با گذشت زمان با استفاده از نوشیدنی و مواد غذایی ممکن است زرد یا کمی کدر شوند که این مسئله به تمیزی و زیبایی دندان آسیب می‌رساند.

ارتودنسی رنگ زرد

 استفاده از این رنگ ممکن است زردی دندان‌ها را نشان دهد و کدری یا کثیفی دندان را بیشتر مشخص کند.

ارتودنسی رنگ زرد

همچنین بخوانید: ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

کش‌‌های ارتودنسی شامل چه رنگ‌هایی است؟

‌کش‌های ارتودنسی دارای رنگ‌های مختلفی هستند؛ برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

ارتودنسی رنگ صورتی

اکثر اوقات دختران، به ویژه دختران خردسال این مدل رنگ‌ها را بیشتر می‌پسندند. البته این رنگ طیف وسیعی از رنگ صورتی را در بر می‌گیرد. از جمله این رنگ‌ها ارتودنسی صورتی کم رنگ است که بسیاری آن را انتخاب می‌کنند.

ارتودنسی رنگ بنفش

استفاده از طیف‌های رنگی یاسی یا بنفش کم رنگ انتخاب مناسبی برای همه سنین به ویژه دختران نوجوان است. زمان انتخاب رنگ بنفش دقت کنید تا از رنگ بنفش پررنگ استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است تیرگی آن بعد از مدتی دندان را کثیف نشان دهد.

ارتودنسی رنگین کمانی

ارتودنسی رنگین کمانی

اگر در زمان ارتودنسی انتخاب رنگ مناسب برایتان دشوار بود؛ می‌توانید ارتودنسی رنگین کمانی را انتخاب کنید؛ البته در مدت زمانی که باید ارتودنسی را داشته باشید؛ می‌توانید کش‌های آن را عوض کنید.

ارتودنسی رنگ آبی

ارتودنسی رنگ آبی

طیف رنگ آبی یکی از پرطرفدارترین رنگ‌های ارتودنسی است که بسیاری از افراد آن را می‌پسندند. بسیاری از افراد آن را با رنگ لباس خود هماهنگ می‌کنند و برخی دیگر براساس رنگ چشم خود آن را انتخاب می‌کنند.

ارتودنسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی جوان پسند است و اغلب نوجوانان از این رنگ یا ارتودنسی رنگ قرمز برای داشتن نمایی جذاب روی دندان‌های خود استفاده می‌کنند.

بهترین رنگ برای ارتودنسی کدام است؟ 

با توجه به نکات گفته شده شما می‌توانید بهترین رنگ ارتودنسی را برای خود انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که ارتودنسی نامرئی هم قابل انجام است و اگر تمایل به استفاده از ارتودنسی رنگی ندارید می‌توانید از این مدل استفاده کنید. 

ارتودنسی بدون رنگ

اگر قصد انجام ارتودنسی را دارید؛ قبل از هر اقدامی در نظر داشته باشید که کدام ارتودنسی رنگی دندان برای شما مناسب است. برای انتخاب رنگ ارتودنسی مناسب خود می‌توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود