عکس‌های قبل و بعد از ارتودنسی

ارتودنسی ثابت در شمال تهران

عکس قبل و بعد از ارتودنسی، زیبایی خروجی این معجزه دندانپزشکی را نشان می‌دهد. قرار است به بررسی موردی ( case study ) مواردی که توسط دندانپزشک‌های متخصص ارتودنسی کلینیک یونیک اسمایل انجام شده است بپردازیم.

سعی می‌کنیم در این بررسی‌ها به 3 سوال پاسخ دهیم:

  1. بیمار چه مشکلی داشته است؟
  2. چه درمانی و چرا اتخاذ شده است؟
  3. توضیحاتی درباره روند درمان

1- ارتودنسی ثابت

هدف از انجام ارتودنسی ثابت این هست تا دندان‌ها در جای مناسب خود قرار گیرند، تنظیم شلوغی دندان ها و اصلاح روابط دندان های دو فک انجام گیرد.

مورد اول

عکس قبل و بعد از ارتودنسی ثابت
عکس قبل و بعد از ارتودنسی ثابت

بیمار: دختر 13 ساله

دندانپزشک:دکتر سهراب آصفی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های دهان، فک و صورت

تاریخ اولین مراجعه : مرداد 1398

تاریخ پایان درمان: آذر 1399

درمان بهم ریختگی شدید دندانی و کجی پلن اکلوزال (Occlusal plan cant) و تنگی قوس فک بالا با درمان ارتودنسی ثابت همراه با کشیدن دندانهای آسیای کوچک و استفاده از دستگاه تعریض کننده کام (TPA).

همانطور که مشاهده می‌کنید، هدف از کشیدن دندان، تامین فضا برای مرتب کردن دندان‌های دیگر هست و در انتهای درمان، فضای دندان کشیده شده توسط دندان‌های دیگر پُر می‌شود. از این نظر جای هیچ نگرانی نیست.

همچنین مشاهده می‌نمایید که میدلاین های دندانی (خطوط مشکی) در طی درمان تطابق یافته اند.

[ انحراف میدلاین به ناهماهنگی خط وسط دندان، خطی متقارن که دندان‌های فک بالا و پایین را به دو قسمت مساوی و متقارن تقسیم می‌نماید گفته می‌شود.]

اصلاح  میدلاین‌های دندانی در ارتودنسی ثابت
اصلاح انحراف میدلاین‌های دندانی در ارتودنسی ثابت

در این بیمار انحراف پلن فکی ( توازی خطوط قرمز و زرد ) و تنگی قوس بالای ایشان، سبب کاهش جذابیت لبخند شده بود که با طراحی لبخند، تعریض قوس فک بالا و اصلاح کنت، جذابیت لبخند بهبود قابل توجهی یافت.

اصلاح لبخند در دندانپزشکی زیبایی
دندانپزشکی زیبایی

از نظر زیبایی همچنین باید پلن اکلوزال باید موازی با خط واصل مردمک چشم باشد که در طی درمان این مورد هم انجام گشت.

طراحی لبخند با ارتودنسی ثابت
اصلاح لبخند با ارتودنسی

مورد دوم

عکس قبل و بعد از انجام ارتودنسی دندان

بیمار: دختر 13 ساله

دندانپزشک:دکتر سهراب آصفی، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های دهان، فک و صورت

تاریخ اولین مراجعه : فرودین 1397

طول درمان: 23 ماه

مشکل: نامرتبی دندان‌ها و نازیبایی لبخند

بررسی روند درمان ارتودنسی – دکتر سهراب آصفی

همانگونه که در معاینه بالینی دهان مشاهده می‌کنیم دندان‌ها بهم ریختگی شدیدی دارند که این به هم ریختگی شدید باعث سختی بیمار جهت رعایت بهداشت و تمیز کردن دندان‌ها بود.

عکس قبل و بعد از ارتودنسی دندان
عکس قبل و بعد از ارتودنسی دندان

پوسیدگی‌های فراوان در دهان مشاهده می‌شود، از طرفی التهاب شدید لثه‌ای که در مجاورت دندان‌های نیش راست فک بالا مشاهده می‌کنیم به صورت قرمزی و التهاب لثه هست خودش رو نشان می‌دهد و این به خاطر این بوده که بیمار نمی‌توانستد خیلی خوب آن‌جا رو تمیز کند.

از طرف دیگر در سنین پایین دندان‌ها به صورت بی رویه کشیده شده بودند مثل دندان‌های آسیای بزرگ فک پایین سمت چپ و دندان‌های شیری راست فک پایین که این باعث حرکت دندان‌های خلفی به سمت جلو و مسدودکردن مسیر رویش دندان شماره‌ی پنج در این ناحیه شدند که به صورت فلش در عکس نشان داده شده است.

کراس بایت دندان‌های قدامی، دندان ثنایا طرفی سمت چپ فک بالا، بیرون زدگی دندون نیش راست فک بالا را به صورت واضح در دهان شما مشاهده می‌کنید.

طرح درمانی که برای ایشان برای طراحی لبخند و بهبود لبخندشان گذاشته شد خارج کردن سه دندان از دهان ایشان بود.

طراحی لبخند با ارتودنسی ثابت

دو دندان آسیای کوچک از فک  بالا و یک دندان آسیای بزرگ در فک پایین که مشاهده می‌کنیم پوسیدگی بسیار شدیدی دارد و پروگنوز (یا پیش آگهی طولانی مدت) مدتی برای این خانم جوان خیلی خوب نبود.

ترجیح دادیم به جای اینکه درمان کشیدن روتین را برای ایشان انجام بدهیم یک دندان پوسیده‌ای که پیش آگهی خیلی خوبی در بلندمدت ندارد را از دهان ایشان خارج بکنیم.

 طول درمان ایشان تقریبا بیست و سه ماه طول کشید و مشاهده می‌کنید که در طی درمان تمامی دندان‌ها مرتب شدن و هیچ فضایی از فضای دندان‌های کشیده شده باقی نمونده است.

دندان 5 پایین سمت راست که نهفته بود در طی درمان ارتودنسی رویش پیدا کرد.

رویش دندان در طی درمان ارتودنسی

میدلاین‌های دندانی تطابق پیدا کردن و یک لبخند خیلی خوب و زیبا تقدیم بیمار شد.

بیمار این حالت خیلی راحت‌تر می‌تواند دندان‌های خودش رو تمیز کند. رعایت بهداشت کند پس دیگه شاهد التهاب لثه و بیمار نبودیم و در طی درمان دندان پیش طرفی سمت چپ بالا که توی کراس بایت بود یعنی عقب قرار داشت حرکت داده شد و آمد به سمت جلو.

یکی از نکاتی که در این بیمار باید به آن توجه کنیم این هست که ما از دندان عقل در سمت چپ استفاده کردیم که جایگزین دندان شش از دست رفته شود.

قبل و بعد از درمان ارتودنسی- استفاده از دندان عقل
استفاده از دندان عقل در درمان ارتودنسی

پس یکی از مواردی که ما باید توجه کنیم لزومی ندارد که حتما برای درمان ارتودنسی دندان‌های عقل خارج شوند، گاهی دندان‌های عقل برای جایگزینی بقیه دندان‌ها استفاده می‌کنیم و یک فرصت برای متخصص اورتودنسی و بیمار هست که بتوانند از حداکثر دارایی‌های خودشان استفاده کنند که یک لبخند زیبا و فانکشنال برای بیمار فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود