ارتودنسی یا کامپوزیت

می‌خواهیم در مورد تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت سخن بگوییم. بی‌شک برای هر فردی مهم است که زیبا و جذاب به نظر برسد.

اما عنصر خاصی که در جذابیت شما تأثیر به سزایی دارد، لبخند شما است. تحقیقات همچنین گویای آن است که کسانی که چهره‌ای خندان دارند، دارای اعتماد‌ به نفس و حرمت نفس قابل توجهی هستند.

ممکن است افرادی با مشکلاتی مانند ناهماهنگی دندان‌ها یا کجی آنان مواجه باشند و یا در مواردی به دلیل کدری، زردی دندان‌ها و یا شکستگی‌های آنان لبخند خود را پنهان کنند.

اما نگران نباشید با پیشرفت علم پزشکی قادر به رفع همه‌ی این مسائل خواهید بود و لبخند زیبای خود را پس خواهید گرفت.

راه‌های گوناگونی از قبیل ارتودنسی و کامپوزیت دندان، می‌توانند برای درمان مؤثر باشند. اما قبل از هر اقدامی نیاز به شناخت تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت دارید.

همچنین بخوانید: بررسی موردی نمونه کارهای ارتودنسی با عکس قبل و بعد از ارتودنسی

در ادامه به طور مفصلی توضیح خواهیم داد که هر کدام از روش‌ها چه مزایا و معایبی دارند و کدام روشی بهتر برای درمان است.

تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع به ماده‌ی سفید رنگی گفته می‌شود که برای پر کردن، ترمیم و بازسازی دندان‌ها از آن استفاده می‌شود. اما ارتودنسی شاخه‌ای از دندان پزشکی است که کار متخصصان این عرصه، مرتب کردن دندان‌ها و تنظیم درست فک‌های بیمار است.

ممکن است افرادی به دلایل مختلف مانند وراثت، تغذیه‌ی ضعیف، آسیب دیدگی صورت و برخی از عادات نامناسب دیگر، دچار ناهنجاری و عدم هماهنگی رشد دندان‌ها در فک‌های بالا یا پایین شوند.

گاهی نیز دندان‌ها بر اثر حادثه‌ای آسیب می‌بینند، می‌شکنند و نیازمند نوسازی می‌باشند. در ابتدا برای اینکه گزینه‌ی مناسبی را برای ترمیم و بازسازی دندان‌هایتان انتخاب کنید، لازم است که از تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت دندان آگاه باشید.

در ارتودنسی پزشک متخصص توسط ابزار پیشرفته‌ی خود، به دنبال شناسایی و برطرف کردن ناهنجاری‌های دهانی فکی بیمار است. اما هنگامی که از کامپوزیت دندان صحبت می‌کنیم، منظور برطرف کردن جزئیاتی مانند شکستگی‌های خفیف، ترک‌های دندانی و بد رنگی‌های دندان‌ها است.

ارتودنسی بعد از کامپوزیت چگونه انجام می‌شود؟

در مواردی امکان ارتودنسی بعد از کامپوزیت دندان وجود دارد. در این صورت براکت‌های ارتودنسی را روی دندان‌های بیمار نصب می‌کنند. اما اغلب این کار با مشکلاتی مواجه می‌شود. در واقع بهتر است قبل کامپوزیت، به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

اگر قبل از کامپوزیت، ناهنجاری‌های موجود در دندان‌ها به خوبی شناسایی نشود و با مراجعه به پزشک متخصص ناهماهنگی‌های آنان رفع نگردد، کامپوزیت نه تنها کمکی به برطرف کردن مشکلات دهانی نمی‌کند، بلکه گاهاً فرایند درمان را تحت تأثیر قرار داده سبب طولانی شدن دوره‌ی آن می‌شود.

به طوری که با انجام کامپوزیت، دندان‌ها شیب نامناسبی گرفته و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و برجسته می‌شوند.

ممکن است کامپوزیت مانع از ارتودنسی مناسب دندان‌ها شود. به طور کلی می‌توانید با دانستن تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت و چگونگی انجام هر کدام، از بروز چنین مسائلی جلوگیری کنید.

درد ارتودنسی بیشتر است یا کامپوزیت؟

سؤالی که ذهن اغلب افراد را درگیر به خود می‌کند آن است که درد ارتودنسی بیشتر است یا کامپوزیت؟

به طور کلی هر روش درمانی ممکن است در ابتدا سبب ایجاد درد یا ناراحتی برای بیمار شود. نمی‌توان گفت که ارتودنسی دندان بدون درد است.

اما میزان دردی که بیمار تجربه می‌کند به عواملی از قبیل سن، میزان استرس، ترس بیمار و جنس براکت و سیم استفاده شده در ارتودنسی بستگی دارد.

اما معمولاً درد ارتودنسی و کامپوزیت به حدی نیست که بتوان گفت بیمار توانایی تحمل آن را ندارد. ممکن است در هنگام کامپوزیت دندان، به رشته‌های عصبی و یا بخش‌هایی از لثه‌ی فرد حساس گردد و یا در صورت پوسیدگی دندان‌ها، عمل کامپوزیت به همراه درد خواهد بود که با مصرف داروهای مسکن، می‌توانید به مقدار قابل توجهی از درد آن رهایی یابید.

تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت در دردی که بیمار آن را تحمل می‌کند، چندان نیست. اما اگر دندان‌ها ناهماهنگی بیشتری داشته باشند، ممکن است ارتودنسی دندان کمی دردآور باشد.

به‌ هرحال نگران نباشید. قبل از هر اقدامی ماده بی‌حسی توسط پزشک به فک تزریق می‌شود تا ناراحتی خاصی را بیمار تجربه نکند.

مزایا و معایب ارتودنسی و کامپوزیت نسبت به هم

ارتودنسی دارای دو نوع مختلف است که شامل ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت است.

در ارتودنسی ثابت، پزشک به دنبال برطرف کردن مشکلاتی چون نامرتب بودن دندان‌ها، اصلاح شکل فک و تنظیم قرارگیری درست آنان است. در ابتدا تصور می‌شد که ارتودنسی ثابت تنها برای خردسالان مؤثر واقع شده، اما اکنون ثابت گردیده که ارتودنسی ثابت برای همه‌ی گروه‌های سنی مفید و کارآمد است.

اما جالب است بدانید که تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت، نه تنها در روش اجرای درمان، بلکه هر دوی آنان، دارای انواع مختلفی هستند.

نوعی دیگری از ارتودنسی، ارتودنسی متحرک است. این نوع برای افراد کم سن و سال به دلیل قابلیت تغییر راحت¬تر فک¬ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در ارتودنسی ثابت، علاوه بر اینکه دندان‌ها صاف و هماهنگ می‌شوند امکان برگشت آن‌ها به حالت اولیه بسیار اندک است.

از طرفی با ارتودنسی ثابت، بهداشت دهان و دندان‌ها به خوبی تأمین شده و دیگر بیمار کمتر به بیماری‌های لثه دچار می‌شود.

کامپوزیت یا ارتودنسی؟ کدام یک بهتر است؟

به یاد داشته باشید که ممکن است اثرات براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی روی دندان‌های فرد باقی بماند یا به هنگام غذا خوردن و گاز زدن خوراکی‌های سفت، ارتودنسی بشکند و بیمار مجبور به مراجعه‌ی دوباره و پرداخت هزینه‌ی مجدد برای درمان باشد. در بیان تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت، بایستی اشاره داشت که برای ارتودنسی دندان‌های بیمار لازم است فرد بیهوش شود در صورتی که در کامپوزیت نیازی به بیهوشی نیست.

از طرفی کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه تکمیل می‌شود. قیمت آن نیز کمتر بوده و به علاوه به راحتی قابل تعویض است. در کامپوزیت دندان‌ها، به راحتی می‌توان از مسواک یا نخ دندان برای رعایت بهداشت دهانی، مانند دندان‌های طبیعی استفاده کرد.

نکته‌ای شایان توجه است آن است که بدانید، کامپوزیت دندان طول عمر کمی دارد و ممکن است دندان‌های فرد به دمای گرم سرد به شدت واکنش نشان دهند و این مورد اغلب سبب ناراحتی بیماران است.

ماندگاری کدام روش بیشتر است؟

با توجه به افزایش روز افزون قیمت‌ها، قابل پیش‌بینی است که عموم مردم به دنبال روش درمانی برای دندان‌های خود هستند که ماندگاری بیشتری داشته باشد. البته که تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت، در این مورد برای بیماران اهمیت زیادی دارد.

حال درست است که ارتودنسی دندان‌ها نسبت به کامپوزیت آنان هم دوره‌ی درمان و هم هزینه‌ی درمان بیشتری برای بیمار به همراه دارد.

اما ارتودنسی ماندگاری و دوام بیشتری هم نسبت به کامپوزیت داشته و شما با ارتودنسی دندان‌های خود دیگر نیاز به بازسازی دندان‌ها، هر چند وقت یک‌بار و کامپوزیت آن‌ها نخواهید داشت.

مقایسه قیمت کامپوزیت و ارتودنسی

ممکن است بیمارانی از همان ابتدا وقتی متوجه‌ی قیمت‌های مختلف کامپوزیت و ارتودنسی شدند نظر خود را نسبت به درمان خود تغییر دهند.

اما به خاطر داشته باشید که بهداشت دهان و دندان، سلامتی کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اگر مورد غفلت واقع شود بعدها ممکن است تبعات سنگینی با خود به همراه داشته باشد.

به طور کلی کامپوزیت دندان با قیمت‌های گوناگون انجام می‌شود. البته ناگفته نماند که عواملی از قبیل تعداد کامپوزیت، میزان امکانات و تجهیزات و کلینیکی که برای درمان انتخاب می‌کنید، در قیمت کامپوزیت دندان‌هایتان نقش دارند.

اما در واقع در کامپوزیت دندان نسبت به ارتودنسی، بیمار با صرف هزینه‌ی کمتری دوره‌ی درمان خود را تکمیل می‌کند.

این در صورتی است که از نظر قیمت‌ها ممکن است تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت دندان تفاوت بسیاری باشد.

ارتودنسی یا کامپوزیت، انتخاب شما کدام است؟

در انتخاب روش درمان، تنها به یک بعد قضیه نگاه نکنید. اینکه کدام روش برایتان ارزان و مقرون به‌ صرفه‌تر تمام می‌شود و یا کدام دوره‌ی درمان کوتاه‌تری دارد، مهم نیست.

در واقع سلامتی شما مهم‌تر از هر مسئله‌ای است. بایستی توجه داشته باشید نیاز واقعی شما چیست؟

گاهاً دندان‌های افراد نیاز به جابه‌جایی، اصلاح و هماهنگی دارد و یا ممکن است بیمارانی که تنها با رنگ و اندازه‌ی دندان‌هایشان مشکل دارند، با مراجعه‌ای یک جلسه‌ای به کلینیک‌های کامپوزیت قادر به بازیابی سلامت دندان‌های خود شوند.

پس ابتدا لازم است مسئله‌ی خود را شفاف‌سازی کنید و بعد از آن دست به اقدام مناسب برای حل آن بزنید.

در آغاز مشورتی با پزشک داشته باشید و با توجه به توصیه‌ها و کسب آگاهی‌های کافی از تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت روشی مناسب برای درمان اتخاذ کنید.

با آغوش باز به سراغ بیماری ها می روید اگر که به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی نداشته باشید.

شاید برای شما پیش آمده باشد که دچار التهاب لثه شده و بعد از مراجعه به پزشک متخصص، متوجه شوید که تنها با دو یا سه بار مسواک زدن در طول شبانه روز می‌توانستید از شر این بیماری در امان بمانید.

شاید لازم است بدانید در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در طولانی مدت، بیماری‌های قلبی و عروقی، التهابات لثه، دیابت و حتی ضعف حافظه گریبان‌گیر شما خواهد بود.

متأسفانه در کشور ما به این موضوع توجه کافی نمی‌شود و چه بسا بیماری‌های شدیدی که توسط اقداماتی نظیر کامپوزیت دندان، ارتودنسی آن، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهان شویه قابل پیشگیری است.

شما در مواردی با دانستن تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت و تشخیص مشکل خود، به راحتی قادر به مهار بیماری‌هایی هستید که ممکن است در آینده به سراغتان بیایند.

یک پاسخ

  1. من مدیر یه شرکت هستم
    دندانهام نامرتب هست و نمیخوام کاری انجام بدم که ظاهر مشخصی داشته باشد. توصیه شما برای من چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود