ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی نوعی از ارتودنسی ثابت است که در آن به‌جای استفاده از براکت‌های فلزی معمول، از براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود.

ارتودنسی، درمان ناهنجاری فک و صورت و تنظیم جای دندان‌های نامرتب با استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی مانند سیم و براکت می‌باشد. انجام درمان ارتودنسی برای همۀ افراد در سنین متفاوت امکان‌پذیر است اما بهتر است در سن پایین انجام شود، زیرا هرچه سن بالاتر باشد ممکن است بر طول دورۀ درمان افزوده شود.

ارتودنسی کلاسیک با براکت‌های فلزی قدیمی‌تر بوده و مشخص بودن آن در دهان بیمار برای برخی از افراد که نسبت به نگاه دیگران حساس هستند، ناخوشایند است.

ظهور براکت‌های سرامیکی که می‌توانند بدون رنگ و یا همرنگ دندان بیمار باشند با استفاده از سیم‌های سفید یا نقره‌ای، باعث شده است تا افرادی که به‌خاطر ظاهر براکت‌ها وسیم‌های فلزی مایل به انجام ارتودنسی نبودند، برای این درمان مشتاق شوند.

هزینه ارتودنسی سرامیکی در شمال تهران
هزینه ارتودنسی سرامیکی

درمان ارتودنسی چه با براکت‌های فلزی و چه با براکت‌های سرامیکی به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر فرد با توجه به شرایط خاص خود و پس از معاینه توسط ارتودنتیست می‌تواند از هزینه و بهترین روش برای درمان ارتودنسی خود مطلع شود.

برای مثال استفاده از براکت‌های سرامیکی به علت داشتن مقاومت پایین‌تر در مقایسه با نوع فلزی در درمان‌های با شدت بهم ریختگی زیاد و یا درمان‌هایی که علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی نیز دارند، توصیه نمی‌شود.

استفاده از ارتودنسی سرامیکی به جای ارتودنسی فلزی مزایا و معایبی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

1- کمتر در معرض دید افراد است و برای بیمارانی که تمایل ندارند تا درمان آن‌ها‌ مشخص باشد توصیه می‌شود، همچنین مهم‌ترین مزیت این ارتودنسی داشتن لبخند زیبا در طول دورۀ درمان است که موجب شده تا اکثر افراد بزرگسال نیز به آن تمایل داشته باشند.

2- در عکس‌برداری‌های رادیولوژی برخلاف ارتودنسی فلزی، اختلال ایجاد نمی‌کند.

3- می‌توان در آن از رنگ‌های متفاوتی استفاده کرد، برای مثال افرادی که دندان‌های سفید و روشن دارند می‌توانند از نوع بی‌رنگ یا سفیدرنگ آن و افرادی که دندان‌هایشان تیره‌تر است از براکت‌های هم‌رنگ دندان خود استفاده کنند.

شفافیت ارتودنسی سرامیکی

معایب ارتودنسی سرامیکی

  1. افزایش طول دورۀ درمان نسبت به ارتودنسی فلزی، از معایب آن است؛ استفاده از ارتودنسی سرامیکی حدود 20 درصد نسبت به ارتودنسی فلزی دورۀ درمان طولانی‌تری خواهد ذاشت.
  2. بزرگ‌تر بودن براکت‌ها در این روش جزو معایب آن است زیرا با افزایش سطح تماس دندان با براکت، احتمال تجمع باکتری در اطراف آن افزایش یافته و از آن‌جایی که براکت‌های سرامیکی با دندان سایش بیشتری دارد نیز، می‌تواند موجب افزایش احتمال پوسیدگی در دندان‌ها هنگام درمان شود.
  3. بالاتر بودن هزینۀ براکت‌های سرامیکی می‌تواند یکی از معایب این روش باشد.
  4. مقاومت کمتر براکت‌های سرامیکی موجب می‌شود تا نگهداری از آن‌ها سخت‌تر شود و احتمال شکستن آن بالاتر برود.
  5. بیشتر بودن زمان تعویض براکت سرامیکی توسط پزشک نیز از معایب دیگر این ارتودنسی است که می‌تواند هم برای بیمار و هم پزشک خسته کننده باشد.
طول درمان ارتودنسی سرامیکی
افزایش طول درمان ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی سرامیکی

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، قیمت ارتودنسی سرامیکی نسبت به نوع فلزی آن بالاتر است اما عوامل دیگری نیز بر قیمت ارتودنسی سرامیکی موثر است.

ارتودنسی سرامیکی و بریس‌های مورد استفاده در آن از جنس‌های متفاوتی تهیه می‌شوند، در ساخت براکت‌ها علاوه بر سرامیک، از پلاستیک و پرسلین هم استفاده می‌شود و همچنین هرچه جنس بریس یا براکت محکم‌تر و مقاو‌تر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت.

استفاده از ارتودنسی سرامیکی برای هر فرد پس از معاینه توسط ارتودنتیست می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال برای صرفه‌جویی در هزینۀ درمان، می‌توان تنها برای دندان‌های جلویی از ردیف بالا که بیشتر در معرض دید هستند از براکت‌های سرامیکی و برای ردیف پایین دندان‌ها و دندان‌های آسیا از براکت‌های فلزی استفاده کرد.

با توجه به شدت ناهنجاری دندان‌ها نیز پایۀ قیمت ارتودنسی سرامیکی می‌تواند متغیر باشد؛ بدیهی است که هرچه شدت ناهنجاری بیشتر باشد، قیمت بالاتری باید پرداخت شود.

قیمت براکت‌های کاملا شفاف در ارتودنسی سرامیکی نسبت به نوع رنگی آن نیز بیشتر است و طبیعی است که هرچه شفاف‌تر باشد کمتر دیده شده و ظاهر طبیعی دهان بیمار حفظ می‌شود.

علاوه بر ارتودنسی سرامیکی انواع دیگری از ارتودنسی نیز وجود دارد که در ادامه به‌طور خلاصه به آن‌ها می‌پردازیم.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت که در طول دورۀ درمان تنها توسط پزشک از دهان بیمار خارج می‌شود و ارتودنسی سرامیکی از زیر مجموعۀ این روش است.

ارتودنسی ثابت در شمال تهران
عکس قبل و بعد از ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک با استفاده از قالب‌گیری دندان‌های بیمار یه قالب ساخته می‌شود و درون دهان بیمار قرار می‌گیرد که در این روش بیمار بدون مراجعه به مطب ارتونتیست می‌تواند قالب را خارج کرده و دوباره داخل دهان قرار دهد.

ارتودنسی لینگوال

در این روش که جزو روش‌های نامرئی است، سیم و براکت‌های ارتودنسی به‌جای جلوی دندان‌ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند که موجب می‌شود که درمان اصلا در دید قرار نگیرد. از معایب این روش نیز می‌توان به مشکل تکلم در ابتدای درمان، بالاتر رفتن احتمال زخم شدن زبان و تمیز کردن سخت‌تر دندان‌ها اشاره کرد.

ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون از روش خود تنظیمی در اتصال براکت به سیم استفاده می‌شود و دیگر نیاز به کش‌های کوچک نیست. این سیستم کشویی قفل و بست‌دار میان براکت و سیم با حرکت دندان‌ها تنگ‌تر شده و به‌راحتی تنظیم می‌شود. اندازۀ براکت‌ها در این روش از روش‌های دیگر کوچک‌تر بوده که از مزیت‌های دیگر این روش می‌باشد.

چگونه از کیفیت درمان ارتودنسی سرامیکی اطمینان حاصل کنیم؟

انتخاب متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری دندان، فک و صورت می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

برای مثال در شهر تهران نیاز است تا علاوه بر درنظر گرفتن تخصص، مهارت، سابقۀ کار، میزان رضایت بیماران قبلی و رفتار ارتودنتیست، به موقعیت مکانی قرارگیری مطب نیز توجه شود تا مشکلی برای رفت و آمد برای معاینات مکرر پزشک، پیش نیاید.

اصلاح لبخند با ارتودنسی ثابت
اصلاح لبخند با ارتودنسی ثابت

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران را می‌توان با تحقیقات آنلاین و حضوری یافته تا انجام ارتودنسی سرامیکی برای بیمار به بهترین شکل انجام شود.

علاوه بر مطب، بیماران می‌توانند برای دریافت خدمات ارتودنسی سرامیکی به کلینیک‌های تخصصی ارتودنسی در سراسر شهر تهران نیز مراجعه کنند.

بدیهی است که هرچه انتخاب ارتودنتیست با دقت بیشتری انجام شود در نهایت کیفیت کار ارتودنسی سرامیکی برای بیمار بالاتر خواهد بود که این خود موجب رضایت بیمار از انجام این درمان طولانی با هزینۀ بالا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود