عصب کشی دندان

اگر شانس با شما یار بوده باشد، احتمالا تا کنون تنها برای معاینات منظم سالانه و یا تمیزکردن دندان‌هایتان به دندانپزشک خود مراجعه کرده‌اید و گرنه با تصور صدای مته‌ مخصوص تراشیدن دندان و شنیدن واژه «عصب کشی» لرزه بر اندامتان می‌افتد، اما در واقع جز درد و هزینۀ آن، چقدر با درمان ریشه یا روت کانال آشنایی دارید؟

آشنایی با ساختمان دندان

برای اینکه عملکرد این روش درمانی را بهتر متوجه شویم لازم است به اختصار با ساختمان دندان آشنا شویم.

به زبان ساده، دندان از تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج یا همان کلاهک سفید رنگ عمدتا بالای لثه است، در حالی که ریشه‌ها در زیر آن قرار دارند.


کانال یا مجرای ریشه، حفره‌ای در ساختمان دندان است که شامل بافت عصبی، عروق خونی و سایر سلول‌ها است که به آن پالپ یا مغز دندان نیز گفته می‌شود.

ریشه‌ها دندان را به استخوان فک متصل می‌کنند. در داخل تاج و ریشه، پالپ قرار دارد.

پالپ دندان را تغذیه می‌کند و رطوبت مواد اطراف را تأمین می‌کند. اعصاب در پالپ دمای سرد و گرم را به عنوان درد حس می‌کنند.

اکنون می‌توان تعریف دقیق‌تری از درمان ریشه دندان یا عصب کشی ارائه داد.

عصب کشی دندان در واقع درمان مجرای ریشه است که در آن مواد عفونی و عصب موجود در مغز دندان خارج می‌شود.

درمان ریشه، یک درمان دندانپزشکی در شاخه‌ اندودنسی است که توسط متخصص اندو یا متخصص ریشه دندان انجام می‌شود.

چه زمانی عصب کشی دندان لازم می‌شود؟

اگر به پوسیدگی دندان در مراحل اولیه توجه نشود، از مینای دندان عبور نموده، به عاج می‌رسد و حتی به پالپ یا مغز دندان گسترش یابد. ورود میکروب‌ به پالپ دندان منجر به التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می‌شود.

از آنجایی که پالپ دندان یک محیط بسته است، این التهاب باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می‌شود و درنهایت فشار شدیدی به پایانه‌های عصب دندان وارد شده و درد دندان شروع می‌شود.

در اصطلاح عامیانه در این مرحله می‌گویند: «درد به عصب رسیده است.» درد اولین علامت پوسیدگی عصب دندان است، اما باید توجه داشت که درد نشانه آن نیست که دندان شما به عصب کشی نیاز دارد.

در اینگونه موارد بهتر است به متخصصین ریشه دندان و دندانپزشکان مجرب مراجعه کنید تا هر چه سریعتر درمان ریشه آغاز شود.

فراموش نکنید که عصب کشی دندان تنها زمانی کارایی دارد که دندان هنوز دچار عفونت حاد نشده باشند.

بنابراین اگر در دندان‌های خود پوسیدگی خارجی مشاهده می‌کنید یا احساس درد دارید با مراجعه به متخصصین ما در دندانپزشکی یونیک اسمایل واقع در نیاوران در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین و به‌روزترین امکانات و تجهیزات پزشکی از آسیب‌های بعدی جلوگیری کنید.

علائمی که نشان می‌دهد دندان شما به عصب کشی نیاز دارد:

 1. دندان درد شدید هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 2. حساسیت به سرما یا گرما که پس از برطرف شدن گرما یا سرما ادامه می یابد
 3. تیره شدن دندان
 4. لثه های متورم و حساس
 5. چرک اطراف دندان عفونی یا همان آبسه
 6. تورم صورت یا گردن
 7. لق شدن دندان

متاسفانه باید گفت، گاهی اوقات هیچ علامتی وجود ندارد که نشان دهد دندان نیاز به درمان ریشه دارد.

حتی با اینکه گفته شد که درد اولین علامت پوسیدگی عصب دندان است، اما گاهی درد نیز بعد از مدتی فروکش می‌کند.

البته از بین رفتن درد دندان نه تنها نشان‌دهنده بهبود وضعیت نیست بلکه به این معناست که عفونت در دندان پخش شده است.

هزینه عصب کشی در سال 1400

درمان ریشه می‌تواند پیچیده‌تر و به لحاظ فنی چالش برانگیزتر از درمان‌های اولیه و از بین بردن یک پوسیدگی سطحی است و عموما توسط متخصصان درمان ریشه یا اندودنتیستها صورت می‌گیرد.

متخصص اندو، دندانپزشکی است که آموزش‌های تخصصی در تشخیص و درمان مشکلات ریشه دندان را گذرانده است و در این زمینه دارای تجربه و مهارت کافی است.

امروزه، بیشتر روش‌های اندودنتیک مدرن با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود تا از دقت و پیچیدگی مناسب برای اطمینان از موفقیت استفاده شود.

هزینه بسته به پیچیدگی روش و زمان مورد نیاز در یک نوبت مراجعه متفاوت است.

دندان‌های دارای مجاری متعدد، مانند دندانهای پشت (مولر یا همان آسیابی) زمان بیشتری را می‌طلبد، به خصوص اگر مجراهای اضافی یا شکل غیرمعمولی داشته باشد. مواد ترمیمی و پرکننده اضافی نیز ممکن است نیاز داشته باشند.

برخی بیمه‌های دندانپزشکی ممکن است بخشی یا تمام هزینه درمان را پوشش دهد، برخی بیمه‌های تکمیلی، عصب کشی یک تا چند دندان را می‌پذیرند. می‌توانید قبل از اقدام به درمان با شرکت بیمه و دندانپزشک خود مشورت کنید تا از پوشش بیمه خود مطمئن شوید.

بهتر نیست دندان را بکشم؟

گرچه دندان از دست رفته به راحتی با دندانپزشکی مدرن جایگزین می‌شود، اما هرگز مانند دندان طبیعی شما نخواهد بود. علاوه بر این، بهبودی ناشی از کشیدن طولانی‌تر و اغلب دردناک‌تر از درمان ریشه است.

از طرفی کشیدن دندان و جایگزین کردن آن، اقدامات دندانپزشکی بیشتری لازم دارد و زمان بهبودی طولانی‌تری می‌طلبد و هزینه‌های بعدی بیشتری دارد.

با این وجود، کشیدن دندان ممکن است برای برخی شرایط راه حل مناسبی باشد. برخی از دندان‌ها حتی با وجود پیشرفت‌ عظیم روش‌های درمان ریشه برای نجات بسیار دیر شده‌اند.

برخی از افراد به مدت طولانی دندان‌های بسیار بدی داشته‌اند و از روی تجربه می‌دانند که درمان ریشه دندان تنها تخریب کامل دندان را به تاخیر می‌اندازد و یک یا به احتمال زیاد چندین دندان در نهایت باید کشیده شود.

در حالی که این وضعیت نادر است و به لطف فناوری مدرن دندانپزشکی حتی دندان‌های مشکل‌دار نیز نگه داری می‌شوند، اما در نهایت تصمیم با شما است.

با دندانپزشک خود صحبت کنید، مدتی وقت بگذارید تا واقعاً هر دو گزینه را در نظر بگیرید و انتخابی را انجام دهید که به نظر شما بهترین است.

عصب کشی دندان به چه صورت انجام می‌شود؟

درمان ریشه در سه مرحله انجام می‌شود و تکمیل آن بین یک تا سه جلسه طول می‌کشد.

 1. تمیز کردن کانال ریشه
  در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی قرار دارد، متخصص اندو یک سوراخ دسترسی کوچک در سطح دندان ایجاد می‌کند، با برداشتن پوسیدگی دسترسی خود را به کانال‌های ریشه دندان باز می‌کند و بافت پالپ بیمار و مرده را با سوهان‌های بسیار کوچک تخلیه می‌کند.
 2. پر کردن کانال ریشه
  در مرحله بعد، با استفاده از فایل‌های ریز و محلول‌های شست و شو، ناحیه توخالی را تمیز، شکل دهی و ضد عفونی می‌شود. سپس، با میله‌های پلاستیکی به نام گوتا و با استفاده از مواد ترمیمی مانند آمالگام یا کامپوزیت، کانال‌های ریشه کاملاً بسته می‌شود.
  بعد از درمان ریشه، دندان مرده است. بیمار دیگر هیچ دردی در آن دندان احساس نخواهد کرد زیرا بافت عصبی برداشته شده و خارج شده است.
 3. افزودن تاج یا پر کردن
  با این حال‌، دندان اکنون نسبت به قبل شکننده تر خواهد شد. دندان فاقد پالپ باید تغذیه خود را از رباطی که دندان را به استخوان متصل می‌کند، دریافت کند. این مقدار کافی است، اما با گذشت زمان، دندان شکننده‌تر می شود، بنابراین پر کردن آن از ضروریات است.
  هنگامی که تاج یا پر شدن توسط متخصص درمان ریشه انجام شود، بیمار می‌تواند مانند قبل از دندان استفاده کند. ممکن است بنابه تشخیص متخصص، دندان شما نیاز به تاج مصنوعی یا روکش داشته باشد تا از آسیب دیدگی‌های بعدی یا شکستگی محافظت کند.
  درمان ریشه اغلب در یک نوبت مراجعه به اتمام می‌رسد، اما اگر کانال‌های خمیده، چند کانالی یا عفونت‌های بزرگ وجود داشته باشد، ممکن است یک یا دو نوبت اضافی نیز طول بکشد.

عصب کشی دندان چقدر دردناک است؟

یکی از ترس‌های بزرگ در مورد این نوع درمان، دردناک بودن آن است، اما درمانی که توسط یک جراح دندانپزشک آموزش دیده انجام می‌شود باید نسبتاً بدون درد باشد.

بد نیست بدانید که دردی که احساس می‌شود ناشی از عفونت است نه از درمان. درمان درد ایجاد نمی‌کند؛ بلکه به کاهش آن کمک می‌کند.

در حین انجام مراحل درمانی، متخصص درمان ریشه با تزریق بی‌حسی موضعی، درد دندان و ناحیه اطراف آن را از بین می‌برد. ناگفته نماند که بعد از درمان، برخی از حساسیت‌ها طبیعی است.

بی حسی موضعی موقتی است و پس از داروهای ضد درد برای تسکین آن کافی است. در صورت نیاز، داروهای تجویزی مانند کدئین در دسترس است. دندانپزشک نیز ممکن است برای درمان یا جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

آیا ممکن است دندان عصب کشی شده دوباره به درمان نیاز پیدا کند؟

بیشتر دندان‌هایی که به وسیله یک متخصص متبحر، درمان ریشه را دریافت کنند سالم می‌مانند، اما گاهی اوقات ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از درمان موفقیت آمیز، دندان، دردناک یا بیمار شود.

خبر خوب این است که هنوز می‌توان دندان‌های طبیعی شما را حفظ کرد.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دندان درمان شده مطابق انتظار بهبود نیابد:

 1. کانالهای باریک یا خمیده که در مراحل اولیه درمان نشده باشند
 2. آناتومی پیچیده کانال در اولین نوبت درمان تشخیص داده نشده باشد.
 3. بین مراحل پرکردن ریشه و افزودن تاج تاخیر افتاده باشد.
 4. ترمیم مانع از نفوذ بزاق دهان به داخل دندان نشده باشد.
 5. پوسیدگی جدید نیز می‌تواند باعث نفوذ میکروب‌ها و ایجاد عفونت جدید شود.

اگر پزشک درمان مجدد را تجویز کند، دندان شما را باز می‌کند تا به مواد پرکننده کانال ریشه دسترسی پیدا کند.

پس از تخلیه مواد داخل کانال، متخصص اندو کانال‌ها را تمیز کرده و با تجهیزات پیشرفته خود داخل دندان شما را بررسی می‌کند.

در طول معاینه متخصص ریشه دندان به دنبال کانال‌های اضافی یا آناتومی غیر معمولی است که نیاز به درمان دارند.

خوشبختانه با ظهور میکروسکوپهای دندان و آموزش تخصصی درمان ریشه، آنها قادر هستند کانال‌هایی را کشف کنند که برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.

پس از تمیز کردن کانال‌های تازه کشف شده، کانال ریشه پر شده و نیاز است تا در اسرع وقت تاج جدید یا ترمیم دیگری روی دندان قرار گیرد تا از آن محافظت کرده و به عملکرد معمول خود بازگردد.

در صورت نیاز به درمان مجدد چه انتخاب‌های دیگری نیز وجود دارد؟

همه تلاش خود را بر این بگذارید که دندان طبیعی خود را حفظ کنید. دندان ترمیم شده می‌تواند سال‌ها و حتی یک عمر عملکرد خوبی داشته باشد.

درمان مجدد ریشه شامل برداشتن تاج و مواد ترمیمی قبلی، پاکسازی کانال‌های ریشه، پرکردن مجدد و تاج گذاری دندان است. به طور خلاصه، درمان مجدد ریشه تقریباً مشابه روش اولیه است.

تنها جایگزین دیگر برای درمان مجدد کشیدن دندان است. سپس باید با ایمپلنت، بریج یا پروتز جزئی متحرک جایگزین شود تا عملکرد، زیبایی، توانایی جویدن حفظ شده و از همه مهم‌تر از تغییر دندان‌های مجاور جلوگیری شود.

از آنجا که این گزینه‌ها نیاز به جراحی یا اعمال روش‌های دندانپزشکی روی دندان‌های سالم مجاور دارند، می‌توانند هزینه و زمان بیشتری نسبت به درمان مجدد و ترمیم دندان طبیعی داشته باشند.

تکنولوژی مدام در حال پیشرفت است. ممکن است به روز رسانی‌هایی صورت گرفته باشد که در اولین نوبت درمان کانال ریشه شما در دسترس نباشد.

بنابراین تمام خطرات، مزایا و جایگزین‌های درمان مجدد را با دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست خود مرور کنید و با اطمینان خاطر انتخاب کنید.

چطور از تخریب ریشه دندان جلوگیری کنیم؟

از آنجا که پیشگیری همواره بهتر از درمان بوده و هست بد نیست درباره راه‌های پیشگیری از عفونت و از بین رفتن مغز دندان بدانیم.

برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه دندان، توجه به عادات بهداشت دندان که به جلوگیری از ایجاد حفره، پوسیدگی و سایر مشکلات دندان کمک می‌کند، بسیار مهم است.

برای حفظ سلامت دندان‌ها، سعی کنید این مراحل را رعایت کنید:

 1. حداقل دوبار در روز مسواک بزنید.
 2. برای جلوگیری از تجمع پلاک‌ها حداقل روزی یکبار از نخ دندان، بین دندان‌های خود استفاده کنید.
 3. از خمیردندان حاوی فلوراید یا محلول‌های شستشوی فلوراید استفاده کنید.
 4. از مسواک مناسب استفاده کرده و هر شش ماه یکبار آن را عوض کنید.
 5. هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 6. حداقل سالی یکبار دندان‌های خود را توسط دندانپزشک خود تمیز کنید.
 7. سعی کنید میزان غذاهای شیرین و کربوهیدراتهای تصفیه شده را که می خورید محدود کنید. این غذاها تمایل دارند به دندان های شما بچسبند. اگر غذاهای شیرین می‌خورید، سعی کنید کمی بعد دهان خود را بشویید یا مسواک بزنید.

سخن پایانی

در پایان، اگر نگران سلامت دندان‌های خود هستید، نباید منتظر رسیدن وقت ملاقات و یا حتی بر طرف شدن شرایط همه گیری کرونا باشید.

به تعویق انداختن درمان دندانپزشکی ضروری ممکن است منجر به آسیب گسترده تری به دندان‌های شما شود.

شما باید دندان های خود را مرتباً تمیز کرده و از آنها مراقبت کنید تا در بهترین حالت ممکن نگه داشته شوند و در مورد هرگونه مشکل احتمالی مطلع شوید.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی یونیک اسمایل واقع در خیابان دولت، می‌توانند تعیین کنند که چه درمانی برای شما مناسب است. می‌توانید هر سوالی دارید از ما بپرسید یا اطلاعاتی در مورد خدمات ما درخواست کنید.

اگر به درمان ریشه نیاز دارید، ما مطمئن می‌شویم که به بهترین‌ها مراجعه نموده‌اید. تیم متخصصین دندانپزشکی ما بهترین مراقبت ممکن را به شما ارائه می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که از درمان خود کاملاً مطلع و راضی هستید.

همین امروز با ما قرار ملاقات بگذارید تا دندان های خود را در بهترین حالت نگه دارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود