آیا برای لمینت، دندان را می تراشند؟

لمینت دندان یکی از بهترین شیوه‌­های زیباسازی دندان است که با آن می­‌توانید طرح لبخند زیبایی را برای خود به ارمغان بیاورید.

تراش دندان برای لمینت یکی از مهم‌ترین مراحلی است که باید به آن توجه شود. برای انجام لمینت دندان باید دندانپزشک مجربی را انتخاب کنید تا نتیجه‌­ای مطلوب را کسب کنید.

جالب است بدانید که لمینت به انواع مختلفی طبقه بندی می­‌شود و به طور کلی می­‌توان از این روش­‌ها در دو نوع سرامیکی و کامپوزیت استفاده کرد.

لمینت­‌های سرامیکی ظاهر بهتری نسبت به کامپوزیت­‌ها دارند، اما بی‌نقص پیش رفتن این روش به تخصص دندانپزشک شما بستگی دارد.

عکس قبل و بعد از لمینت سرامیکی
عکس قبل و بعد از لمینیت سرامیکی

تراش دندان برای لمینت

در روش تراش لمینت سرامیکی لازم است فقط سطح خارجی دندان کمی تراشیده شود تا با تراش روی دندان، ضخامت لایه نازک لمینت جبران شود.

در غیر این صورت قرار دادن لمینت روی دندان باعث بیرون زدگی سطح دندان‌­ها می‌­شود و ظاهر زیبایی ندارد.

اگر دندان فرد کج باشد یا شرایط مساعدی برای چسبیدن لمینت به دندان نداشته باشد، احتمالاً دندان باید بیشتر تراشیده شود. اگر کامپوزیت روی دندان شما وجود داشته باشد، پزشک مجبور است کامپوزیت را بتراشد تا لمینت بهتر بچسبد.

حال که متوجه شدید برای لمینت دندان تراش می­ خورد باید بگوییم که این تراش روی سطح مینای دندان صورت می‌گیرد و باعث آسیب به دندان یا از بین رفتن مینای آن نمی­‌شود.

پوسته لمینت کاملا به دندان می­‌چسبد و هیچ درزی میان سطح مینا و لمینت دندان باقی نمی‌­ماند؛ از این رو باعث حفظ سلامت دندان­‌ها می­‌شود.

در مواردی مانند تغییر رنگ بسیار شدید دندان‌­ها یا به هم ریختگی و نامرتبی آن­ها، باید میزان تراش دندان را افزایش داد. با این حال، اگر تصمیم به نصب لمینت دارید، باید توجه داشته باشید که لمینت دندان یک کار غیرقابل بازگشت است.

گاهی اوقات پزشک ممکن است دندان‌­های شما را بتراشد، اما متوجه شود که لمینت سرامیکی با دندان­‌های دیگر هم‌سطح نیست. در چنین مواقعی دندان مجددا تراش داده می‌­شود تا لمینت با دندان­‌های دیگر در سطح یکسانی قرار گیرد.

تراش دندان برای لمینت محدودیت دارد و این حد تا زمانی است که دندان به عاج نرسد. اگر چیزی از مینا باقی نماند و دندان به عاج برسد دیگر امکان نصب لمینت وجود ندارد و در صورت نصب می­‌شکند.

ضرورت انجام تراش دندان برای لمینت

تراش دندان برای همه لمینت‌­ها لازم نیست. لمینت دندان بدون تراشیدن هم انجام می‌­شود. به عنوان مثال بعضی از ونیرهای نازک وجود دارند که ضخامت آنها کمتر از سه دهم میلی متر است و نیازی به تراش دندان برای لمینت نیست؛ اما برای اینکه لمینت برای بسیاری از دندان­ها موثر باشد و به خوبی روی دندان قرار گیرد دندانپزشک مجبور است روی دندان را کمی تراش بدهد.

بیشتر لمینت‌هایی که بر روی دندان اعمال می‌­شوند نیاز به مقداری تراش دارند. در طول فرآیند تراش، دندان شکل و فرم لمینت را به خود می­‌گیرد و پوسیدگی آن حذف می­‌شود تا قسمت‌­های سالم برای نصب لمینت حفظ شوند و باقی بمانند.

مقدار تراش دندان‌ها در لمینت

مقدار تراش دندان در سیستم­‌های برش زیرکونیا، کدکام و ایی ماکس 0.5 تا 0.8 میلی متر می‌­باشد و در سیستم­‌های لومینیرز و برلیانس به تراش دندان برای لمینت نیاز نیست. در این سیستم­‌ها ممکن است دندان برای کوتاه و زیباتر شدن فرم آن، کمی تراش داده شود. در سیستم روکشIPS ، تراش دندان برای نصب لمینت بسیار جزئی است.

لمینت سرامیکی ایمکس
لمینت سرامیکی ایمکس

مزیت تراش دندان برای لمینت

مزیت اصلی استفاده از لمینت این است که در نهایت فرد دندان‌­هایی خوش فرم، زیبا و یک‌دست خواهد داشت. لمینت‌هایی که نیاز به تراش دندان دارند ضخیم‌­تر از سایر لمینت­‌ها هستند؛ بنابراین می­‌توانند بیشتر عیوب ظاهری دندان را پوشش دهند. این لمینت­‌ها نسبت به لمینت­‌هایی که به تراش دندان احتیاجی ندارند، دارای عمر بیشتری هستند.

افرادی که دندان‌­های سیاه یا زرد دارند می‌­توانند از این لمینت­‌ها برای زیبا کردن دندان­های خود استفاده کنند. همچنین افرادی که دندان­‌های‌شان به دلایل مختلف کج رشد کرده است، می­‌توانند طیف وسیعی از لمینت­‌ها را با استفاده از تراش دندان بر روی دندان­‌های‌شان اعمال کنند. تراش دندان برای لمینت باعث می‌­شود لمینت به طور کلی روی دندان شما فرم بگیرد و بسیار طبیعی به نظر برسد.

آیا تراش دندان برای لمینت درد دارد؟

 بیمار در طول فرآیند تراش دندان برای لمینت هیچ دردی احساس نخواهد کرد؛ چرا که مینا عصب ندارد. اما از آنجایی که فشار دریل ممکن است به اعصاب دندان فشار بیاورد، پزشکان معمولا قبل از لمینت از بی حس کننده‌­های موضعی استفاده می­‌کنند تا بیماران دچار مشکل نشوند.

در طی فرآیند تراش دندان، استفاده از اسپری آب سرد به منظور از بین بردن اثرات دندان تراشیده شده و گرمای ناشی از اصطکاک ایجاد شده در هنگام تراشیدن دندان رایج است.

همچنین در بعضی از انواع لمینت‌­ها ممکن است خود لثه تحت فشار قرار گرفته یا تغییر کند. این امر برای بیمار با درد همراه است و در چنین مواردی پزشک باید از بی‌حس کننده استفاده کند.

با این حال، بیمار در حین انجام تراش هوشیار است. تراش دندان‌ مرحله‌­ای بسیار حساس است و از این جهت راحتی بیمار در حین تراش بسیار اهمیت دارد.

 دوام لمینت پس از نصب

پس از موفقیت آمیز بودن فرآیند تراش دندان برای لمینت و نصب آن روی دندان، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که لمینت چقدر می‌­تواند روی دندان شما باقی بماند؟

باید بگوییم دوام لمینت به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به عنوان مثال، یکی از این عوامل مقداری است که دندان شما تراشیده می­‌شود. هر چه میزان تراش دندان شما بیشتر باشد، احتمال اینکه لمینت شما زودتر آسیب ببیند بیشتر است. اگر مینای دندان شما بیش از حد تراشیده شود، احتمالا پیوند محکمی بین لمینت و دندان وجود نخواهد داشت؛ به همین دلیل ممکن است این لمینت پس از مدتی دچار شکستگی شود.

یکی دیگر از عواملی که بر دوام لمینت تاثیر می­‌گذارد، نحوه نگهداری از لمینت پس از نصب است.

افرادی که به طور مرتب از مسواک استفاده می­‌کنند و از سلامت دهان و دندان خود مراقبت می­‌کنند، لمینت­‌شان دوام بیشتری خواهد داشت.

افرادی که عادت به مصرف سیگار یا مواد خیلی گرم یا خیلی سرد دارند معمولا با این سبک زندگی به دندان­‌ها و لمینت خود آسیب جدی می­‌رسانند.

اگر از لمینت­‌های خود مراقبت نکنید، ممکن است در کمتر از یک سال بشکنند یا بیفتند. از سوی دیگر، اگر از آنها محافظت کنید، ممکن است بیش از پنج سال به خوبی در دهان شما بدرخشند.

مراقبت های بعد از تراش دندان

بعد از تراش دندان برای لمینت، زمانی که مایعات سرد و گرم می­‌نوشید، ممکن است به تغییرات ناگهانی دما حساس شوید و با درد خفیف مواجه شوید؛ باید بدانید که این حالت گذرا است و پس از مدت کوتاهی برطرف می­‌شود.

نکات بهداشتی مانند مسواک زدن روزانه و منظم باید رعایت شود.

از مصرف زیاد چای و قهوه بپرهیزید زیرا در دراز مدت باعث پوسیدن دندان‌­های شما می­‌شود. این مصرف زیاد شکستگی دندان­‌های تراشیده شما را می­‌تواند در پی داشته باشد.

یکی از عادات ناخوشایندی که ممکن است منجر به آسیب به دندان‌­های تراشیده شود، دندان قروچه کردن است که برخی افراد در بیداری و از روی اراده و برخی در خواب بدون اینکه متوجه شوند این کار را انجام می‌­دهند.

اگر می­‌خواهید عمر لمینت را افزایش دهید و آسیب کمتری به دندان‌­های تراش خورده خود بزنید، باید به نحوه غذا خوردن‌تان بیشتر توجه کنید؛ به عنوان مثال:

از گاز زدن میوه‌ها به ویژه میوه­‌های سفت یا شکستن آجیل با دندان­‌های لمینت شده و خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.

دندان پس از تراش لمینت دندان، در برابر ضربه آسیب پذیر می­‌شود؛ بنابراین اگر از آن مراقبت نکنید، ممکن است ترک بخورد و به سرعت بشکند.

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن نیز می‌­تواند پس از مدتی به دندان شما صدمه بزند.

هر 6 ماه یکبار برای بررسی وضعیت دندان‌­های خود به پزشک مراجعه کنید تا علاوه بر بررسی پوسیدگی، اقدامات لازم را برای حفظ سلامتی آن­ها انجام دهد.

تراش دندان برای لمینت، وابسته به مهارت دندانپزشک شما

تراش دندان برای لمینت یکی از مهمترین مراحل در نصب لمینت است. میزان این تراش در سلامت دندان و همچنین زیبایی و طبیعی بودن طرح لبخند شما نقش بسزایی دارد.

می‌­توان گفت تراش مینای دندان یکی از حساس­‌ترین مراحل در نصب لمینت محسوب می‌­شود؛ چرا که بیش از حد تراشیدن دندان باعث آسیب به مینای آن می­‌شود و کمتر از حد تراشیدن هم موجب می‌­شود لمینت عیوب دندان را به طور کامل پوشش ندهد.

تراش بی نقص و به اندازه دندان، به تبحر و مهارت دندانپزشک شما بستگی دارد؛ از این رو حتما در انتخاب پزشک خود توجه کافی و لازم را داشته باشید تا از زیبایی دندان­‌های خود بدون نگرانی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود