مراحل انجام لمینت دندان به چه صورت است؟

مراحل انجام لمینت دندان

لمینت دندان پوسته‌ای نازک است که بر اساس نیاز فرد با مواد رنگی دندان طراحی می‌شود. نحوه انجام لمینت دندان به این صورت است که این پوسته‌ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. لمینت از لایه‌های نازک چینی مختلف  ساخته ‌شده که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبنده جایگزین می‌شود. بر‌خلاف تصور عموم، اگر فیلم مراحل انجام لمینت دندان را دیده باشید، در بعضی از مدل‌های لمینت دندان بدون تراش، مراحل چسباندن لمینت دندان نیازی به تراشیدن دندان ندارد و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک خاص، لمینت تنها مقدار کمی نیاز به آماده ‌سازی برای مراحل گذاشتن لمینت دندان و جاسازی لمینت‌ها بدون آسیب به دندان طبیعی پیدا می‌کند که به این روش اصطلاح لمینت دندان با تراش می‌گویند. در کنار جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت نیز حائز اهمیت است. دندانپزشک پس از نصب، از رزین‌های حساس به نور استفاده می‌کند تا زمانی که لمینت با چشمک زدن اشعه مخصوص محکم شود.

مرحله روکش لمینت دندان

آیا لمینت دندان می‌تواند دندان‌های شما را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص دندانپزشکی زیبایی و با تجربه باشد، دندان‌های طبیعی شما آسیبی نمی‌بینند. دندانپزشک از شما می‌خواهد که از دهان و فک خود با اشعه ایکس عکس‌برداری کنید و پس از آن دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود روش انجام لمینت دندان برای شما مناسب است. 

اگر دندانپزشک تشخیص داد که طریقه انجام لمینت دندان انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا فقط کانتورینگ دندان را پیشنهاد می‌کند. شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه‌ها داشته باشید تا بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

مزایا و معایب موجود در مراحل انجام لمینت دندان

از آنجایی که مراحل کار لمینت دندان به گونه‌ای است که برای همه افراد همانند دندان‌های اصلی و به صورت جداگانه ساخته می‌شود؛ بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت‌ها بر خلاف دندان‌های طبیعی، به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت، در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند. لمینت‌ها می‌توانند سفیدی بالایی برای دندان‌های تیره‌تر انجام دهند که در برابر سایر فرآیندهای سفید کننده مقاوم‌تر هستند.

ساخت لمینت چینی زمانبر است و این کار مراحل کاشت لمینت دندان را حداقل یک هفته به تاخیر می‌اندازد. در صورتی که لمینت‌ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می‌تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. علی رغم پایداری بالا، لمینت‌ها ممکن است شکننده باشند. لمینت مانند دندان‌های طبیعی نباید تحت فشار قرار بگیرد؛ به عنوان مثال، باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا باز کردن نوشیدنی با لمینت خودداری کنید.

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان به صورت کلی عبارتند از:

مرحله اول

در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز روی دندان‌ها با دقت بالایی انجام می‌شود که با دقت میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود.

مرحله دوم

در همان جلسه دندانپزشک شما مدلی از هر دو دندان فک شما را می‌سازد (حتی برای انجام لمینت فقط برای دندان‌های یک فک).

نمونه لمینت برای دندان های فک بالا

اگر فیلم مراحل لمینت دندان یا مراحل لمینت دندان با عکس را دیده باشید، برای آماده کردن دندان برای روکش، دندانپزشک شما سطح دندان را تغییر شکل می‌دهد، که تقریباً برابر با ضخامت روکشی است که باید به سطح دندان اضافه شود. شما و دندانپزشک‌تان تصمیم می‌گیرید که آیا آن ناحیه را قبل از کندن مینای دندان بی‌حس کنید یا خیر. در مرحله بعد، دندانپزشک شما یک مدل یا قالبی از دندان شما می‌سازد. این مدل به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود که روکش شما را بسازد. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش‌ها از آزمایشگاه برگردند؛ در این بین می‌توان از روکش‌های موقت دندان استفاده کرد.

مراحل نصب (چسباندن) لمینت دندان

مراحل چسباندن لمینت دندان به این روش است که دندانپزشک شما روکش را روی دندانتان قرار می‌دهد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند، قبل از اینکه به طور دائم روی دندان شما را سیمان کند، روکش را به طور مکرر برداشته و کوتاه می‌کند تا به تناسب مناسب برسد. رنگ روکش را می‌توان با سایه سیمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنظیم کرد. در مرحله بعد، برای آماده سازی دندان برای دریافت روکش، دندان شما تمیز و صیقلی می‌شود. سیمان مخصوصی روی روکش اعمال می‌شود و سپس روی دندان شما قرار می‌گیرد. هنگامی که روکش به درستی در جای خود قرار گرفت، دندانپزشک شما یک پرتو نور مخصوص به آن می‌تابد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کند و باعث سخت شدن بسیار سریع آن شود. مراحل نهایی شامل برداشتن سیمان اضافی، بررسی گزش و انجام تنظیمات لازم است. 

دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته دیگر برای ویزیت بعدی به منظور بررسی لثه‌ها و محل قرارگیری روکش مراجعه کنید. شما می‌توانید تمام این مراحل را از طریق فیلم مراحل انجام لمینت دندان مشاهده و بررسی کنید.

تعمیر و نگهداری لمینت دندان

بعد از انجام مراحل کاشت لمینت دندان، نگهداری از لمینت بسیار مهم است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی، آن‌ها را مانند دندان‌های اصلی خود در نظر بگیرید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان غیر ساینده حاوی فلوراید را به شما پیشنهاد می‌کند. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به لمینت باید یک هفته پس از انجام آن به دندانپزشک مراجعه کنید؛ حتی اگر با لمینت‌ها مشکلی نداشته باشید هم باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر عادت به دندان قروچه یا فشردن دندان‌های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان‌هایتان را از فشردن در هنگام خواب محافظت کنید. همچنین باید به طور مستمر به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا لمینت چینی باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده پرداخت شود. دندانپزشک شما در مدت زمان کوتاهی دندان‌های شما را بررسی می‌کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کند.

آیا طرز انجام لمینت دندان در داشتن لبخندی زیبا موثر است؟

لبخندی زیبا با لمینت

لمینت دندان یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود طراحی لبخندی است که طول عمر بالایی دارد. نکته قابل تامل در این زمینه هزینه است، هزینه لمینت نسبت به سایر روش‌های اصلاح طرح لبخند بیشتر است. همچنین در این روش انجام لمینت دندان لازم است مقداری مینای دندان را برش دهید که بسیار کم است و به دندان شما آسیبی نمی‌رساند؛ اما مراجعه به دندانپزشک متخصص، حرفه‌ای و با تجربه برای گرفتن بهترین نتیجه بسیار مهم است. مراحل گذاشتن لمینت دندان در صورتی که توسط دندانپزشک مجرب و دقیق انجام نشود عوارضی برای شما به همراه خواهد داشت؛ پس در انتخاب پزشک دقت کنید. از طرفی اگر لمینت دندان شما به صورت اصولی و با مواد با کیفیت انجام شود، می‌توانید سال‌ها از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود