آنچه باید از برداشتن لمینت دندان بدانید!

برداشتن لمینت دندان

لمینت دندان یک روکش زیبا برای دندان بوده و افراد مختلف سال‌­ها از آن برای درخشندگی و زیبایی بیشتر لبخند و دندان خود استفاده می‌­کنند. مردم باید بدانند که لمینت فقط یک روکش برای زیباتر کردن دندان‌های­شان بوده و این تصور که با لمینت دندان‌های قوی‌تر و زیباتر به دهان شما اضافه می‌شود، تصوری کاملا اشتباه است. لمینت‌­ها در لابراتورهای دندانپزشکی ساخته می‌­شوند و سپس دندانپزشک آن را روی دندان‌­های شما قرار می‌­دهد.

نمونه کارهای قبل و بعد از لمینت دندان

لمینت‌­ها طول عمر مشخصی دارند که فقط با یک سری مراقبت­‌ها قابل افزایش است. مهم‌­ترین نکته‌­ای که بر روی ماندگاری و سلامت لمینت دندان تاثیر می‌­گذارد، دقت سازنده و کیفیت مواد به کار رفته در آن است. گاهی اوقات لمینت آن طور که باید فرد را راضی نمی‌­کند یا فرد دوست دارد پس از مدتی لمینت خود را بردارد. در ادامه در مورد برداشتن لمینت دندان بیشتر صحبت می‌کنیم.

روش برداشتن لمینت دندان

دلایل برداشتن لمینت دندان چیست؟

گاهی اوقات پوسیدگی لمینت یا دندان‌­های زیر لمینت، افراد را به فکر برداشتن آن می‌­اندازد. ممکن است برخی از افراد پس از نصب لمینت روی دندان­‌های خود، از نتایج آن ناراضی باشند و ببینند که زیبایی دندان‌­هایشان کم شده است. برخی از افراد نیز ممکن است بر اثر حادثه و اتفاق، بخشی از لمینت دندان آن­‌ها آسیب ببیند یا تغییر رنگ بدهد. همه این عوامل می‌­تواند افراد را تشویق کند که لمینت‌­های خود را بردارند.

هنگامی که پزشک لمینت سرامیکی را روی دندان بیمار قرار می‌­دهد، ممکن است بخش زیادی از مینای دندان را تراش دهد. این کار برای قرارگیری مناسب لمینت انجام می‌­شود. گاهی اوقات آسیب و پوسیدگی بیش از حد دندان می‌­تواند باعث تراش بیشتر مینای دندان توسط پزشک شود. در چنین مواقعی مینای دندان به تنهایی آسیب پذیر شده و در بسیاری از موارد حذف لمینت امکان پذیر نخواهد بود. گاهی اوقات تراش دندان موجب می‌­شود که لمینت به راحتی از دندان جدا شود. تراش مینای دندان همیشه ضروری نبوده و در بعضی موارد به طور جزئی انجام می­‌شود. در چنین مواقعی امکان برداشتن لمینت دندان وجود دارد و روند کار چندان سخت نیست.

به طور کلی، اگر قصد دارید که بدانید نحوه برداشتن لمینت دندان چگونه است، باید گفت که این مسئله به پزشک شما بستگی دارد؛ برخی از پزشکان دندان­‌های بیماران را به گونه­‌ای تراش می‌­دهند که امکان برداشتن لمینت وجود نداشته باشد. اگر روی دندان خود لمینت دارید و اکنون نمی‌­دانید امکان برداشتن آن وجود دارد یا خیر، دندانپزشکی که لمینت را روی دندان شما نصب کرده است، بهتر از هرکسی می‌­تواند به این سوال پاسخ دهد.

آیا برداشتن لمینت دندان درد دارد؟

درد آور بودن برداشتن لمینت تا حد زیادی به عملکرد پزشک بستگی دارد. اگر دندانپزشکی که لمینت را روی دندان شما نصب کرده، در کار خود ماهر باشد می‌­تواند بدون درد لمینت را بردارد. این اغلب زمانی اتفاق می‌­افتد که لمینت و دندان­‌ها سالم باشند.

اگر دندان شما با قرارگیری لمینت بر روی آن درد می‌­کند، برداشتن لمینت قطعا برای شما دردناک خواهد بود؛ همچنین، اگر مینای دندان شما به طور کامل یا به طور قابل توجهی آسیب دیده باشد، برداشتن لمینت دندان همچنان دردناک است. اگر لمینت شما در اثر پوسیدگی آسیب دیده است، برداشتن آن نیز می‌­تواند دردناک باشد. اما این دردها زمانی است که پزشک اعتقادی به استفاده از داروی بی حسی در حین عمل نداشته باشد.

اگر فیلم برداشتن لمینت دندان را ببینید متوجه خواهید شد که معمولا این کار با فشار روی لثه همراه خواهد بود، درنتیجه می‌­توان گفت که برداشتن هر نوع لمینت معمولا کمی درد را به همراه خواهد داشت. با این حال، برای برخی از افراد، این درد تنها چند ثانیه طول می‌کشد. البته پزشکان به خوبی به این موضوع واقف هستند و اگر شرایط لمینت به گونه‌­ای باشد که نیاز باشد با فشار زیاد برداشته شود، حتما از داروهای بی حس کننده استفاده می‌­کنند.

چه زمانی باید لمینت دندان را برداریم؟

همانطور که می‌­دانید لمینت دندان به دو صورت به دندان چسبانده می‌­شود. یک نوع لمینت سرامیکی بوده که در آزمایشگاه ساخته می‌­شود. این نوع لمینت یک لایه بسیار نازک از سرامیک است که توسط لابراتور ساخته می‌­شود؛ بنابراین مراقبت از آن مهم است. اگر اقدامات احتیاطی (مانند نشکستن آجیل با دندان، نخوردن ته دیگ سفت، مسواک زدن و…) به درستی رعایت نشود، ممکن است لمینت بشکند. شکستن لمینت یکی از مهم‌­ترین دلایلی است که دندانپزشک مجبور به برداشتن لمینت و قرار دادن مجدد آن روی دندان می‌­شود.

یکی دیگر از دلایل برداشتن لمینت دندان، پوسیدگی دندان در زیر لمینت است. عوامل متعددی در مورد علت پوسیدگی دندان­‌های زیر لمینت وجود دارد. مهم ترین دلایل پوسیدگی دندان زیر لمینت عدم اتصال مناسب لمینت روی دندان، پوسیدگی دندان قبل از لمینت، عدم رعایت بهداشت بعد از لمینت و… است. اگر دندان شما درد می‌­کند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا پس از برداشتن لمینت دندان، پوسیدگی دندان را برطرف کند. یک دندانپزشک متخصص لمینت، با انواع روش برداشتن لمینت دندان، سعی می‌­کند که لمینت را با کمترین آسیب به ساختار آن، از روی دندان شما بردارد.

ریموو لمینت دندان

لمینت دندان عمر بسیار بالایی دارد؛ اما از آنجایی که هر درمان ماندگاری خاصی دارد پس از مدتی تغییر رنگ را در لمینت دندان خود احساس خواهید کرد. اگر سیگاری باشید، غذای رنگارنگ بخورید، مسواک نزنید، حتی سریع‌تر هم اتفاق می‌­افتد. این کار باعث می‌­شود که مجبور شوید لمینت دندان خود را عوض کنید، اما نحوه برداشتن لمینت دندان و جایگزینی آن، به وضعیت دندان شما بستگی دارد. یک دندانپزشک ماهر برای لمینت دندان در تهران، در صورت امکان، دندانپزشک لمینت را از روی دندان شما جدا کرده و آن را با یک لمینت جدید جایگزین می‌­کند.

نحوه برداشتن لمینت دندان چگونه است؟

آنچه برداشتن لمینت دندان را دشوار می‌­کند، تراشیده شدن مینای دندان است. این کار به این دلیل انجام می‌­شود که لمینت به خوبی روی دندان­‌ها قرار بگیرد. مقدار تراشیدن مینا به طور کامل به روش نصب لمینت توسط پزشک بستگی دارد. البته دندان­‌های برخی افراد به شکلی است که به دلیل پوسیدگی زیاد، پزشک باید مینای دندان را کاملا بتراشد. وقتی مینای دندان کامل تراشیده شود، برداشتن لمینت امکان پذیر نخواهد بود. اگر پزشک از یک روش برداشتن لمینت دندان برای حذف این لمینت استفاده کند، بیمار باید از مینای دندان خود بسیار مواظبت کند؛ چرا که قرار دادن مینای دندان بدون حفاظ می‌­تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند.

برخی از پزشکان هستند که شرایط را برای برداشتن لمینت با تراشیدن مقدار بسیار کمی از مینا فراهم می‌­کنند. به این معنا که دندان را به گونه‌­ای می‌­تراشند که در آینده امکان برداشتن لمینت وجود داشته باشد. بنابراین نحوه برداشتن دندان و روش آن کاملا بستگی به کار دندانپزشک، شیوه نصب شدن لمینت و توصیه‌­هایی که قبل از لمینت به فرد داده شده است، دارد.

همچنین بخوانید: مزایا و معایب لمینت دندان

آیا برداشتن لمینت دندان ممکن است؟

اگر لمینت آسیب دیده باشد، هیچ راهی وجود ندارد که دندانپزشک شما بتواند آن را تعمیر کند. متاسفانه تنها گزینه، ساخت لمینت جدید خواهد بود. یعنی شما باید هزینه ساخت لمینت جدید و همچنین زمان لازم برای ساخت لمینت جدید را متحمل شوید و در نهایت آن را پس از برداشتن لمینت، دوباره نصب کنید. اگر خود لمینت شما از دندان خارج شده باشد، دندانپزشک به احتمال زیاد می‌­تواند آن را دوباره به دندان شما بچسباند.

گاهی افراد از چهره خود پس از نصب لمینت راضی نیستند و قصد برداشتن لمینت دندان خود را دارند. این به دو دلیل ممکن است برای شما اتفاق بیفتد:

  •  اول اینکه دندانپزشک و آزمایشگاه لمینت شما کار با کیفیتی برای شما انجام نداده‌­اند. 
  • دوم اینکه شما در مراقبت بعد از لمینت دندان خود کوتاهی کرده‌­اید. در لمینت دندان با تراش در هر صورت با توجه به میزانی که مینای دندان شما تراشیده شده و نحوه­‌ای که لمینت را روی دندان شما نصب شده، دندانپزشک نحوه برداشتن لمینت شما را تشخیص خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود