طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

ماندگاری بالای لمینت دندان

طبق نظرسنجی­‌ها یکی از ویژگی­‌های زیبایی در افراد، داشتن لبخند زیبا است. برای داشتن یک لبخند زیبا، دندان‌­های صاف و سفید از مهم‌­ترین عوامل به شمار می‌­آیند. یکی از روش‌­های درمانی برای داشتن دندان­‌های سفید طبیعی، لمینت دندان است. در لمینت سعی می‌­شود که تمام نقص‌­های دندان پنهان شود تا در نهایت زیبایی بیشتری به لبخند ببخشند. بهترین مزیت لمینت دندان را می‌توان دوام بالای آن دانست، اما این بدان معنی نیست که طول عمر لمینت دائمی است. طول عمر لمینت دندان را می‌توان یک دهه یا کمی بیشتر از آن تخمین زد.

عکس‌های قبل و بعد از لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

اگر برای شما سوال است که لمینت دندان چیست؟ باید بگوییم لمینت یا ونیر یک روکش نازک هم­رنگ دندان است که با تغییر رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌­ها باعث زیبایی لبخند، برطرف کردن نقص‌­های دندان، افزایش طول عمر دندان و افزایش مقاومت مینای دندان می‌­شود.

برای دریافت اطلاعات کامل و مشاوره با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس مطب

02126611014

پاسخگویی شبانه روزی

09331616836

انواع لمینت دندان و ماندگاری آن‌ها

لمینت دندان را از نظر نوع مواد به دو دسته لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر و لمینت کامپوزیت تقسیم می‌­کنند. در مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لمینت کامپوزیتی ضخامت کم­تری دارد.
  • لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن دندان دارد اما لمینت کامپوزیتی به طور مستقیم بر روی دندان گذاشته­ می‌­شود.
  • لمینت سرامیکی گران‌­تر است.
  • ماندگاری لمینت سرامیکی بیشتر است.
طول عمر لمینت دندان

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان  یک روش درمانی کم تهاجم محسوب می­شود و از جمله مزایا و معایب لمینت دندان می‌توان گفت که به علت بهبود طرح لبخند، مقاومت بالا در مقابل تغییر رنگ، طبیعی بودن، دوام زیاد و طول درمان کوتاه مدت محبوب است. مهم‌­ترین عیبی که لمینت دندان دارد این است که در صورت شکستگی نمی‌توان آن را ترمیم کرد و باید حتما تعویض گردد. هزینه بالای آن، عیب دیگر لمینت دندان است که به دلیل این هزینه بالا افراد به فرد غیر متخصصی که هزینه کم­تری دریافت می‌­کند مراجعه کرده و عوارضی مانند حساسیت­‌های دندان و پوسیدگی دندان برای آن‌­ها به وجود می‌­آید.

عمر مفید لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان یک روش دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری لمینت دندان حدود 10 تا 15 سال و حتی 20 سال است. لمینت دندان ممکن است طی این دهه برآورد شده دچار آسیب و شکستگی شود که نیاز به تعویض داشته باشد اما در صورتی که به خوبی از آن مراقبت شود حدود یک دهه کاربرد دارد. به طور کل، ماندگاری لمینت کاملا به نحوه مراقبت شما از آن­ بستگی دارد.

فاکتورهای تعیین کننده طول عمر لمینت دندان

برخی از عوامل و فاکتورها در طول عمر لمینت تاثیر بسزایی دارند. این فاکتورهای موثر شامل موارد زیر می‌­شوند:

نارضایتی بیمار: ممکن است بیمار از نتیجه کار راضی نباشد و تصمیم به تعویض لمینت خود داشته باشد.

آسیب: آسیب و شکستگی از عوامل اصلی در تعویض لمینت هستند.

سن بیمار: با افزایش سن به علت تغییر در ساختار لثه، احتمال تعویض لمینت در بیمار افزایش می‌یابد.

تبحر دندان­پزشک: میزان تخصص دندان­پزشک و تبحری که در این زمینه دارد از عوامل موثر بشمار می‌­آید.

جنس لمینت: جنس لمینت و مواد مصرف شده از فاکتورهای اثرگذار دیگر محسوب می‌­شود.

وضعیت دندان: هرچه دندان سالم‌­تر باشد، احتمال پوسیدگی و آسیب آن کم­تر است.

رنگ دندان: اگر رنگ دندان بیمار سفید باشد، مینای دندان کم­تر تراش می‌­خورد تا به سفیدی برسد.

چه عواملی باعث می‌شود لمینت دندان را زودتر از موعد تعویض کنیم؟

عمر مفید لمینت دندان حداقل 10 سال است ولی یک سری عوامل و شرایط می‌­تواند باعث شود که لمینت زودتر تعویض شود. این عوامل تسریع کننده شامل موارد زیر می‌­شود:

  • روکش لمینت ترک خورده، تراش برداشته یا فرسوده شوند
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت
  • ایجاد فاصله بین لمینت و لثه و جدا شدن لمینت
  • دردناک بودن محل اتصال لمینت به لثه

چطور می‌شود طول عمر لمینت دندان را طولانی‌تر کرد؟

لمینت دندان دوام بالایی دارد و حداقل 10 سال و حداکثر 20 سال ماندگاری دارد، اما عامل اصلی ماندگاری آن مراقبت خود فرد از لمینت است که ماندگاری لمینت را زیاد می‌­کند.

رعایت بهداشت

مهم‌­ترین کاری که می‌توان برای افزایش ماندگاری لمینت انجام داد، رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان­شویه جزء بهترین اقدامات برای رعایت بهداشت دهان و دندان محسوب می‌­شوند.

اجتناب از مصرف مواد رنگی، قلیایی و اسیدی

مصرف مواد غذایی مانند شکلات، توت‌­ها، قهوه، شراب و چای به تدریج باعث تغییر رنگ لمینت شده و در وهله اول باید از مصرف آن‌­ها اجتناب کنید و در صورت مصرف، حتما مسواک زده و دهان را با آب بشویید.

استفاده از محافظ دندان

در صورتی که دچار دندان قروچه هستید؛ برای افزایش عمر لمینت دندان و جلوگیری از شکستن و ساییدگی آن، می­توانید از محافظ دندان استفاده کنید.

اجتناب از مصرف دخانیات

مصرف دخانیات مانند توتون، تنباکو و سیگار باعث تغییر لمینت، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و کاهش عمر لمینت می­‌شود و تاثیرات بدی بر سالم ماندن لمینت دارد.

لمینت ابزار نیست

اگر از لمینت به عنوان ابزار برای باز کردن اجسام یا نگه داشتن چیزی استفاده شود؛ لمینت دچار آسیب، ترک خوردگی، لب پر شدن و شکستگی می‌­شود.

اجتناب از مصرف غذا سفت

مصرف غذا سفت، آجیل و تخمه و جویدن یخ باعث آسیب رسیدن به لمینت­‌ها می‌­شود.

انجام چکاپ دندان پزشکی

برای بررسی سلامتی لمینت و دندان‌­های لمینت شده، بهتر است هر شیش ماه یکبار به دندان­پزشک مراجعه کرده و از سلامت آن‌­ها مطمئن شوید.

انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب

برای دندان­‌های لمینت شده بهتر است از مسواک نرم و ارتجاعی استفاده کرده و آن را دایره وار و آرام روی دندان‌­ها بکشید. خمیر دندان نیز باید حاوی فلوراید باشد اما استفاده بیش از حد از آن باعث آسیب رساندن به لمینت می‌­شود.

اجتناب از فشار آوردن به دندان‌ها

اعمال فشاری مانند جویدن ناخن، جویدن هویج و خوردن یخ مدت ماندگاری لمینت دندان را کاهش می‌­دهد و باید زودتر از موعد برای تعویض آن اقدام کنید.

نمونه لمینت دندان

آیا لمینت دندان دائمی است؟

لمینت دندان یک روش برای سفید کردن طبیعی دندان است که لبخند زیبا را به همراه دارد. علاوه بهبود لبخند، لمینت در برطرف کردن نقص‌­های دندان، افزایش طول عمر دندان و افزایش مقاومت مینای دندان نیز موثر است. لمینت دندان دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد اما یک روش دائمی نیست. عمر مفید لمینت دندان را می‌توان بین 10 تا 15 سال و حداکثر 20 سال در نظر گرفت. عامل اصلی در مدت زمان ماندگاری آن، مراقبت خود فرد از لمینت است. عواملی مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، اجتناب از مصرف دخانیات، انجام چکاپ دندان و موارد دیگر در افزایش ماندگاری لمینت موثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود