تاثیر لمینت دندان خرگوشی بر زیبایی چهره

مدل لمینت دندان خرگوشی

دندان‌ها‌ نقش مهمی در زیبایی چهره ما دارند. زمانی که فردی لبخند می‌زند؛ توجه اطرافیان به لب‌­ها و دندان‌ها‌ی او جلب می‌شود. مسلما هرچه فرد دندان‌ها‌ی سفیدتر و زیباتری داشته باشد، لبخند قشنگ‌­تری خواهد داشت. امروزه بسیاری از افراد به دنبال درست کردن دندان‌ها‌ی خود هستند که بتوانند به راحتی غذا بخورند. همچنین با توجه به اثرگذاری بالای زیبایی دندان و لبخند بر زیبایی و ارتباطات، افراد سعی می‌کنند با جراحی‌­های زیبایی دندان، همچون لمینت دندان و کامپوزیت، درخشندگی را به دندان‌ها‌ی خود برگردانند. لمینت دندان خرگوشی یکی از محبوب‌­ترین مدل‌­های لمینت است که به طور معمول به شکل دلخواه شما در می‌آید. 

لمینت دندان خرگوشی

دندان خرگوشی چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

اصطلاحا به دندان‌ها‌ی پیشین فک بالا، دندان خرگوشی گفته می‌شود که از فک پایین جلوتر قرار گرفته‌­اند. قطعا شما هم کودکان یا برخی از دوستان خود را دیده­‌اید که در هنگام لبخند زدن، دو دندان پیشین درشت‌شان به نمایش در می‌آید. برخی از افراد این دندان‌ها‌ را نقطه قوت چهره و عاملی برای جذابیت بیشتر می‌دانند. در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند دندان‌ها‌ی خرگوشی خود را با دیگر دندان‌ها‌ هماهنگ کنند. لمینت مدل دندان خرگوشی به افراد کمک می‌کنند تا ظاهر زیبای دندان‌ها‌ی خود را بیشتر به رخ بکشند. معمولا دندان‌ها‌ی خرگوشی به دلیل عادت‌هایی همچون مکیدن پستانک یا انگشت دست در کودکان ایجاد می‌شود. همچنین زبان زدن به پشت دندان‌ها‌ی پیشین و عواملی همچون ژنتیک و وراثت در شکل ­گیری دندان‌ها‌ی خرگوشی تاثیر گذارند.

در چه مواردی از لمینت دندان خرگوشی استفاده می‌شود؟

همان طور که گفته شد بسیاری از افراد با مدل دندان‌ها‌‌ی خود مشکلی ندارند. برخی از آن‌ها به دلیل زیبایی یا آسیب‌­هایی که دیده­‌اند؛ ترجیح می‌دهند همراه با درمان، لمینت دندان خود را با مدل دندان خرگوشی انجام دهند؛ چرا که این دندان‌ها‌‌ با توجه به محل قرارگیری‌شان، بیشتر از سایر دندان‌ها‌‌ در معرض آسیب قرار می‌گیرند. همچنین این مدل دندان اگر به دلایلی همچون ژنتیک به وجود آمده باشد؛ نشان دهنده فک ناصاف یا کوچک است که رشد باقی دندان‌ها‌‌ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مدل دندان اگر غیر عادی باشد، سبب ایجاد مشکلاتی همچون ساییدگی شدید سطوح برخی از دندان‌ها‌، ترک خوردگی یا لب پر شدن آن‌ها، اختلال در مفاصل فک و ایجاد درد و کاهش توازن چهره خواهند شد؛ از این رو باید تحت درمان قرار بگیرند.

تصویر انواع مختلف دندان های خرگوشی

مزایا و معایب لمینت دندان خرگوشی چیست؟

لمینت کردن دندان‌ها‌ی خرگوشی هم مانند سایر روش‌های درمانی دیگر، دارای مزایا و معایبی است. در برخی از افراد این مزیت‌ها بسیار بیشتر از معایب آن‌ها است و از همین جهت اشخاص می‌توانند دندان‌ها‌ی خود را لمینت کنند. لمینت دندان‌ها‌ی خرگوشی علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی به دندان‌ها‌ می‌دهد، می‌تواند از آسیب بیشتر به دندان‌ها‌ جلوگیری کند. همچنین از آنجایی که برای فرم دادن دندان‌ها‌ی خرگوشی از تراشکاری و روش­‌های شکل ­دهی استفاده می‌شود، می‌تواند مشکلاتی را نیز به وجود آورد. مزایا و معایب لمینت دندان خرگوشی عبارتند از:

مزایای لمینت کردن دندان‌ها‌ی خرگوشی

·   مقاومت بالای دندان‌ها‌

·   دوام و ماندگاری بالا

·   درد کم نسبت به سایر روش‌های اصلاح دندان

·   کوتاه بودن زمان درمان

·   زیبایی طبیعی دندان

·   ایجاد طرح لبخندی زیبا

·   استفاده نکردن از مواد بی­حسی و مضر در طول دوره درمان

معایب لمینت دندان‌ها‌ی خرگوشی

·   نیاز دندان به مراقبت و رسیدگی زیاد

·   عدم بازگشت ­پذیری

·   عدم وجود امکان تغییر رنگ یا شکل

·   در صورت نیاز، امکان ترمیم وجود ندارد و بایستی به کل تعویض شوند

·   هزینه بالا

مراحل لمینت دندان مدل خرگوشی چگونه است؟

برای انجام­ لمینت دندان‌ها‌ی خرگوشی، ابتدا اسکنی از دندان‌ها‌ و ساختار فک شما توسط دندانپزشک تهیه می‌شود تا با بررسی کردن آن‌ها، بهترین روش درمان برای دندان‌ها‌ انتخاب شود. لمینت‌­ پوسته­‌هایی است که از نظر شکل و رنگ، شباهت زیادی به دندان‌ دارد. دندان پزشک برای این که بتواند این پوسته‌­های لمینت را بر روی دندان شما قرار دهد؛ آن‌ها را به شکل دندان‌ها‌ی خود شما در می‌­آورد. پس از آن، بر اساس اندازه­‌های به‌دست آمده، روکش‌­های سفارشی دندان‌ها‌ی شما را تهیه می‌کند. 

در ادامه دندان‌پزشک به شکل دهی دندان‌ها‌ مشغول می‌شود تا بتواند فضای لازم را برای قرار گرفتن این روکش‌­ها را بر روی دندان‌ فراهم آورد. تا وقتی که روکش‌­های دائمی در لمینت دندان‌ها‌ی خرگوشی آماده شود؛ دندان پزشک از نمونه­‌های روکش موقت استفاده می‌کند. در این روند دندانپزشک نیز متناسب بودن روکش‌­ها را با دندان‌ها‌ی شما را بررسی می‌کند و در صورت وجود مشکل، آن را در روکش‌­های دائمی اصلاح می‌کند. 

برای این که روکش­‌ها به درستی بر روی دندان بچسبند؛ لازم است که دندان‌ها‌ از قبل صیقل داده شوند تا سطح تماس دندان با روکش افزایش پیدا کند؛ این مدل از لمینت به اصطلاح لمینت دندان با تراش محسوب می‌شود. در مرحله آخر لمینت دندان خرگوشی از پرتو لیزر برای ثابت کردن روکش­ها بر روی دندان استفاده می‌کنند و کار به پایان می‌رسد.

یک نوع از مدل دندان خرگوشی

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان خرگوشی

دندان‌ها‌ بسیار حساس هستند. زمانی که شما آن‌ها را لمینت می‌کنید؛ آسیب پذیرتر نیز می‌شوند. برای همین فرآیند مراقبت از آن‌ها ممکن است پیچیده باشد. اولین قدم و مهم­ترین نکته در هنگام مراقبت از لمینت دندان‌ها‌ی خرگوشی، رعایت بهداشت دهان و دندان است؛ در این باره باید توجه داشته باشید که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به صورت منظم و مداوم انجام دهید. 

همچنین از خوردن غذاهای سفت مانند آجیل و ته دیگ نیز اجتناب کنید. نوشیدن مایعاتی که خیلی گرم یا خیلی سرد هستند نیز می‌تواند به لمینت دندان خرگوشی شما آسیب وارد کند و سبب شل شدن چسب آن‌ها شود. برای اینکه روکش‌­های لمینت تغییر رنگ ندهد، بهتر است از مواد خوراکی یا نوشیدنی‌هایی که دارای رنگدانه­‌های قوی هستند پرهیز کنید. در ضمن توجه داشته باشید که دندان قروچه کردن یا جویدن ناخن با دندان، ممکن است به لمینت آن‌ها آسیب بزند و یا موجب رنگ پریدگی آن‌ها شود.

چه کسانی نمی‌توانند از لمینت دندان خرگوشی استفاده کنند؟

به طور معمول استفاده از لمینت مدل دندان خرگوشی، برای اکثر افراد امکان­پذیر است. با این حال کسانی که اختلال فک داشته باشند و این اختلال در آن‌ها غیرقابل درمان باشد؛ نمی‌توانند دندان‌ها‌ی خود را لمینت کنند. به طور خلاصه، افرادی که دارای:

  •  پوسیدگی وسیع دندان هستند یا پوسیدگی دندان‌ها‌ی آن‌ها وسیع بوده و نیاز به عصب کشی دندان دارند؛
  • افرادی که به سایش مینای دندان دچار هستند و بافت کافی برای لمینت ندارند
  • افرادی که با مشکلات مربوط به لثه و فک مواجه هستند؛

نمی‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند.

تصویر قبل و بعد از لمینت دندان خرگوشی

هزینه لمینت دندان خرگوشی چقدر است؟

قیمت لمینت دندان خرگوشی مانند دیگر تعرفه­‌های لمینت دندان و دندانپزشکی به صورت دقیق مشخص نیست. همچنین به مواردی همچون نوع دندان و تعداد آن‌ها نیز وابسته است. این هزینه می‌تواند با توجه به نوع لمینت و روکش متغیر باشد. البته بسیاری از مراکز دندانپزشکی با قیمت مناسبی عمل لمینت دندان را انجام می‌دهند. 

نقش لمینت دندان خرگوشی در زیبایی و سلامتی

لمینت دندان، یکی از روش‌­هایی است که به فرد کمک می‌کند تا بتواند دندان‌ها‌ی آسیب دیده خود را درست کند و ظاهر زیباتری به آن‌ها ببخشد. دندان‌ها‌ ممکن است به دلیل عواملی همچون ژنتیک، وراثت و یا عادت­‌های کودکی به شکل خرگوشی درآیند. بدین صورت که دو دندان جلوی فک بالا، از سایر دندان‌ها‌ درشت‌­تر باشد. 

افراد می‌توانند برای داشتن ظاهر دندانی زیباتر و یا برطرف کردن مشکلات آن‌ها، نسبت به لمینت مدل دندان خرگوشی اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است افرادی که واجد شرایط نیستند، امکان لمینت دندان برای آن‌ها فراهم نیست و باید از روش‌­های دیگری برای درست کردن دندان‌ها‌ی خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود