لمینت دندان‌های نامرتب

لمینت دندان های نامرتب

دندان‌­های شما ممکن است آنطور که دوست دارید زیبا و منظم نباشند و نتوانید به راحتی در مقابل دیگران لبخند بزنید. ناهماهنگی و نامنظمی دندان­‌ها ممکن است به دلیل فاصله بین آن‌­ها باشد؛ برای حل این مشکلات نیازی به استفاده از براکت یا ارتودنسی دندان نیست. برخی از مشکلات غیر حاد دندان مانند شکاف را می‌­توان با لمینت اصلاح کرد.

لمینت دندان نامرتب راه حلی است که در آن الگو و خط لبخند بیمار با قرار دادن لمینت روی سطح دندان، اصلاح می‌­شود. بسیاری از افراد از لمینت برای بهبود رنگ، سایز یا شکل دندان­‌های خود استفاده می‌­کنند؛ اما در بعضی موارد می‌­توان از لمینت برای بستن فاصله بین دندان­‌ها و اصلاح ناهنجاری­‌ها استفاده کرد.

لمینت برای دندان های نامنظم

دلیل نامنظم شدن دندان‌ها چیست و آیا با لمینت قابل درمان است؟

زمانی که فک شما یا دندان‌­ها به خوبی در یک راستا قرار نگرفته و با هم تناسب نداشته باشند، قطعا نیاز به درمان، صاف کردن دندان‌­ها و بهبود عملکرد آن­‌ها خواهید داشت. در صورت درمان نشدن نامرتبی دندان‌­ها، این ناهنجاری‌های دندان‌ و فک، می‌تواند منجر به مشکلات گفتاری، ساییدگی زودرس دندان‌ها و حتی منجر به افزایش خطر آسیب به مفاصل فک شود.

شلوغی و نامنظمی دندان­‌ها شایع‌­ترین مشکل دندان بوده؛ اما عوامل متعدد دیگری نیز می‌­تواند باعث فشرده شدن و کج شدن دندان­‌ها شود. این اختلال معمولاً به دلیل ناسازگاری فضای فک با اندازه دندان­‌ها ایجاد می‌­شود. 

لمینت دندان بسیار بادوام بوده و ظاهری طبیعی دارد که می‌تواند عملکرد و ظاهر دندان­‌های شما را بهبود بخشد. شکستگی­‌ها، ترک‌­ها، تغییرات رنگ، لکه­‌ها و حتی ناهماهنگی بین دندان‌­ها را می‌­توان با این روش موثر دندانپزشکی از بین برد. لمینت‌­های نامنظم دندان که فقط قسمت آسیب دیده دندان را می‌­پوشانند و رنگی شبیه به دندان­‌های اطراف دارند و متناسب با آن‌ها طراحی شده‌­اند، بدون کوچکترین درد و آسیب به دندان­‌ها انجام می‌­شود.

دندانپزشکان قادر هستند لمینت‌­های دندانی بسیار طبیعی و با دوام را برای شما طراحی کنند. لمینت دندان‌های نامرتب امروزه یکی از مهم‌ترین جنبه­‌های دندانپزشکی زیبایی است و جایگزینی برای تاج دندان به حساب می‌­آید.

مزایای لمینت دندان برای دندان‌های کج

یکی از مزایای لمینت دندان‌های نامرتب، افزایش اعتماد به نفس و جلوگیری از بسیاری مشکلات دیگر در روابط اجتماعی یا محل کار است. نامرتبی دندان به هر نوع ناهماهنگی گفته می­‌شود که باعث عدم تقارن بین دندان­‌ها شود. نامرتبی دندان می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند مشکلات گوارشی، اعتماد به نفس پایین، پوسیدگی زودرس دندان و فشار روی فک شود.

اصلاح نامرتبی دندان­‌ها کار سختی نیست و اگر به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید، دندان­‌های کج و نامنظم شما می‌­توانند با لمینت یا کامپوزیت به راحتی اصلاح شوند. لازم به ذکر است که اگر این کار در سنین پایین انجام شود، نتایج بهتری خواهد داشت.

9 مزیت لمینت کردن دندان‌های نامرتب

در این قسمت به چند مزیت مهم و قابل توجه با لمینت دندان نامرتب اشاره کرده‌­ایم:

1. لمینت دندان‌های نامرتب در کمترین زمان ممکن و تنها در چند جلسه انجام می‌­شود و مانند ارتودنسی نیازی به صرف زمان زیاد برای مراجعه به مطب دندانپزشکی برای کنترل بریس ندارد.

2. لمینت دندان‌­های کج، هماهنگی و تقارن بهتری در دندان‌­های جلویی ایجاد می‌­کند؛ به عبارت دیگر به لبخندی زیبا و منحصر به فرد دست خواهید یافت.

3. لمینت دندان­‌های نامنظم در مقابل غذاهای رنگی مانند قهوه، نوشابه، سیگار یا چای دچار تغییر رنگ نمی‌­شود.

4. اگر از روکش لمینت خود به خوبی مراقبت کنید، مدت زمان بیشتری بادوام و استحکام خواهد ماند. 

5. لمینت برای دندان‌های نامرتب به فرد این امکان را می‌­دهد که بهتر از همیشه نخ دندان بکشند و در نتیجه دندان‌­های سالم‌­تری داشته باشند.

6. گاهی موقعیت زبان در دهان به دلیل وجود دندان­‌های کج و نامنظم درست نبوده و دهان فرد بوی بدی می‌­دهد. با لمینت دندان‌­های نامنظم این بوی بد به دلیل اصلاح موقعیت زبان از بین می‌­رود.

7. در لمینت دندان‌­های نامنظم نیازی به مواد بی حس کننده نیست و در صورت نیاز از این مواد به مقدار کم استفاده می‌­شود؛ اما در ارتودنسی به دلیل فشار ایجاد شده توسط براکت‌­ها و حرکت دندان­‌ها ممکن است فرد دچار دردهای زیادی شود.

8. اعتماد به نفس فرد به طور قابل توجهی زیاد می­‌شود.

9. با لمینت دندان‌­های کج و نامنظم، زبان به درستی پشت دندان­‌ها قرار می‌­گیرد و فرد می‌­تواند کلمات و صداها را به درستی تلفظ کند.

بهتر است سعی کنید برای لمینت دندان‌­های نامتقارن و نامرتب خود با دندانپزشک مجرب و با تجربه مشورت کنید.

کاربرد لمینت برای دندان های نامنظم چیست؟

از لمینت برای اصلاح دندان‌­های کج استفاده می‌­شود. لازم به ذکر است که از لمینت دندان نامرتب در صورتی استفاده می‌­شود که فاصله و به هم ریختگی بین دندان­‌ها بسیار کم باشد؛ زیرا در غیر این صورت نمی‌­توان مینای دندان را به طور مرتب و منظم تراشید.

یکی از نکاتی که در استفاده از لمینت باید به آن توجه کرد این است که لمینت بر روی دندان نیش اثر نامطلوب نداشته باشد و اگر اینطور بود، باعث می‌­شود ارتودنسی گزینه مناسب‌تری برای درمان بعضی از نامرتبی دندان‌­ها باشد. تشخیص و انتخاب نوع درمان، به نظر و بررسی متخصص شما بستگی دارد.

گاهی لمینت دندان نامنظم می­‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی دندان‌­ها داشته باشد؛ اما باید بدانید که در بیشتر موارد برای دندان‌­هایی که ناهماهنگی زیادی دارند مناسب نیست. با استفاده از لمینت نه تنها می‌­توانید نظم زیبایی به دندان‌­های خود بدهید، بلکه می‌­توانید عیوب دندانی را نیز بپوشانید و از بین ببرید.

معایب لمینت کردن دندان کج

معایب لمینت برای دندان های نامرتب

لمینت برای دندان های نامرتب زمانی قابل استفاده است که امکان درمان با روش‌­های دیگر وجود نداشته باشد؛ در غیر این صورت در برخی موارد معایب لمینت برای دندان‌­های نامنظم بیشتر از مزایای آن است. قبل از تصمیم به استفاده از لمینت، سعی کنید اطلاعات کاملی در مورد آن دریافت کنید و مطمئن شوید که این کار ضرری برای دندان‌­های شما نداشته باشد.

مهم‌ترین معایب لمینت دندان نامرتب به شرح زیر است:

  • پس از چسباندن امکان تغییر رنگ و شکل آن وجود ندارد.
  • برای دندان­‌های پوسیده یا پرکردگی­‌های قدیمی کاربردی نیست.
  • هزینه آن کمی بالا است.
  • اگر دندان بیش از حد تراشیده شود، ممکن است لمینت زودتر از آن خارج شود.
  • در صورت شکستگی باید تعویض شود و قابل تعمیر نیست.

لمینت دندان های نامرتب، راه حلی سریع و زیبا

در صورت وجود ترک کوچک در دندان می‌­توان از لمینت استفاده کرد؛ زیرا روش‌­های دیگر برای درمان ترک‌­های کوچک مناسب نیستند. در ابتدا این روش برای رفع مشکلات ترک خوردگی دندان ابداع شد، اما با توجه به دوره درمان کوتاه مدت آن، گزینه‌­های بهره مندی از آن گسترش یافت؛ تا جایی که افراد تمایل به استفاده از لمینت برای دندان های نامرتب پیدا کردند. در لمینت کردن، دندان‌­های کج ترمیم نمی‌­شوند؛ بلکه پوشش مطلوبی ایجاد می‌­شود که ظاهر دندان­‌ها را تغییر می‌­دهد. همانطور که پیش‌­تر هم گفته شد، هر گونه کجی دندان را نمی‌­توان با لمینت درمان کرد؛ بهترین گزینه درمان برای اصلاح نامنظمی دندان­‌های شما به نظر و تشخیص دندانپزشک‌تان بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود