لمینت لومینیرز دندان چیست؟

تصویر لمنت لومینیرز بر روی دندان

لمینت لومینیرز به عنوان یکی از انواع لمینت دندان جایگزین مناسب، زیبا و نگهدارنده ساختار دندان برای ونیرهای قدیمی است. در جامعه دندانپزشکی اصطلاحا به ونیر نازک، لومینیرز گفته می‌شود. نصب این مدل از لمینت‌ دندان نیاز به تراش و آماده کردن دندان ندارد و تقریبا لمینت دندان بدون تراش انجام می‌شود.

لمینت لومینیرز می‌تواند به خوبی نقص‌های موجود در دندان را بپوشاند و سبب زیبایی دندان شود. این روکش‌های زیبا و بسیار باریک برای هر بیمار به‌صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی بر روی دندان شخص نصب شود. در این مقاله قصد داریم به توضیح کاربردها و ویژگی‌های لمینت لومینیرز بپردازیم و با این سبک از لمینت آشنا شویم.

لمینت لومینیرز، ضخامت کم، زیبایی طبیعی

لمینت لومینیرز در واقع همان لمینت دندان است اما با برش بسیار ظریف و نازک؛ به این ترتیب لومینیرز برای افرادی که مدل‌های طبیعی لمینت دندان را می‌پسندند مناسب است. 

لمینت لومینیرز براساس شرایط و مدل دلخواه شما انتخاب می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است پیش از انجام این مدل لمینت تحقیق کنید و مدل موردنظر خود را پیدا کنید. همچنین اگر با لمینت دندان با تراش برای دندان‌هایتان موافق نیستید، این مدل مناسب شماست.

نمونه لمینت لومینیرز دندان

روکش لومینیرز چیست؟

لمینت لومینیزر دندان، اتصالات سفارشی هستند که در جهت پنهان کردن آسیب‌های دندانی یا اصلاح آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله آسیب‌های دندانی که می‌توانید با روکش لومینیرز بپوشانید عبارتند از:

 • لکه و تغییر در رنگ دندان
 • وجود تراشه و شکستگی در دندان
 • پوسیدگی دندان
 • کج بودن دندان‌ها
 • وجود شکاف میان دندان‌ها

تفاوت لمینت عادی و لومینیرز چیست؟

لمینت عادی و لومینیرز هر دو سبب ایجاد زیبایی در چهره و دندان‌های شما خواهند شد؛ اما این دو در هنگام نصب تفاوت‌هایی دارند و تاثیرات متفاوتی بر روی دندان‌ها خواهند گذاشت. لمینت عادی و لومینیرز هر دو ظاهری طبیعی داشته و از استقامت بالایی برخوردارند؛ همچنین هر دو در طول زمان تغییر رنگ نخواهد داشت. اما این موضوع به اثبات رسیده است که لومینرز برای تمام بیماران مناسب نیست و این موضوع به شکل دندان‌ها و وضعیت کلی لبخند فرد بستگی دارد.

عوارض لمینت لومینیرز چیست؟

همان طور که گفته شد لمینت سرامیکی لومینیرز بدون نیاز به تراش و تغییر در ساختار دندان‌ها، روی آن قرار می‌گیرد؛ بنابراین می‌توان گفت این روش، یک روش برگشت پذیر، امن و غیر تهاجمی برای دندان است. به دلیل عدم تراش دندان این امکان وجود دارد که در خط لثه، یعنی بین دندان و لثه یک فاصله ایجاد شود.

در صورتی که فاصله ایجاد شده در لبه بزرگ باشد، سبب ایجاد بیماری‌های لثه، بوی بد دهان، خطر شکستگی و در نهایت افتادن لومینیرز می‌شود. لومینیرز از لمینت متحرک کیفیت بهتری دارد، اما باز هم عوارض خاص خود را دارد؛ می‌توانید برای جلوگیری از عوارض احتمالی لمینت لومینیرز از محافظ استفاده کنید؛ اما لازم است بدانید نباید فشار بیش از اندازه به دندان‌ها وارد کنید. پُر واضح است که انتخاب یک دندانپزشک کار درست در کاهش عوارض لمینت لومینیرز بی تاثیر نیست. 

مزایای لمینت لومینیرز

 • حفظ ساختار دندان‌ها
 • عدم تزریق آمپول و بی‌ حسی
 • آماده‌ سازی دندان
 • عدم ایجاد حساسیت پس از انجام عمل جراحی
 • اتمام فرآیند تنها در دو جلسه
 • ایجاد ظاهری کاملا طبیعی
 • عدم نیاز به ایجاد روکش موقت
 • دوام و استقامت بسیار بالا
 • امکان قراردهی بر روی روکش و تجدید بریج
 • عدم وجود مشکلاتی مانند ترک‌های جزئی

مراحل اجرای لمینت لومینیرز

همان طور که گفته شد، انجام لمینت لومینیرز سرامیکی به دو جلسه نیاز خواهد داشت که به بررسی هر کدام از آن‌ها پرداخته‌ایم:

رنگ های مختلف لمینت لومینرز دندان

جلسه اول

 ابتدا برای انجام لمینت لومینیرز دندان، ‌پزشک جلسه‌ای در جهت مشاوره برای شما برگزار می‌کند؛ سپس عکس‌هایی از چهره و خطوط آرواره شما تهیه کرده تا قالب مورد نیاز را بسازد. در نهایت این قالب را برای لابراتوار دندانسازی می‌فرستد.

جلسه دوم

متریال این لمینت سرامیکی، چند هفته پس از جلسه اول آماده خواهد شد. پس از آمادگی لمینت، دندان پزشک آن را بر روی دندان شما قرار می‌دهد تا مطمئن شود تناسب کافی را با دندان شما دارد.

در نهایت لمینت لومینرز سرامیکی با دقت و آرامی بر روی دندان شما قرار می‌گیرد. پزشک نیز با چک کردن نحوه قرارگیری با کمک صحبت کردن، لبخند زدن و یا جویدن از قرارگیری درست کار و صحت آن اطمینان حاصل پیدا می‌کند.

چه کسانی می‌توانند از لمینت لومینرز استفاده کنند؟

دندان پزشکان این موضوع را با بررسی وضعیت بیمار، رنگ و اندازه دندان بررسی خواهند کرد. لمینت لومینیرز برای تمامی افراد مناسب نیست زیرا ضخامت آن بسیار نازک است و در صورتی که سبب ایجاد برجستگی در دندان شود نارضایتی بیمار را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین پزشکان این روش را برای بیمارانی که به علت تغییر رنگ، قصد عوض کردن کامپوزیت دندان خود را دارند پیشنهاد می‌کنند. همچنین این روش برای افرادی که به رنگ سفید لمینت دندان علاقه دارند و به دنبال سفید کردن دائمی دندان، اصلاح طرح لبخند، برطرف کردن نقص‌های کوچک دندان و ردیف کردن دندان‌های خود هستند؛ می‌تواند پاسخگو باشد.

چه کسانی نمی‌توانند لومینیرز دندان انجام دهند؟

سلامت دندان‌ باعث ماندگاری بیشتر لمینت‌ می‌شود. همان طور که می‌دانید دندان‌ پزشک پیش از انجام کار وضعیت بیمار را به طور کامل بررسی می‌کند و در صورتی که بیمار نیازمند درمان‌های پیش از لومینیرز باشد؛ آن‌ها را انجام خواهد داد. اما در این میان افرادی با شرایط زیر برای انجام این کار مناسب نیستند:

 • افرادی که تعداد زیادی از دندان‌هایشان با مواد آمالگام و کامپوزیت پر شده است.
 • افرادی که بیماری عفونی و لثه دارند.
 • افرادی که دندان‌های پوسیده دارند.
 • بر روی دندان برخی از افراد، چندین تاج دندان قرار دارد؛ به همین دلیل لومینیرز روش مناسبی برای این افراد نخواهد بود.
 • افرادی که دندان‌های بهم چسبیده دارند؛ لازم است پیش از انجام لومینیرز از ارتودنسی استفاده کنند.
تصویر قبل و بعد از لمینت لومینیرز دندان

طول عمر لمینت لومینیرز سرامیکی

برای افزایش طول عمر و ماندگاری این لمینت‌ها، چگونگی مراقبت از آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. در این میان رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و منظم بیشترین تاثیر را در افزایش عمر لمینت خواهند داشت. همچنین وجود عاداتی مانند دندان قروچه و استفاده ابزاری از دندان‌ها سبب کاهش طول عمر دندان‌ها و در نتیجه لمینت لومینیرز خواهد شد. لومینیرز بسیار نازک است؛ بنابراین برای نگهداری و افزایش دوام آن باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

 • از گاز زدن یا جویدن غذاها و اشیایی با جنس سفت کاملا خودداری کنید.
 • سعی کنید به طور منظم دو بار در روز مسواک بزنید.
 • برای چکاپ دندان‌های خود حتما هر 6 ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید.

قیمت لمینت لومینیرز دندان چقدر است؟

قیمت لمینت دندان نباید سدی برای رسیدن شما به آنچه می‌خواهید باشد؛ زیرا با پرداخت هزینه لمینت لومینیرز در واقع شما برای خودتان سرمایه گذاری می‌کنید و در نتیجه بهترین سرمایه‌گذاری را خواهید داشت. مزایای این سرمایه‌ گذاری ارتقاء اعتماد به نفس، بهبود حس رضایت از خود و بهبود روابط شغلی و عاطفی خواهد بود.

قیمت لومینرز دندان به عوامل متفاوتی همچون موقعیت کلینیک، دندانپزشک و تعداد لومینرزهای همزمان بستگی دارد. در این میان اصلاح برخی از مشکلات هزینه جداگانه ندارد؛ اما رفع برخی از نقص‌ها که به روش چسباندن لومینرز مربوط هستند؛ مشمول هزینه جداگانه می‌شود.

در این مقاله به بررسی لمینت لومینرز پرداختیم و مشخصات و ویژگی‌های آن را با جزییات بررسی کردیم. با مطالعه این اطلاعات می‌توانید بهترین تصمیم را در زمینه انتخاب نوع لمینت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود