تفاوت روکش و لمینت دندان چیست؟

تفاوت لمینت و روکش دندان

سوال رایج بیش از 90 درصد کسانی که می‌خواهند لبخند خود را بهبود بخشند و طراحی کنند، این است که “فرق لمینت با روکش دندان چیست و کدام یک بهتر است؟” روکش‌ها و لمینت‌های دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی دندان هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر‌یک از این درمان‌ها، یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد (معمولاً حدود 6 تا 10 دندان در هر فک بالا و پایین که در لبخند دیده می‌شود) و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. فرق لمینت و روکش دندان در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت باعث می‌شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک از آنها متفاوت باشد. 

برای تعیین امکان‌سنجی این درمان‌ها برای بیمار در جلسه معاینه، دندان‌ها، رابطه بین دندان‌های قدامی بالا و پایین و روابط بین شکل دندان و صورت به دقت بررسی می‌شوند. گاهی‌اوقات یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار ضرورت دارد؛ گاهی‌اوقات نیز هیچ‌یک از این درمان‌ها امکان‌پذیر نیست و بیمار نیاز به ارتودنسی دندان یا حتی جراحی ارتودنسی دارد. گاهی قبل از استفاده از روکش یا لمینت دندان، یک درمان اولیه مانند کانتور‌ کردن لثه برای یک یا چند دندان نیاز هست.

شباهت‌ و تفاوت‌های لمینت و روکش دندان

اگر به فکر انجام لمینت دندان برای بهبود لبخند خود هستید، باید در مورد این فرآیند بیشتر بدانید. دندانپزشک شما می‌تواند نحوه عملکرد این روش و مزایای آن را به شما توضیح دهد. همچنین می‌توانید آنها را با روکش‌ها مقایسه کنید و با دانستن تفاوت لمینت و روکش دندان بهترین روش درمان را متناسب با شکل و نوع دندان خود انتخاب کنید. همانطور که هر دوی این درمان‌ها را درک می‌کنید، می‌توانید به انتخاب درمان مناسب دندان‌های خود بپردازید.

آسیب پذیری

روش‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود یک فرد نیاز به لمینت دندان را ضروری بداند. دندان‌های برخی از افراد به دلیل ضربه به دهان دارای مشکلات زیبایی است. ضربه محکم به صورت یا گاز گرفتن چیزی می‌تواند باعث خرابی یا شکستگی دندان شود. افتادن با صورت نیز می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند و در این صورت با توجه به نوع آسیب نیاز به لمینت یا روکش دندان دارید تا زیبایی را به دندان‌هایتان برگردانید.

در شرایط دیگر، بهداشت نامناسب دهان فرد باعث آسیب به دندان می‌شود. مسواک‌ نزدن یا نخ دندان نکشیدن مکرر یا به اندازه کافی، می‌تواند دندان‌ها را ضعیف کرده و آن‌ها را خراب کند. دندان‌ها می‌توانند مستعد آسیب شوند و بر لبخند فرد تأثیر بگذارند. پوسیدگی و عفونت دندان نیز می‌تواند منجر به از دست‌ دادن دندان شود.

زیبایی

اگرچه بین لمینت و روکش دندان تفاوت‌هایی وجود دارد اما هم روکش‌ها و هم لمینت‌های دندانی می‌توانند لبخند را به فرد بازگردانند. این درمان‌ها می‌توانند شکل و اندازه دندان‌هایی را که دچار تروما شده‌اند، تغییر دهند. هر دو به جلوه‌ی دندان مربوط می‌شوند و لکه‌ها را می‌پوشانند و دندان را به صورت مرتب و کامل نشان می‌دهند. این روش‌های درمان همچنین می‌توانند برای اصلاح سایر مشکلات دندان نیز به کار گرفته شوند.

از آنجایی که روکش‌ها و لمینت‌ها از مواد چینی ساخته شده‌اند، دندانپزشک می‌تواند آنها را به رنگ دلخواه بسازد؛ رنگ لمینت دندان در انواع مختلف قابل اجراست. دندانپزشک ممکن است از آن‌ها برای سفید کردن دندان‌های تغییر رنگ داده استفاده کند. روکش‌ها و لمینت‌ها همچنین می‌توانند دندان‌های کج را صاف‌تر کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند شکاف‌های دهان را نیز برطرف کنند.

لمینت‌های دندان نازک‌تر هستند

یکی از تفاوت‌های لمینت با روکش دندان در ضخامت آن‌ها است. روکش از یک پوسته نازک ساخته شده که شبیه به ناخن مصنوعی است و به جلوی دندان می‌چسبد. لمینت‌ها حتی نازک‌تر از روکش‌ها هستند. این پوسته‌ها به اندازه عرض یک لنز تماسی ضخامت دارند. برخی از بیماران به خاطر این تفاوت، لمینت را ترجیح می‌دهند، زیرا لمینت‌ها آنقدر حجیم نیستند.

لمینت‌ها کمتر تهاجمی هستند

در این مورد فرق لمینت با روکش دندان این است که در فرآیند گرفتن روکش به دندانپزشک نیاز هست که دندان را تغییر دهد؛ پس از بی‌ حس ‌کردن دندان بیمار، دندانپزشک شکل دندان را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که روکش به درستی جا بیفتد. سپس دندانپزشک باید مقداری از مینای دندان را بردارد و دندان را حکاکی کند تا زبر شود. این کار به فرآیند پیوند کمک می‌کند. دندانپزشک با استفاده از لمینت‌های دندان، دندان طبیعی را دست‌ نخورده‌تر می‌گذارد و برای قرار‌دادن آن بر روی دندان‌های آسیب‌دیده، مینای دندان را به میزان اندکی از بین می‌برد.

هزینه‌ها

بیماران باید در نظر بگیرند که برای هر درمان چه مقدار هزینه باید بپردازند. توجه داشته باشید که بیمه دندانپزشکی به این دلیل که این خدمات، جز خدمات دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود، ممکن است هیچ‌ یک از این گزینه‌ها را پوشش ندهد. در فرق بین لمینت و روکش دندان از لحاظ هزینه، معمولاً برای تهیه لمینت‌های دندانی نسبت به روکش‌ها به هزینه بیشتری نیاز است. افرادی که بودجه کمی دارند باید این عوامل را در نظر بگیرند.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب متخصص لمینت دندان در تهران

تفاوت روش درمانی لمینت و روکش دندان چیست؟

تفاوت روش درمانی روکش با لمینت دندان

تفاوت لمینت و روکش دندان از لحاظ روش درمانی در این است که روکش دندان از یک یک پوسته نازک ساخته شده که از دو ماده مختلف کامپوزیت و پرسلن در ساخت آن استفاده می‌شود. آن‌ها به طور مستقیم توسط دندانپزشک در طول یک جلسه (تقریباً پنج ساعت برای هر فک) درمان کم تهاجمی که در آن مقدار بسیار کمی از ساختار دندان که شامل مینای دندان می‌شود، برای جا افتادن روکش‌ها برداشته می‌شود، روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. همچنین ظاهر این نوع روکش دندان بسیار طبیعی و زیبا است و معمولا از این نوع روکش برای طراحی لبخندی زیبا استفاده می‌شود.

برای قرار دادن صحیح آن‌ها روی دندان‌های بیمار، باید یک لایه نازک از مینای دندان برداشته و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود. هدف از این تغییرات این است که روکش‌ها به درستی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیر طبیعی روی دندان ایجاد نکنند. این یک روند غیرقابل برگشت و تا حدودی دردناک است، به همین دلیل که دندانپزشک معمولا از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند.

تفاوت لمینت با روکش دندان زیاد نیست، لمینت‌ها عملکردی مشابه با روکش‌های دندانی دارند، به همین دلیل است که این دو اصطلاح گاهی اوقات به جای هم استفاده می‌شوند. لمینت‌ها در واقع شکل پیشرفته‌ای از روکش چینی هستند و هر دو از نظر عملکرد و مزایا تقریباً یکسان عمل می‌کنند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌تر هستند و فقط به اندازه لنزهای تماسی ضخامت دارند. همچنین برای نصب آن‌ها روی دندان‌ باید مقدار کمتری از مینای دندان برداشته شود. اگرچه تراش کم‌تر دندان برای سلامت دندان‌ها بهتر است، اما معایبی نیز دارد؛ از جمله این معایب عدم تغییر اندازه و شکل دندان‌ها است که باعث می‌شود لمینت‌ ظاهر نسبتاً برجسته‌ای داشته و مانند روکش‌های چینی طبیعی به نظر نرسد. همچنین قیمت لمینت‌ دندان بیشتر از روکش‌های چینی است.

یک لبخند جدید در انتظار هر دو انتخاب است

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب روکش یا لمینت برای دندان به شما بستگی دارد. به این فکر کنید که این درمان‌ها چگونه کار می‌کنند و چه فوایدی دارند. سپس، تفاوت لمینت و روکش دندان را از همه لحاظ در نظر بگیرید. دندانپزشک شما می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند و به شما را برای انتخاب روشی مناسب که به شما لبخندی زیبا هدیه کند، یاری رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود