رفع زردی دندان

چگونه زردی دندان را از بین ببریم؟

همان‌طور که می‌دانیم، دندان‌ها بخش مهمی از زیبایی صورت ما را بر عهده دارند.

به عبارتی دیگر چیزی حدود 20 الی 30 درصد از زیبایی چهره افراد در لبخند و دندان‌های آن‌ها خلاصه خواهد شد.

به همین دلیل بسیاری از افراد برای زیبا بودن دندان‌های خود تلاش می‌کنند. از طرفی سلامت دندان هم بخش بسیار مهمی از زندگی ما است.

به همین دلیل توصیه‌های پزشکان را جدی گرفته و بسیاری از آن‌ها را رعایت می‌کنیم.

این در حالی است که بعضی از موارد متأسفانه باعث زرد شدن دندان‌های ما خواهند شد.

همچنین مسواک نزدن مداوم باعث ایجاد مشکلات خاصی مانند زردی و خرابی دندان می‌شود.

به همین دلیل در این مقاله علت به وجود آمدن زردی دندان و راه‌کارهای رفع آن را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

علت زردی دندان

بعضی از موارد متأسفانه باعث زردی دندان‌ها خواهند شد.

با وجود اینکه هر روز به‌طور صحیح و مداوم از مسواک استفاده می‌کنیم، اما باز هم مواردی هستند که باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند.

به‌طور مثال می‌توانیم به مصرف چای یا قهوه اشاره کنیم. افرادی که به‌طور مداوم و حتی بیشتر از مقدار لازم قهوه مصرف می‌کنند، قطعاً دچار زردی دندان خواهند بود. به همین دلیل باید به‌طور جدی برای رفع زردی دندان اقدام کنند.

موارد دیگر مانند ژنتیک و سیگار هم در زرد بودن دندان‌ها تأثیر کمی دارند. به همین دلیل به فکر درمان زردی دندان افتاده و باید آن‌ها را برطرف کنیم. ظاهر زشت زردی دندان دلیل مهمی برای رفع سریع‌تر آن است.

از بین بردن زردی دندان

اکنون سؤالی که پیش می‌آید، این است که برای رفع زری دندان باید چه کار خاصی انجام دهیم؟

به همین دلیل باید بدانیم که از راه‌های مختلفی می‌توان برای سفید کردن دندان‌های زرد اقدام کرد.

استفاده مداوم و صحیح از مسواک، محلول سفیدکننده دندان، نخ دندان، خلال دندان، جرم‌گیری و … برای رفع زردی دندان به شما کمک مؤثری خواهند کرد.

توجه داشته باشید، بر طرف کردن جرم دندان بخشی از ماجرا و سفید نگه‌داشتن دندان‌ها بخش بعدی است.

به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم، بعد از این که دندان‌های شما سفید شد، برای نگهداری آن هم اقدامات لازم را انجام دهید.

قطعاً از روش‌های مختلفی می‌توانید برای سفید شدن دندان‌های زرد اقدام کنید. جرم پشت دندان‌ها هم بخش مهمی از ماجرا بوده و باید برای برطرف کردن آن هم فکری کرد.

البته سفید کردن دندان کودک هم باید از روش خاص خود انجام شود.

از روش‌های درست سفید کردن دندان‌های زرد می‌توان به جرم‌گیری، استفاده مداوم از دهان شویه و مسواک و … را نام برد. بعضی‌ها برای از بین بردن جرم سیاه دندان استفاده از جوش شیرین را توصیه می‌کنند.

البته که بهترین راه، جرم‌گیری دندان است. باید در نظر داشته باشیم که مراقبت‌های بعد از جرم‌گیری دندان برای سفید ماندن دندان‌ها لازم و ضروری است.

زردی دندان چگونه از بین می‌رود؟

اکنون قصد داریم، به‌طور کامل راه‌حل سفید شدن دندان را بررسی کنیم.

همان‌طور که می‌دانیم، جرم‌گیری دندان به‌عنوان بهترین راه است. شما می‌توانید با مراجعه به یک کلینیک دندان‌پزشکی و تعیین نوبت برای بر طرف کردن جرم دندان اقدام کنید.

البته بر اساس مقدار جرم دندان شما در یک الی سه نوبت باید جرم‌گیری انجام شود.

جرم‌گیری دندان با استفاده از پولیش انجام می‌شود. شاید برای شما سؤال شود که پولیش دندان چیست؟

به همین دلیل باید بگوییم که یکی از مواردی که برای از بین بردن زردی دندان در مراحل جرم‌گیری انجام می‌شود، استفاده از پولیش است.

البته شما می‌توانید، با استفاده از بعضی مواد غذایی برای رفع زردی دندان در خانه هم اقدام کنید.

به‌طور مثال شاید شنیده باشید که زمان مسواک زدن نمک یا جوش شیرین هم استفاده کرده و مقدار بیشتری از جرم دندان خود را برطرف کنید.

این در حالی است که جوش شیرین تا حدی برای لثه‌ها مضر بوده و نمی‌توان برای این موضوع از آن استفاده کرد. در بخش‌های بعدی به‌طور مفصل در این رابطه بحث خواهیم کرد.

مراقبت‌های بعد از جرم‌گیری

همان‌طور که می‌دانید، بعد از جرم‌گیری باید مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید.

به‌طور مثال بایستی هر شب و هر روز به‌طور مداوم مسواک زده و نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که جنس مسواک شما مرغوب بوده و آسیبی به دندان شما وارد نکند.

دهان شویه سفیدکننده دندان بوده و به مقدار چشم‌گیری در تمیز کردن دندان‌ها تأثیر دارد. شما می‌توانید بعد از جلسه اول جرم‌گیری یک مسواک، نخ دندان و دهان شویه مناسب با جنس دندان خود خریداری کرده و تأثیرات استفاده مداوم از آن‌ها را مشاهده کنید.

بعد از جرم‌گیری قطعاً باید مراقبت‌های بعدی را رعایت کنید، در غیر این صورت بعد از مدت کمی سریعاً زردی دندان شما برمی‌گردد.

به‌طور مثال تا چند ساعت ابتدایی بعد از جرم‌گیری مصرف چایی یا قهوه را کنار بگذارید.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید، می‌توان با مصرف کم چایی و قهوه و حتی سیگار زردی دندان را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهید.

راه‌کارهای رفع زردی دندان در خانه

شما می‌توانید با استفاده از چند مورد در منزل برای رفع زردی دندان خود اقدام کنید.

به‌طور مثال می‌توانیم به استفاده از سرکه سیب اشاره کنید. این ماده به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، برای رفع زردی و جرم روی دندان مؤثر بوده و می‌توانید از آن در سالاد یا غذای خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است که مصرف سرکه سیب را در حد تعادل نگه داشته و از طرفی از سرکه‌های ارگانیک و درجه یک استفاده کنید تا بتوانید تأثیرات آن را ببینید.

زغال فعال یکی دیگر از مواردی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید، زردی دندان را کاهش دهید. همان‌طور که می‌دانید در بعضی از خمیردندان‌های موجود در بازار از زغال فعال استفاده شده و دارای کربن هستند.

در حالت کلی کربن برای از بین بردن جرم و زردی دندان مفید بوده و می‌توانید با استفاده از خمیردندان زغالی از فواید آن بهره‌مند شوید. مجدد تأکید می‌کنیم، برای خرید خمیردندان هم به اصل و با کیفیت بودن آن توجه بالایی داشته باشید.

جوش شیرین یکی دیگر از مواردی است که برای رفع زردی دندان پیشنهاد می‌شود. شما می‌توانید از خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین استفاده کرده و تأثیر آن را بر روی افزایش سفیدی دندان خود احساس کنید.

سؤالی که پیش می‌آید، این است که جوش شیرین برای دندان و لثه ضرری ندارد؟

به همین دلیل باید بگوییم، جوش شیرین به دلیل خاصیت ضد اسیدی قوی که دارد، به‌شدت برای دندان مضر است.

شاید بدانید، که جوش شیرین باعث سایش دندان‌ها شده و بسیار مضر است. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم، صرفاً برای سفیدی دندان هر روشی را امتحان نکنید.

بهترین روش برای رفع زردی دندان استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان است. از طرفی بعضی‌ها معتقد هستند، مصرف سبزیجات و میوه در کاهش رنگ زرد دندان مفید بوده و کاربرد دارد.

جنس دندان از چیست؟

اینکه بدانیم جنس دندان‌ها از چه چیزی است برای ارائه راه‌حل سفید کردن دندان مفید خواهد بود.

قبل از بیان هر نکته‌ای باید بگوییم، دندان دارای بخش‌های مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به تاج، عاج، ریشه، مینا، کانال، عصب و … اشاره کنیم.

در کل بخش اصلی دندان ساخته شده از استخوان بوده و جنس دندان قابل‌تشخیص است. مینا بخش نهایی دندان که دیده می‌شود، ساختاری زنده نداشته و به همین دلیل نمی‌تواند بعد از پوسیدگی یا خرابی خود را ترمیم کند.


به همین دلیل در ابتدا و در زمان رویش دندان همه افراد سفید بوده و سطح بدون جرمی دارد. با گذشت زمان و مصرف مواد غذایی یا عدم رسیدگی جرم‌ها روی دندان تجمع کرده و به رنگ زرد درمی‌آیند.

به همین دلیل باید در همان زمان کودکی برای حفظ و مراقبت از دندان‌های خود اقدام کرده و به مقدار لازم مسواک یا دهان شویه را استفاده کرد.

جمع‌بندی

در نهایت تمامی مطالب بالا را به این شکل می‌توان بیان کرد که دندان‌ها ساختاری از جنس استخوان داشته و در همان ابتدای رویش دارای سطح سفیدی هستند.

به همین دلیل بایستی در سفید نگه‌داشتن آن کوشا باشیم. از طرفی مصرف مواردی مانند چایی، قهوه یا حتی سیگار هم می‌تواند به افزایش زردی دندان شما منجر به شود.

به همین دلیل در مصرف هر مواد غذایی دقت کنید که برای دندان شما مضر نبوده و بعد از مصرف هم دهان و دندان خود را بشورید.

به شما عزیزان توصیه می‌کنیم، راه‌کارهایی مانند استفاده از سرکه سیب، جوش شیرین و … در منزل را کنار گذاشته و مسواک زدن را به‌عنوان راه‌کار اصلی خود برای سفید کردن دندان‌ها به کار ببرید.

همچنین می‌توان برای رفع زردی دندان جرم‌گیری انجام داده و در مدت زمان کم‌تری به نتیجه دلخواه خود برسید.

در حالت کلی جرم‌گیری به کمک پولیش انجام شده و نیازمند مراقبت‌های بعد از آن خواهد بود.

به همین دلیل باید توجه داشته باشید که بعد از جرم‌گیری استفاده از مسواک، دهان شویه، نخ دندان، خلال دندان و … باید به‌طور صحیح در برنامه روزمره شما قرار داده شود. به این ترتیب دندان‌های شما سفید شده و سفید باقی می‌مانند.

البته می‌توانید با استفاده از مسواک زدن مداوم هم برای رفع زردی دندان اقدام کرد اما این راه‌کار بعد از مدت طولانی‌تر به نتیجه رسیده و به زمان بیشتری نیاز دارد.

همان‌طور که می‌دانید، استفاده از روش جرم‌گیری زودتر شما را به نتیجه خواهد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود