جرم گیری دندان

جرم گیری رایگان در کلینیک دندانپزشکی شمال تهران

جرم گیری دندان به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان ها انجام می شود.

جرم دندان اگر باقی بماند، دندان و لثه دچار مشکلات جدی تر خواهند شد، به همین دلیل جرم گیری دندان از اهمیت فراوان برخوردار است.

ما در این مطلب می خواهیم در مورد هر آنچه که به این موضوع مربوط است را مورد ارزیابی قرار دهیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید شاید پاسخ سوال های ذهن شما در همین مطلب گنجانده شده باشد.

همچنین بخوانید: علت زردی دندان چیست؟

روش جرم گیری دندان

سه روش موثر برای جرم گیری وجود دارد که اکنون به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

1- روش سنتی : در این روش به وسیله ابزارهای دستی سعی می کنند پلاک های میکروب را از روی دندان جدا سازند.

2- بهره گیری از اولتراسونیک : مهم ترین عنصر کاربردی در این روش آب سرد است. در واقع آب سرد قابلیت شستشوی دندان و جداسازی پلاک های میکروبی روی دندان را دارا است.

3- جراحی: در صورتی که مقدار جرم دندان بیشتر از یک حد مورد نظر باشد، برای پاک سازی پلاک های میکروبی از جراحی استفاده می کنند.

آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟

به دلیل عدم اطلاع رسانی صحیح، شایعات متعددی در زمینه عوارض جرم گیری دندان بین مردم شنیده می شود. برخی از افراد گمان می کنند این کار موجب ضرر به مینای دندان می شود. در صورتی که این فرضیه کاملاً اشتباه است.

جرم روی دندان اگر باقی بماند به مرور زمان موجب ایجاد پوسیدگی دندان خواهد شد. علاوه بر این جرم روی دندان آسیب جدی به لثه وارد خواهد کرد.

با ایجاد جرم روی دندان انواع باکتری در یک محل جمع می شوند. این باکتری ها تنها با جداسازی جرم از روی دندان میسر واقع می شود. بهداشت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است و روی سلامت قلب و عروق انسان نیز تاثیر خواهد گذاشت. پلاک میکروبی باقی مانده روی دندان یک تهدید برای سلامت انسان محسوب می شود.

پس از جرم گیری خط بالای لثه، تورم و خونریزی لثه آغاز می شود. در واقع التهاب لثه پس از جرم گیری یکی از رایج ترین اتفاق ها است.

در صورت مسواک کردن و مشاهده خونریزی نترسید و با حفظ خونسردی به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که مسواک کردن صحیح در زمان خونریزی لثه می تواند کارساز واقع شود و به تدریج خونریزی قطع گردد.

فواید جرم گیری دندان

1- افرادی که از بوی بدن دهان خود رنج می برند ممکن است این بوی بد ناشی از جرم های موجود روی دندان باشد. جرم و رسوب های مانده روی دندان و لثه یک بوی نامطبوعی را پدید می آورد. برای جلوگیری از جرم زدن دندان بهتر است به طور مرتب روزی دو بار مسواک و نخ دندان بزنیم. توجه داشته باشید که به هنگام مسواک کردن حواستان به تمیز کردن زبان نیز باشد.


2- جلوگیری از بروز هر گونه بیماری قلبی: سلامت بهداشت دندان و دهان روی سلامت کل بدن تاثیرگذار است. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که در صورت بروز عفونت لثه، بیماری های قلبی عروقی نیز بروز داده شده اند. علت آن هم این است که عفونت به وجود آمده در لثه خیلی راحت از طریق جریان خون به تمام بخش های بدن نفوذ پیدا می کند. در واقع افراد با جرمگیری دندان از پیدایش بسیاری از بیماری ها همچون سکته مغزی، بیماری قلبی، فشار خون بالا جلوگیری می کنند.

جرم گیری دندان به روش خانگی

برخی از افراد در منزل با انجام دادن یک سری روش های خانگی خود نسبت به از بین بردن جرم دندان اقدام می کنند. به عنوان مثال برخی معتقدند مسواک کردن با اندکی جوش شیرین موجب از بین بردن جرم دندان می شود. البته مسلماً روش های خانگی به زمان بیشتری برای تمیز شدن دندان نیاز دارند. همچنین مخلوط جوش شیرین، نمک و آب دو الی سه مرتبه جهت جرم گیری دندان تاثیرگذار خواهد بود.

برخی دیگر از افراد تمیز کردن دندان به وسیله پوست پرتقال را جهت از بین بردن آلودگی ها معرفی کرده اند. بدین صورت که پوست پرتقال را به حالت خمیری درآورده و آن را روی دندان قرار می دهند. همچنین محلول سرکه، نمک و آب یکی دیگر از روش ها است. علاوه بر این موارد، جوشانده پوست گردو، خمیر جوش شیرین و سرکه، خمیر جوش شیرین و آب لیمو، دانه های کنجد، روغن نارگیل، روغن زیتون، توت فرنگی و گوچه فرنگی همگی روی تمیز شدن دندان ها و از بین بردن رسوب ها و پس مانده ها تاثیر مثبت فراوان خواهند گذاشت.

دستگاه جرمگیری دندان

دندانپزشک با بهره گیری از تجهیزات پزشکی مناسب اقدامات لازم برای جرمگیری دندان را به نحوی انجام می دهد که هیچ گونه آسیب به لثه و دندان ها وارد نشود. در این بخش می خواهیم به معرفی دستگاه جرم گیری بپردازیم.

1- دستگاه اولتراسونیک

این دستگاه یکی از تجهیزات پزشکی پرکاربرد برای جرم گیری و از بین بردن رسوبات باقی مانده روی دندان است.

دستگاه اولتراسونیک همراه با تاباندن ارتعاشات صوتی کمی آب روی دندان ها پاشانده تا به طور کامل پلاک های میکروب و هر گونه آلودگی از بین بروند.

این ابزار دارای یک سر گرد است و دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، میزان ارتعاشات مورد نیاز را تنظیم می کند. برخی از دندان پزشکان به همراه این دستگاه یک ابزار دستی با نوک تیز را نیر برای حذف تارتارها به کار می برند.

برخی از جرم ها کاملاً به لثه چسبیده هستند به همین دلیل ابزار اولتراسونیک سر گرد در چنین شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد. در چنین روشی هیچ گونه آسیب به مینا و لثه دندان وارد نخواهد شد.

2- استفاده از ابزارهای دستی

حتماً ابزارهای دستی دندانپزشکان را دیده اید. این ابزار یک نوک تیز، دسته و یک تنه را شامل می شود.

حتماً باید نوک این ابزار کاملاً تیز باشد تا کارایی مورد نیاز را بتواند انجام دهد.

جنس این ابزار استیل بوده و انواع مختلفی را دارا است.

کورت، قلم کج بیل، فورسپس از جمله ابزارهای دستی مورد استفاده در جرم گیری می باشد.

مراحل جرم گیری دندان

1- کورتاژ کردن لثه

دندانپزشک پس از انجام اقدامات لازم برای جرم گیری دندان با کورتاژ کردن لثه تمام عفونت های باقی مانده روی بافت لثه را نابود می سازد.

2- بروساژ

یک سری خمیر های مخصوص را به وسیله یک برس روی دندان می کشند تا علاوه بر صیقلی شدن دندان تمام رنگ ها و آلودگی ها از بین بروند.

3- بهره گیری از دستگاه airflow

این دستگاه بدون اینکه در تماس مستقیم با دندان قرار گیرد به منظور صیقلی کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که ترکیبی از سدیم بی کربنات و آب با فشار بالا به روی دندان ها ریخته می شود تا هیچ لکه و پلاکی روی دندان باقی نماند.

قیمت جرم گیری دندان

هزینه درمان جرم دندان به عوامل متعددی اعم از تکنولوژی استفاده شده، نوع تصویر برداری انجام شده، متخصصان درمان، مکان انجام گیری جرمگیری، شدت جرم، درمان ریشه، درمان پیرا دندانی و … بستگی دارد.

برخی از افراد به بیماری های لثه ای مبتلا هستند که در چنین شرایطی دندان پزشک افراد را به متخصص مربوطه ارجاع خواهد داد. مسلماً در چنین شرایطی هزینه جرم گیری دندان بیشتر تمام خواهد شد.

عوارض پولیش دندان

پولیش دندان با هدف درخشان سازی و سفید کردن دندان ها انجام می شود.

در گذشته پولیش دندان مرتب انجام می شد اما پس از مدتی متوجه شدند که این عمل موجب خوردگی قسمت خارجی پوشش دندان می شود.

در نتیجه با از بین رفتن لایه خارجی پلاک ها و جرم ها روی دندان انباشته می شوند و لک ایجاد می گردد.

علاوه بر این بهره گیری مداوم از پولیش دندان موجب نابود سازی لایه فلوراید دندان خواهد شد.

همانطور که می دانید این لایه وظیفه محافظت از اطراف دندان را دارد و در صورت از بین رفتن مشکلات به وجود خواهد آمد.

بهتر است در صورت نیاز داشتن به پولیش، مواد با کیفیت با خاصیت سایندگی اندک مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین فرایند پولیش باید با تکنیک های خاص و دقت فراوان توسط یک فرد کاربلد صورت بگیرد.

اقدامات بعد از جرم گیری دندان

ممکن است بعد از جرم گیری دندان ها حساس شوند و تحلیل لثه ایجاد شود. سعی کنید پس از جرم گیری از نوشیدن چیزهای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید زیرا دندان ها بسیار حساس می شوند البته این حساسیت به تدریج با مسواک کردن و استفاده از خمیر دندان از بین خواهد رفت. در صورت مشاهده خونابه و یا احساس درد خفیف نگران نشوید این مسائل پس از جرم گیری طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.

استفاده از دهانشویه مخصوص در بهبود زخم های ایجاد شده ناشی از جرمگیری توصیه می گردد البته دندانپزشک خود باید این مورد را تجویز سازد. توجه داشته باشید که چنانچه به هنگام مسواک کردن با خونریزی لثه مواجه شدید به دندانپشرک مربوطه مراجعه کنید تا علت را جویا شوید.

جمع بندی

برای از بین بردن جرم پیش از مراجعه به دندانپزشک بهتر است از نخ دندان به طور مداوم استفاده کنید زیرا مسواک کردن به تنهایی توانایی از بین بردن رسوبات ایجاد شده را ندارد.

جرم گیری دندان فقط برای دندان های بزرگسالان نیست بلکه ممکن است پلاک ها و آلودگی ها روی دندان کودکان نیز تجمع گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود