تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ

رنگ دندان‌ها به مرور زمان بنا به دلایل مختلف از جمله غذا خوردن، نوشیدنی‌های مختلف، استعمال دخانیات، افزایش سن، استفاده از دارو بدون تجویز پزشک و… زرد، خاکستری و  یا کدر می‌شوند. همین امر در برخی از افراد به کاهش اعتماد به نفس می‌انجامد.

با بهره بردن از روش‌هایی از جمله کامپوزیت و بلیچینگ می‌توان علاوه بر رنگ، ظاهری شکیل و یکدست به دندان‌ها داد.

به عبارتی با انجام یکی از این شیوه‌ها، یک تیر و چند نشان می‌زنید و به راحتی لبخندی زیبا خواهید داشت.

اما هر یک از این‌ موارد، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و باید گفت تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان موجب می‌شود تا افراد در انتخاب یکی از این شیوه‌ها سردرگم شوند.

برای پی بردن به تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت بهتر است که ابتدا با کاربرد هر یک از آن‌ها به صورت مجزا آشنا شد.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ونیر دندانهای ثنایای میانی با رنگ طبیعی و کاملا هماهنگ با دندانهای مجاور
کامپوزیت ونیر دندانهای ثنایای میانی با رنگ طبیعی و کاملا هماهنگ با دندانهای مجاور

با استفاده از کامپوزیت، علاوه بر اینکه رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند، فرم، اندازه و ظاهر دندان‌ها نیز بسیار زیبا می‌شوند.

در این شیوه، هیچ گونه تراشی بر روی دندان ایجاد نشده و کامپوزیت به همین صورت بر روی دندان قرار می‌گیرد.

به بیان ساده‌تر، این محصول به رفع مشکلات دندان مانند لکه‌ها، رنگ زرد و کدر و ترک دندان یا ناهموار بودن آن‌ها کمک می‌کند.

این نوع از روکش دندان دوام بالایی دارد و فرد می‌تواند در طول روز، کارهایی که در گذشته انجام می‌داد را بدون اینکه آسیبی به دندان‌ها برسد؛ مجددا تکرار کند.

این محصول طی مدت کوتاهی ساخته و تهیه می‌شود و در صورتی که نیاز به تعمیر داشته باشد می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام داد.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یک روش برای سفید کردن خود دندان‌ها است. در این شیوه، دندانپزشک با استفاده از ماده سفید کننده‌ پراکسید هیدروژن، لکه‌های دندان را از بین می‌برد و لبخندی درخشان برای فرد می‌آفریند.

در این فرایند با یک‌بار مراجعه به دندانپزشکی می‌توانید نتیجه کار را مشاهده کنید. تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در زمان به نتیجه رسیدن تقریبا یکسان است. به بیان بهتر، هر دو روش در زمان کوتاهی (حدود یک جلسه) نتایج خود را بروز می‌دهند.

جالب است بدانید که بلیچینگ را می‌توان در خانه نیز انجام داد. پزشک پس از فرایند بلیچینگ در مطب، توصیه‌هایی به بیمار می‌کند تا در منزل با رعایت این موارد، مدت زمان بیشتری دندان‌هایی سفید داشته باشد.

سرعت سفید شدن دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ در خانه، بسیار کندتر از مطب پزشک خواهد بود. اما در نهایت، فرد دندان‌هایی سفید و یکدست خواهد داشت.

فرق کامپوزیت و بلیچینگ

اغلب کسانی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، به دلیل اطلاع نداشتن از تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت، بلیچینگ را انتخاب می‌کنند. در حالی که این روش‌ها نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت‌اند. از جمله تفاوت‌های این دو مورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت در رنگ

لازم است بدانید که هیچ یک از این روش‌ها دائمی نیستند؛ اما مدت زمان طولانی دوام دارند و دندان‌هایی سفید و زیبا برای فرد به ارمغان می‌آورند.

بلیچینگ با اعمال مواد به روی خود دندان‌ها، به روشن شدن آن کمک می‌کند؛ در حالی که کامپوزیت نوعی قالب است که به سفید دیده شدن دندان‌ها کمک کرده و تاثیری بر روی خود دندان ندارد.

البته نباید فراموش کرد که پس از بلیچینگ، دندان‌ها در مجاورت مواد آسیب‌زا از جمله، کافئین، دخانیات و… قرار دارند و طی مدت زمان کوتاهی مجددا، زرد، خاکستری و یا کدر می‌شوند.

اما فرایند رنگ‌پذیری در کامپوزیت بسیار پایین‌تر از سایر شیوه‌ها می‌باشد؛ چراکه نسبت به دندان طبیعی مقاومت بیشتری دارد.

باید توجه داشت که ممکن است کامپوزیت پس از گذشت چندین سال تغییر رنگ دهد. اما می‌توان با مراجعه به پزشک این مشکل را بر طرف کرد.

تفاوت در دوام کامپوزیت و بلیچینگ

از دیگر تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت می‌توان به دوام آوری هر یک اشاره کرد. به صورت کلی کامپوزیت از بلیچینگ دوام بیشتری دارد. متوسط طول عمر کامپوزیت، چیزی حدود 3 تا پنج سال است؛ در حالی که بلیچینگ، حتی با وجود مراقبت‌های زیاد بین 6 ماه الی 1 سال دوام می‌آورد.

تفاوت در هزینه

کامپوزیت، علاوه بر تغییر رنگ دندان، مشکلات دیگری از جمله شکستگی، ترک خوردگی، ناهمواری و… را می‌پوشاند اما بلیچینگ فقط به سفید کرد دندان می‌پردازد.

از طرفی کامپوزیت، می‌تواند بیشتر از پنج سال هم سفید ‌بماند اما بلیچینگ در طی مدت کوتاهی تاثیر خود را از دست می‌دهد. از این جهت طبیعی است که هزینه کامپوزیت بیشتر از بلیچینگ باشد.

بلچینگ بهتره یا کامپوزیت

معیارهای متفاوتی از جمله دوام آوری، قیمت و… میان کامپوزیت و بلیچینگ وجود دارد که در قیمت آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

از این جهت فرد باید با توجه به بودجه خود انتخاب کند که کدام روش برای او مناسب است. طبیعتا هزینه کامپوزیت با توجه به مزیت‌هایی که دارد، بیشتر از بلیچینگ خواهد بود.

از این جهت اگر فردی، بودجه کمی به این‌کار اختصاص داده باشد بهتر است که از شیوه کم هزینه‌تری مانند بلیچینگ بهره ببرد.

البته اگر بودجه ملاک مهمی برای فرد نیست و فقط به علت اطلاع نداشتن از تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت برای انجام یکی از این دو روش، دچار تردید شده باشد، بهترین گزینه استفاده از کامپوزیت است؛ چرا که این شیوه دوام بیشتری دارد.

بهترین روش را برای داشتن دندان هایی سفید انتخاب کنید!

امروزه افراد بنا به دلایل مختلف ممکن است که دندان‌ها سفیدی خود را از دست بدهند و حالتی زرد، خاکستری یا کدر پیدا کنند.

برای حل این مشکل روش‌های مختلفی از جمله بلیچینگ، کامپوزیت و… وجود دارد. هر دو روش به سادگی در مطب دندانپزشکی یونیک اسمایل در شمال تهران و طی یک جلسه قابل اجرا هستند. اما به علت متفاوت بودن این دو روش از لحاظ قیمت، ماندگاری، دوام آوردن و… برخی از افراد برای انجام هر یک از این روش‌ها به شک می‌افتند.

بارزترین تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در این است که برای بلیچینگ مایع سفید کننده‌ای بر روی خود دندان قرار می‌گیرد و از این جهت که دندان مجددا در مجاورت عوامل آسیب‌زا قرار دارد به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهد.

اما در کامپوزیت یک قالب بر روی دندان قرار گرفته و علاوه بر پوشش دادن عیوب دندان، مدت زمان بیشتری سفید می‌ماند. بنابراین، انتخاب هر یک از این روش‌ها فقط به بودجه فرد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود