بلیچینگ دندان چیست؟

در این سال­‌ها، مردم سراسر دنیا بیش از قبل به ظاهر و سلامت دندان‌­های خود اهمیت می­‌دهند. سفیدی دندان یکی از مهم‌­ترین نکات در زیبا و جذاب‌­تر دیده شدن انسان­‌ها است. سفید و زیبا بودن دندان­ها ظاهر افراد را بسیار خاص­تر می‌کند.

سفیدی دندان­‌ها زیبایی بیشتری به خنده و لبخند افراد می­‌بخشد. به طور کلی سه روش عمده برای سفید کردن دندان وجود دارد که این سه روش لمینت دندان، کامپوزیت دندان و بلیچینگ هستند.

در این مقاله به معرفی بلیچینگ دندان، مواد به کار رفته در آن و دوام آن پرداخته‌­ایم.

بلیچینگ دندان

با ابداع روش‌­های نو در دندانپزشکی، اکنون داشتن لبخند زیبا قابل دسترس­‌تر شده است.

بلیچینگ دندان یکی از شیوه­‌های معروف و مناسب برای سفید کردن دندان­‌ها محسوب می‌­شود. به مرور زمان با مصرف موادی همچون قهوه، چای یا استعمال سیگار، رنگ مینای دندان­‌ها تغییر می­‌کند.

بلیچینگ روشی برای سفید کردن دندان‌­ها و اصلاح مشکلات دهان و دندان با مواد مخصوص است. امکان انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشک و هم در منزل توسط شخص وجود دارد. در هریک از روش­‌های بلیچینگ، مواد مختلفی به کار می‌­رود.

افزایش اعتماد به نفس، آراستگی و ایجاد حس زیبایی از جمله مواردی است که پس از بلیچینگ به فرد دست می‌­دهد و به همین دلیل این روش طرفداران زیادی دارد.

بلیچینگ، یک روش درمانی جهت از بین بردن رنگدانه‌­های رسوب کرده در بین مینای دندان­‌ها است. این شیوه در بعضی موارد می‌­تواند بد رنگی­­‌های وراثتی را هم اصلاح کند و دندان‌­هایی زیبا و سفید را برای شما به ارمغان آورد.

علت تغییر رنگ دندان‌ها چیست؟

دندان از دو بخش عاج و مینا تشکیل شده است. روی عاج با مینای دندان پوشیده شده و موجب شفافیت و سفید دیده شدن دندان می‌­شود.

هر چه ضخامت مینای دندان زیاد باشد، شفافیت آن بیشتر خواهد بود، اما باید بدانید که در هر صورت با گذشت زمان بر اثر ساییده شدن مینا، رنگ عاج مشخص‌­تر می‌­شود.

بعضی رنگدانه‌­ها به داخل خلل و فرج مینا وارد و با کریستال­‌های مینایی باند می­‌شوند که این باند شدن، رنگ دندان­­‌ها را به طور واضح­‌تری تغییر می‌­دهد. گاهی رنگدانه‌­ها فقط روی سطح مینا رسوب می‌­کنند و موجب تشکیل لکه‌­های سیاه و قهوه‌­ای روی سطح دندان‌­ها می­‌شوند. از بین بردن این رنگدانه‌­ها در بلیچینگ دندان راحت‌­تر از شرایط قبلی است.

مهم­‌ترین علل تغییر رنگ دندان‌ها

دلایل مختلفی وجود دارد که به طور مستقیم بر تغییر رنگ دندان­‌ها اثر می­‌گذارند. در این بخش به مهم­ترین علل اشاره کرده‌­ایم: 

1. افزایش سن

2.نوشیدن نوشیدنی­‌های رنگی مانند قهوه، نوشابه، چای و …

3. استعمال سیگار

4.عدم رعایت بهداشت دندان‌­ها و دهان

جلوگیری از هر کدام از موارد بالا و استفاده مناسب و به اندازه از نوشیدنی­‌های رنگی مثل قهوه و چای می‌­تواند در سفید ماندن دندان­‌ها موثر باشد.

گاهی دیده شده دندان‌­های افرادی که به طور مرتب مسواک می‌­زنند و از نخ دندان استفاده می­‌کنند هم در اثر مصرف مواد غذایی دارای کربوهیدرات، رنگدانه و… زرد رنگ شده است.

مواد بلیچینگ دندان چیست؟

اصلاح بلیچینگ دندان با استفاده از یک ماده شیمیایی اکسید کننده، بلیچینگ نامیده می‌­شود. یکی از رایج­ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در سفید کردن، پراکسید هیدروژن است که در غلظت­های مختلف وجود دارد. پربورات سدیم و پراکسید کاربامید از دیگر ترکیبات شیمیایی هستند که توانایی آزادسازی تدریجی پراکسید هیدروژن (H2O2) را دارند.

پراکسید هیدروژن H2O2

پراکسید هیدروژن ماده اصلی سفید‌کننده دندان­‌ها است که رنگدانه‌­های رسوب کرده بین جرم­‌های مینا را اکسید می­‌کند و از بین می‌­برد.

این ماده پس از گذشت زمان به قسمت­‌های عمیق‌­تر مینا در عاج نفوذ می­‌کند و رنگ آن را سفیدتر و روشن­‌تر می­‌کند. این اکسید کننده قوی که در غلظت­‌های 30 تا 35 موجود است و برای سفید کردن استفاده می­‌شود.

سوپراگزال یا محلول 30 تا 35 درصد پراکسید هیدروژن در آب مقطر مایعی شفاف، بی بو و بی رنگ است.

این ماده بسیار قابل اشتعال و تحریک کننده به حساب می­‌آید و به دلیل تمایل به تجزیه در نور، بهتر است در ظروف رنگی و سرپوشیده نگهداری شود.

پر‌اکسید هیدروژن در برابر حرارت شدید قابل اشتعال است و به همین دلیل به نگهداری از آن در یخچال تاکید می­‌شود. لازم به ذکر است که پراکسید هیدروژن موجود در بلیچینگ دندان، روی دندان‌­ها پخش و باعث ایجاد رادیکال‌­های آزاد ناپایدار می‌­شود.

این رادیکال‌ها قادر هستند به مولکول‌های رنگ آلی که در فضای میان نمک‌های معدنی مینا یافت می‌شوند، حمله می‌کنند.

این حمله پیوندهای بین مولکول­‌های رنگی را شناسایی کرده و آن­ها را به رنگدانه‌­های ضعیف‌­تر و کوچک­‌تر تجزیه می­‌کند. از سوی دیگر، این مولکول­‌های کوچک‌تر طیف­‌های جذب متفاوتی دارند و سفید کردن دندان‌­ها از این طریق آغاز می‌شود.

سدیم پر بورات

سدیم پر بورات پودری جامد، سفید رنگ و بی بو است. این پودر در حالت جامد پایداری شیمیایی دارد، اما در مجاورت اسید، آب داغ یا هوا به متابولیت­‌های سدیم و پراکسید هیدروژن و اکسیژن تجزیه می­‌شود. بیشتر ترکیبات پر بورات سدیم قلیایی هستند. سدیم پر بورات ساده­‌تر و ایمن­‌تر از سوپر اگزال و در اشکال مختلف موجود است.

پراکسید کاربامید

پراکسید کاربامید را به نام پراکسید اوره هیدروژن هم معروف است و مقدار کمی PH اسیدی (5 تا 65 درصد) دارد.

پراکسید کاربامید در غلظت­‌های 3 تا 15 درصد وجود دارد. در بلیچینگ دندان معمولاً در غلظت­‌های 10 تا 15 درصد استفاده می­‌شود.

پراکسید کاربامید به 10٪ اوره، آمونیاک، دی اکسید کربن و 3.5٪ پراکسید هیدروژن تجزیه می‌­شود.

ژل­‌های سفید کننده دندان حاوی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید هستند که در برندهای مختلف غلظتی بین 10 تا 40 درصد دارند.

پراکسید کاربامید را می­توان با carbopol که یک رزین محلول است، ترکیب کرد. این ترکیب علاوه بر حالت ژله­‌ای باعث کاهش سرعت آزادسازی پراکسید هیدروژن و افزایش نیمه عمر ترکیب می­‌شود.

در واقع، مونوکسید کربن آزاد شدن پراکسید هیدروژن را بدون تأثیر بر عملکرد سفید کنندگی، کند می‌­کند.

Amosan

در گذشته از سایر عوامل اکسید کننده مثل Amosan  برای سفید کردن استفاده می‌­شد. این ترکیب پربورات سدیم بیشتری نسبت به H2O2 آزاد می­‌کند، اما امروزه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

برای انجام بلیچینگ دندان دو روش وجود دارد که هزینه و مراحل آن متفاوت است. در ادامه به بررسی هر یک به طور مختصر می‌­پردازیم:

Office Bleaching  یا بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

این روش بلیچینگ توسط دندانپزشک در مطب دندانپزشکی و با استفاده از مواد شیمیایی خاص و با غلظت بالا انجام می‌­شود.

مدت زمان انجام این روش کوتاه است. متخصص، دندان­های بیمار را با محلول اسیدی اچ می‌­کند و در ادامه یک ماده اکسید کننده به مینای دندان بیمار می­‌زند.

در مرحله بعد، دندان­‌ها را در معرض نور لیزر قرار می­‌دهد که نام دیگر این روش، بلیچینگ دندان با لیزر است. مدت زمان انجام این روش بلیچینگ، سه تا چهار جلسه است و هر جلسه بین 30 الی 60 دقیقه طول ­می‌­کشد.

دندانپزشک باید با مهارت و تجربه کافی تمامی مراحل را انجام دهد تا مواد شیمیایی برای مراجعه کننده حساسیت یا ناراحتی­‌هایی مثل لثه درد و دندان درد ایجاد نکند.

دندانپزشک برای برخورد نکردن مواد اکسید کننده با لثه بیمار، می­تواند از ژل­‌های محافظت کننده استفاده کند.

در طی انجام بلیچینگ، این ژل را با نور آبی رنگ روی دندان، ثابت نگه می‌­دارد.

هزینه بلیچینگ دندان در کلینیک دندان پزشکی نسبت به روش دیگر گران­‌تر است. هرچند قیمت آن به مواد استفاده شده در بلیچینگ هم بستگی دارد.

 Home Bleaching یا بلیچینگ دندان در منزل

این روش بلیچینگ زیر نظر دندانپزشک در منزل و توسط بیمار انجام می‌­شود. نوع ماده‌­ای که در این شیوه به­ کار می‌رود، با ماده‌­ای که در شیوه بلیچینگ در مطب دندانپزشک استفاده می‌­شود، متفاوت است.

در این روش دندانپزشک قالبی از دندان‌­های بیمار تهیه می­‌کند و توسط آن قالب در لابراتوار، تری پلاستیکی یا نایت گارد ساخته می‌­شود.

درون قالب نایت گارد ژل بلیچینگ ریخته و روی دندان قرار داده می‌­شود. باتوجه به وضعیت دندان­‌های بیمار، باید قالب روی دندان­‌ها به مدت یک تا شش ساعت در روز قرار بگیرد.

کل مدت زمان فرایند یک دوره بلیچینگ دندان در خانه، بین یک الی دو هفته برای هر فک است. زیرا در هر بار باید فقط روی یکی از فک‌­ها، باید قالب را قرار داد.

این روش نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد، اما هزینه این روش نسبت به بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی، ارزان‌تر است.

نحوه سفید کردن دندان توسط مواد شیمیایی بلیچینگ

مواد شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید یا هر مواد دیگری که دندانپزشک برای شما در نظر گرفته است، به درون ساختار بلوری دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌­هایی می‌­شوند که به مرور بر روی دندان­‌ها رسوب کرده‌­اند.

در نتیجه با این فرایند بلیچینگ دندان باعث روشن شدن رنگ عاج دندان­‌ها می­‌شود. از آنجا که این مواد، شیمیایی هستند هرگز نباید با لثه و صورت تماس پیدا کنند و این نکته بسیار مهم است.

امروزه شاهد پودرهای زیادی در بازار هستیم که دندان­‌ها را سفید می­‌کنند. باید در نظر داشته باشید که این مواد عوارض جانبی بدی ایجاد می­‌کنند و به دهان و دندان آسیب جدی می­‌زنند. به عنوان مثال، ممکن است باعث ساییدگی لایه­‌های مینای دندان شوند؛ بنابراین باید از محصولی در این زمینه استفاده کرد که مورد تایید قرار گرفته باشند.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

این سوال ممکن است در ذهن شما به وجود بیاید که بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

همان طور که می‌­دانید، سفید شدن دندان دائمی نخواهد بود و با انجام یک بار خدمات زیبایی دندانپزشکی و سفید کردن دندان، بیمار نمی­‌تواند همیشه دندان‌­های سفید داشته باشد.

این فرایند باید حداقل یک بار در سال تکرار شود. البته باید توجه داشته باشید که مدت زمان داشتن دندان‌­های سفید به میزان رعایت نکات و مراقب­ت‌های بهداشتی مخصوص دهان و دندان مربوط است.

طول عمر بلیچینگ به رژیم غذایی فرد هم بستگی دارد. به عنوان مثال اگر فردی غذاها و نوشیدنی­‌هایی که دارای رنگدانه هستند (غذاهایی که زردچوبه زیادی دارند.) را کمتر مصرف کند، دوام بلیچینگ بیشتر خواهد بود.

البته اگر فرد به اندازه کافی هم نکات بهداشتی را رعایت کند، به طور معمول پس از گذشت سه سال سفیدی دندان وی کاهش خواهد یافت و به مراجعه و سفید کردن مجدد آن نیاز پیدا خواهد کرد.

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

معمول‌­ترین مزایای انجام بلیچینگ دندان بدین شرح است:

 1. یکی از راحت‌­ترین روش­‌های سفید کردن دندان­‌ها به شمار می­‌رود.
 2. تقریبا بی خطرتر از روش‌­های دیگر محسوب می­‌شود.
 3. مراقبت بعد از بلیچینگ دندان، آسان است.
 4. باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می‌­شود.
 5. کوتاه بودن مدت زمان درمان بلیچینگ، مزیت به حساب می‌­آید.
 6. مزیت اصلی بلیچینگ در مقایسه با درمان­‌های پروتز، هزینه کم­تر آن است.
 7. برای سفید کردن دندان، چیزی از ساختمان دندان برداشته یا تراشیده نمی‌­شود.

معایب بلیچینگ دندان چیست؟

 1. یکی از معایب این روش دوام و ماندگاری آن برروی دندان­‌ها است. در این روش، دندان‌­ها به طور دائم سفید باقی نمی­‌مانند و بسته به نوع استفاده و رژیم غذایی بیمار، تغییر رنگ خواهند داد و نیاز به ترمیم یا اصلاح پیدا می‌­کند.
 2. اگر رژیم غذایی شما به شکلی است که در آن نوشابه­‌های گازدار، استعمال دخانیات و غذاهای حاوی رنگدانه به طور مدام استفاده می‌­شود، این رژیم غذایی تاثیر سوء بر بلیچینگ دندان شما خواهد داشت. شما برای ماندگاری بیشتر بلیچینگ، مجبور هستید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.
 3. بلیچینگ در برخی افراد حساسیت ایجاد می­‌کند و ممکن است بیماران از آن رنج ببرند. این حساسیت دائمی نیست و رفع می­‌شود.
 4. نتیجه این روش قابل پیش بینی نیست و بسته به لک­‌های دندان، وراثت و سن بیمار متفاوت خواهد بود و نمی­‌توان نتیجه این شیوه را با قاطعیت بیان کرد.

با بلیچینگ دندان، لبخندی زیبا و جذاب را به خود هدیه دهید!

بلیچینگ یک روش درمانی برای زیباسازی دندان­‌ها است که در آن رنگدانه‌­هایی که به مرور زمان رنگ دندان­‌ها را تغییر داده‌­اند، از بین می‌­روند.

این روش دندان­‌هایی سفید و صدفی به شما هدیه می­‌دهد. اینکه چقدر دندان‌­ها با بلیچینگ سفیدتر می­‌شوند، سوالی است که هیچ کس نمی‌­تواند با اطمینان آن را پاسخ دهد.

تغییر رنگ دندان­‌ها بسته به نوع و جنس دندان و نوع رنگدانه­‌ای که بین دندان­‌ها رسوب کرده، از یک تا چند درجه متغیر است.

مصرف کمتر مواد غذایی رنگدانه‌­دار به دندان­‌های شما کمک می­‌کند برای مدت طولانی‌­تری سفید باقی بمانند.

بلیچینگ دندان روشی است که باید هر از چند گاهی تکرار شود تا رنگ دندان برای همیشه سفید باقی بماند. یک نکته بسیار مهم آن است که باید حتی پس از سفید کردن دندان به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید؛ به این ترتیب می‌توانید به سطح مطلوبی از سفیدی دندان‌ها دست یابید و مطمئن شوید که آن­ها را از زرد شدن مجدد محافظت می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود