بلیچینگ دندان با لیزر

امروزه بسیاری از افراد ممکن است از رنگ دندان خود راضی نباشند، در این صورت به مطب‌های دندانپزشکی مراجعه کرده تا رنگ دندان‌های خود را چند درجه روشن کنند.

بسیاری به اشتباه بر این باور هستند که جرم گیری باعث سفید شدن دندان می‌شود، اما جرم گیری فقط جرم‌های سطحی را از بین می‌برد و نمی‌تواند رنگ مینای دندان را به رنگ سفیدی که موردنظر بیمار است، تغییر دهد.

به همین دلیل دندانپزشکان از بلیچینگ دندانی برای سفیدکردن دندان‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از روش‌های بلیچینگ دندان با لیزر یا نور آبی است که بسیار رایج بوده و عملکرد خوبی در سفیدی دندان‌ها دارد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با بلیچینگ دندان با نور آبی آشنا شوید.

بلیچینگ دندان با لیزر چیست؟

امروزه استفاده از لیزر در حوزه دندانپزشکی روشی کارآمد در زیبایی لبخند به شمار می‌آید که محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده است.

این روش کاملا بدون درد بوده و ایمنی بالایی دارد. درواقع بلیچینگ ماده خمیر مانندی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد و با استفاده از لیزر دندان را روشن‌تر می‌کند.

این ماده موثر اکسیژن نوزاد نام دارد. وقتی که خمیر با لیزر فعال می‌شود رنگدانه‌ها را از داخل دندان بیمار بیرون می‌کشد.

بلیچینگ آسیبی به دندان وارد نمی‌کند و هچنین نیازی به تراشیدن دندان ندارد. بنابراین باتوجه به ساختار مینا، ژنتیک هر فرد و میزان تغییر رنگی که هر دندان دارد بلیچینگ بر روی دندان‌ها ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشد. بلیچینگ‌های دندانی به دو صورت آفیس و هوم انجام می‌شود.

آفیس بلیچینگ

 یکی از روش‌های بلیچینگ در مطب است که اصطلاحا به آن آفیس بلیچینگ نیز می‌گویند. در این روش از ماده‌ای به نام هیدروژن پروکساید استفاد می‌شود که بسیار اکسیدکننده است و دندانپزشک باید مراقب بافت‌های اطراف دندان باشد.

بلیچینگ‌های آفیس برخی با نور لیزر و برخی به صورت شیمیایی انجام می‌شوند، که این دو روش تفاوت چندانی ندارند. اما استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر چون سرعت فعال شدن بیشتری دارد، به میزان اندکی اثر آن بیشتر است.

هوم بلیچینگ یا بلیچینگ در خانه

هوم بلیچینگ‌ها درواقع مکمل افیس بلیچینگ‌ها هستند، در این روش دندانپزشک قالبی از دهان بیمار گرفته و به لابراتوار ارسال می‌کند. در لابراتوار تلقی مناسب با فرم دهان بیمار ساخته می‌شود. بیمار این تلق را طی دو الی سه هفته با توجه به نظر دندانپزشک باید در دهان خود قرار دهد.

به این صورت که توسط خمیرهایی که در اختیار دارد، داخل تلق کرده و سپس در دهان می‌گذارد، تا اثر نهایی بلیچینگ دیده شود.

مزایا بلیچینگ دندان با لیزر

 • طول درمان کوتاه و نتیجه فوری
 • داشتن لبخندی زیبا و طبیعی
 • روشی امن و بدون خطر
 • درجه سفیدی و درخشندگی بالاتر نسبت به سایر روش‌ها
 • عدم وجود درد
 • ماندگاری بیشتر نسبت به سایر روش‌ها
 • دارای تعداد جلسات کم
 • تابیدن نور به طور یکنواخت به تمام دندان‌ها
 • داشتن حساسیت کم

تفاوت بلیچینگ دندان با لیزر آفیس و هوم

بلیچینگ آفیس به دلیل غلظت زیاد ماده باید تحت نظر دندانپزشک انجام ‌شود تا دندانپزشک از لثه‌ها و مخاط دهان بیمار در طول کار محافظت کند.

در این نوع بلیچینگ به دلیل بالابودن غلظت ماده، بیمار در مدت زمان کوتاهی به رنگ دلخواه می‌رسد ولی در روش هوم ماده بلیچینگ به بیمار تحویل و نحوه استفاده از آن آموزش داده می‌شود که براساس نوع و درصد ماده داده شده باید از آن استفاده کند.

به این دلیل که در این روش غلظت ماده کمتر است، درنتیجه مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا رنگ دلخواه حاصل شود. به طور معمول دندانپزشکان این دو روش را به دنبال هم توصیه می‌کنند، بدین صورت که طی یک الی دو جلسه آفیس انجام شود و بعد به دنبال آن بیمار کیت هوم را دریافت و در منزل استفاده کند تا ماندگاری رنگ دندان افزایش یابد.

نحوه بلیچینگ دندان با لیزر

با مراجعه بیمار به مطب دندانپزشک برای بلیچینگ، دندانپزشک پس از جرم گیری ابتدایی اقدام به گذاشتن ماده بلیچینگ بر روی مینای دندان بیمار می‌کند.

این ماده بسیار سوزان است، به همین دلیل دندانپزشک از محافظ‌های لثه استفاده می‌نماید. این محافظ‌ها را دور مینای دندان روی لثه قرار می‌دهد که ماده سوزان آسیبی به آن وارد نکند.

بعد خمیر بلیچینگ را بر روی دندان بیمار می‌گذارد. مدت زمانی که خمیر بلیچینگ باید بر روی دندان بماند بستگی به کارخانه ساخت و ساختار بلیچینگ دارد.

در برخی ممکن است 20 الی 30 دقیقه با توجه به نظر دندانپزشک و ماده‌ای که استفاده می‌کند متفاوت باشد. سپس با استفاده از لیزر براساس تنظیم طول موج و شدن اشعه آبی، مدت زمان تابش تعیین شده و خمیر تحت تابش لیزر قرار می‌گیرد.

بعد از اینکه دندانپزشک بلیچینگ را انجام داد اقدام به برداشتن خمیر از دندان بیمار می‌کند تا سفیدی که مدنظر است نمایان شود.

بهتر است تا چند ساعت بیمار از مواد غذایی رنگی استفاده نکند تا اثر نهایی بلیچینگ به وضوح دیده شود.

طول عمر بلیچینگ با لیزر

 به طور معمول طول عمر بلیچینگ بین یک تا 5 است، که بسته به میزان مصرف مواد غذایی رنگدار مانند قهوه، چای یا الکل و سیگار طول عمر بلیچینگ کمتر شود. بنابراین افرادی که از طریق بلیچینگ دندان‌های خود را سفید کردند باید مصرف مواد غذایی رنگدار را به حداقل رسانده و بهداشت دندان و دهان را رعایت کنند و استعمال دخانیات را به حداقل برسانند.

عوارض بلیچینگ دندان با لیزر

از عوارض جانبی بلیچینگ حساسیت به آب گرم و سرد است. در این حالت بهتر می‌باشد که بیمار خیلی آب گرم و سرد مصرف نکند، البته این حساسیت‌های دندانی نهایتا تا 24 ساعت است و پس از آن برطرف خواهد شد.

همچنین توصیه می‌شود از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کند. بلیچینگ دندانی، عملی برگشت پذیر است. به این معنا که پس از مدتی با مصرف مواد غذایی رنگی، استعمال دخانیات و یکسری عادات رفتاری در خوردن رنگ دندان به حالت اول برمی‌گرد که در این مواقع می‌توان دوباره این عمل را تکرار کرد.

چه افرادی نمی‌ توانند از بلیچینگ دندان با لیزر استفاده کنند؟

استفاده از روش زیبایی بلیچینگ برای همه افراد مناسب نیست و به طور کلی افرادی می‌توانند از این روش زیبای استفاده کنند که دندان‌های کاملا سالم و عاری از هرگونه پوسیدگی داشته باشند.

درواقع ایرادی که بلیچینگ‌ها دارند این است که بر روی روکش، مواد پرکردگی و کامپوزیت‌ها اثر ندارند.

بنابراین بیمارانی که دندان‌های قدامی پر کرده دارند یا با روکش و کامپوزیت ترمیم شدند نمی‌توانند از روش بلیچینگ برای سفیدی دندان‌های خود استفاده کنند.

همچنین بلیچینگ بر روی دندان‌هایی که تغییر رنگ ناشی از نقص‌های مادرزادی، مینای دندان یا عاج دندان دارد، تاثیر نداشته و انتخاب مناسبی محسوب نمی‌شود.

در این مواقع بهتر است از روش‌های جایگزین مانند کامپوزیت ونیر و لمینت‌ دندان استفاده کنند. علاوه بر آن خانم‌های باردار و افرادی که رنگ دندان آن‌ها تحت تاثیر تتراسایکلین یا فلوروزیس دندانی است نیز پیشنهاد می‌شود از لیچینگ دندان با لیزر استفاده نکنند.

هزینه بلیچینگ دندان با لیزر

امروزه با توجه به افزایش هزینه‌های درمانی به خصوص در حوزه دندانپزشکی، هزینه بلیچینگ دندانی با لیزر به دلیل سرعت بالا، دوام و ماندگاری بالا و همچنین استفاده از دستگاه‌های لیزر نیز کمی بیشتر نسبت به سایر روش‌ها است. هزینه بلیچینگ دندان با لیزر بر اساس هر واحد دندانی که نیاز به تغییر رنگ دارد، نوع روش و دستگاه موردنظر تعیین می‌شود.

نکات مهم در هنگام بلیچینگ دندان با لیزر

استفاده از بلیچینگ با لیزر برای سفید کردن دندان مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • دندانپزشک بیمار باید به این نکته توجه داشته باشد که روشی که استفاده می‌کند حتما تحت استاندارد FDA باشد، در غیر این صورت به سلامت دندان‌ها آسیب می‌رساند.
 • زمانی که از بلیچینگ با لیزر استفاده می‌شود هرچه غلظت خمیر پراکسید بیشتر باشد، نتیجه نهایی بهتر است. در این صورت دندانپزشک به خوبی و حرفه‌ای‌تر می‌تواند فرآیند بلیچینگ را کنترل کرده و آسیبی به دندان‌های بیمار نرسد.
 • برخی از خمیرهای سفیدکننده بسیار قوی بوده و می‌تواند به لثه و مینای دندان بیمار آسیب زیادی وارد کند. از این رو بیمار باید نهایت همکاری را با دندانپزشک داشته باشد تا با انتخاب خمیری درست کار بلیچینگ را انجام دهد.
 • یکی دیگر از نکات مهم در انجام بلیچینگ با لیزر، تخصص و مهارت دندانپزشک است. دندانپزشک باید از تکنیک‌ها و مهارت‌های کافی برخوردار باشد تا این فرایند را به خوبی مدیرت کرده و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.

 بلیچینگ با لیزر، درمانی برای سفید کردن دندان!

همانطور که گفته شد، واژه بلیچینگ یا سفیدکردن دندان به عملی گفته می‌شود که در طی آن دندان‌های بیمار از حالت نرمال و طبیعی چند درجه سفیدتر می‌شود.

اتفاقی که در بلیچینگ می‌افتد این است که یکسری مواد شیمیایی بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد و این مواد شیمیایی تحت تحریکی با لیزر فعال می‌شود.

با ازاد شدن یون‌هایی مانند اکسیژن نوزاد به دلیل واکنش‌پذیری بالا رنگ دندان را سفیدتر می‌کنند. این نوع درمان علاوه بر زیبایی دارای مزایای دیگری مانند عدم وجود درد، طول درمان کوتاه، ماندگاری بالا و… است.

همچنین بلیچینگ با لیزر مسلتزم رعایت نکاتی است که دندانپزشک باید مهارت و تخصص لازم را داشته باشد. بنابراین افراد اگر قصد انجام کار زیبایی بر روی دندان خود مانند بلیچینگ دندانی با لیزر دارند حتما با دندانپزشک متخصص در این زمینه مشورت کنند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود