بلیچینگ دندان در خانه یا  home bleaching  چیست؟

با افزایش سن، مصرف مواد غذایی رنگی و استعمال دخانیات مینای دندان به تدریج شفافیت خود را از دست داده و تغییر رنگ می‌دهد که این تغییر رنگ باعث از بین رفتن جذابیت لبخند و کاهش اعتماد به نفس در افراد شده است.

روش‌های درمانی مختلفی برای برطرف کردن این مشکل و تغییر رنگ مینای دندان وجود دارد. بلیچینگ و لمینت‌ دندان نمونه‌ای از این روش‌ها هستند.

در بلیچینگ دندان مواد شیمیایی سفید کننده رنگ دانه‌های موجود در مینای دندان را از بین می‌برد و شفافیت دوباره‌ای به آن می‌بخشد. اثربخشی این روش به عوامل مختلفی همانند جنس و رنگ دندان بستگی دارد. این روش درمانی انواع مختلفی مانند بلیچینگ دندان در خانه و یا مطب دندان پزشک دارد.

انواع مختلف بلیچینگ دندان

درمان لکه‌های رنگی دندان به دو روش متفاوت انجام می‌شود. بلیچینگ دندان در منزل و یا در مطب دندان پزشک از انواع مختلف این درمان هستند. پس از مراجعه بیماران به مطب، دندان پزشک با بررسی میزان زردی، جنس و حساسیت دندان‌ها، روش درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد می‌دهد.

تفاوت این دو روش در میزان قدرت ماده‌ی هیدروژن پراکسید است. ماده هیدروژن پراکسید با قرار گرفتن بر روی دندان‌ها، لکه‌های تیره‌ی مینای دندان را از بین می‌برد.

در روش بلیچینگ در مطب، با استفاده از ماده سفید کننده قوی‌تری دندان‌های رنگ گرفته را سفید می‌کنند. همچنین در پروسه بلیچینگ دندان در منزل از وسایل دیگری نیز می‌توان استفاده کرد.

انواع بلیچینگ دندان در خانه

از روش‌های فراوانی برای سفید کردن دندان‌ها می‌توان استفاده کرد. هر کدام از این روش‌ها میزان تاثیرگذاری و طول دوره درمان متفاوتی دارند. روش درمانی باید با توجه به میزان لکه‌های رنگی، جنس و میزان حساسیت دندان‌ها انتخاب شود.

عدم توجه به این عوامل نتیجه مطلوبی به همراه ندارد. ژل و چسب سفیدکننده، ژل و پلاک، خمیر دندان سفید کننده و قلم سفید کننده دندان از روش‌های فراوان بلیچینگ دندان در خانه هستند. دندان‌های مایل به زرد و دارای لکه‌های زرد رنگ در فرایند بلیچینگ در خانه تغییر رنگ خواهند داد اما بلیچینگ دندان در منزل بر روی دندان‌های مایل به قهوه‌ای تیره تاثیری نمی‌گذارد.

ژل و چسب سفید کننده

چسب‌های سفید کننده دندان از نوارهای منعطفی از جنس پلی اتیلن تولید می‌شوند.

این چسب‌های سفید کننده حاوی مواد سفید کننده‌ای مانند هیدروژن پراکسید و یا کاربامید پراکسید هستند. نوارها با توجه به شکل فک بالا و پایین طراحی می‌شوند. پس از چسباندن این نوارها به دندان‌های خود در دوره زمانی مشخص شده لکه‌های زرد رنگ به تدریج از بین می‌روند و دندان‌ها دوباره شفاف می‌شوند.

مدت زمان تعیین شده برای استفاده از چسب سفید کننده، در طول روز 3 بار و هر بار به مدت 30 دقیقه است.

همچنین تعداد روزهای دوره درمان با توجه شدت لکه‌های دندان‌ها می‌تواند بیشتر یا کمتر از 14 روز شود.

بلیچینگ با ژل و پلاک

در این روش بلیچینگ دندان در خانه ژل سفید کننده بر روی پلاک یا تری ریخته و سپس پلاک را بر روی دندان‌ها قرار می‌دهند.

پلاک‌ها قاب‌های پلاستیکی با فرم فک و دندان‌ها هستند. با توجه به میزان قدرت ژل سفید کننده مدت زمان استفاده از آن متغیر است.

برای تهیه ژل و پلاک می‌توانید به مطب دندان پزشک و هم داروخانه مراجعه کنید. پلاک تهیه شده توسط دندان پزشک، با استفاده از قالب گیری دندان‌ها انجام می‌شود و مختص همان فرد است.

اما پلاک‌های خریداری شده از داروخانه این خاصیت را ندارند و به علت یکی نبودن اندازه دندان‌ها و پلاک از قبل تولید شده، ممکن است ژل سفیدکننده از آن بیرون بزند و باعث ایجاد حساسیت در دندان‌ها و لثه‌ها شود.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان‌های سفید کننده علاوه بر خاصیت سایندگی سطح دندان دارای مواد شیمیایی نیز هستند که به از بین بردن بیشتر لکه‌های رنگی دندان کمک می‌کند.

خمیردندان‌های سفیدکننده یکی از ارزان‌ترین روش‌های تغییر رنگ و از بین بردن لکه‌های دندان هستند. با استفاده از این خمیر دندان می‌توانید یک درجه رنگ دندان‌های خود را روشن‌تر کنید.

قلم سفید کننده دندان

برای تاثیرگذاری این قلم، مواد سفیدکننده آن باید بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرار بگیرند. هنگام انجام بلیچینگ دندان در خانه مراقب باشید که قلم سفید کننده با لثه‌ها تماس پیدا نکند؛ چراکه مواد سفید کننده باعث ایجاد حساسیت، سوزش و التهاب لثه‌ها می‌شود.

از قلم سفید کننده حدود 30 دقیقه و روزی دوبار استفاده کنید تا به نتیجه‌ی مطلوبی برسید.

مراقبت ‌های قبل از انجام بلیچینگ دندان

قبل از استفاده هر گونه روش سفید کننده دندانی لازم است مراقبت‌های قبل از آن را به درستی انجام دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب خود برسید.

موارد ذکر شده در لیست زیر از مراقبت‌های قبل از بلیچینگ هستند.

 • مراجعه به پزشک برای جرم گیری دندان
 • ترمیم هر دندان آسیب دیده
 • بررسی میزان حساسیت دندان و جنس آن
 • مسواک زدن قبلاً از شروع بلیچینگ
 • استفاده از نخ دندان
 • جلوگیری از هر گونه اصطکاک بین دهان و دندان

بلیچینگ دندان در خانه چگونه انجام می ‌شود؟

پس از تشخیص پزشک برای انجام بلیچینگ دندان‌ها، نوبت آن است که دوره‌ی درمان خود را با استفاده از ژل و پلاک بلیچینگ آغاز کنید.

طول دوره‌ی بلیچینگ دندان در خانه به طور میانگین 2 هفته است که در ادامه به توضیح مراحل انجام هوم بلیچینگ می‌پردازیم:

 • ابتدا دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان نیز استفاده کنید.
 • بر روی سطح داخلی پلاک به ازای هر دندان یک قطره ژل سفید کننده بریزید.
 • با استفاده از یک دستمال ژله‌ای اضافه و بیرون زده از پلاک را پاک کرده تا برای لثه‌ها مشکلی ایجاد نشود.
 • قالب دندان باید حداقل 4 تا 6 ساعت بر روی دندان‌ها بماند.
 • برای خارج کردن پلاک، لبه آن را در قسمت دندان‌های عقبی گرفته و سپس خارج کنید.
 • پلاک را با استفاده از مسواک و آب شسته و داخل محفظه مخصوص به خود داخل یخچال نگه داری نمایید.
 • پس از درآوردن قالب دندان‌های خود را کامل بشورید و در بلعیدن این مواد اجتناب کنید.
 • هر شب فقط از پلاک یک فک استفاده کنید تا تغییر رنگ را با توجه به دندان‌های دیگر متوجه شوید.

ماندگاری Home bleaching

اثربخشی بلیچینگ دندان در خانه همیشگی نخواهد بود. پس از گذراندن این دوره تا چند ماه یا چند سال دندان‌ها سفید می‌مانند، اما پس از آن در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های لازم، دندان‌ها دوباره تغییر رنگ می‌دهند. مراقبت صحیح از دندان‌ها در میزان ماندگاری بلیچینگ در منزل می‌افزاید.

مراقبت‌ های پس از بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان‌ها توسط بلیچینگ یک درمان دائمی نیست. پس از انجام بلیچینگ دندان در خانه و یا مطب از مراقبت‌های بعد از آن غافل نشوید. عدم توجه به این اصول باعث تسریع روند تغییر رنگ  و لکه پذیری دندان‌ها می‌شود.

 • مصرف نکردن قهوه یا در صورت استفاده بلافاصله دندان‌های خود را بشویید.
 • مصرف نکردن بعضی از مواد غذایی همانند شکلات تلخ، سس و افزودنی‌های غذا، مواد غذایی اسیدی
 • استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت
 • خودداری از استعمال سیگار تا 24 ساعت اول پس از بلیچینگ دندان

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

روش بلیچینگ نیز همانند دیگر روش‌های زیبایی در کنار مزایا خود، معایبی نیاز دارد. مزایا فراوان بلیچینگ دندان باعث محبوبیت این درمان نسبت دیگر روش‌های درمانی شده است.

در لیست زیر بعضی از مزایای درمان سفید کردن دندان را نام برده‌ایم.

 •  از ساده‌ترین روش‌های سفید کردن دندان
 • هزینه کمتر نسبت به روش‌های دیگر اصلاح لبخند
 • تاثیر مثبت بر افزایش اعتماد به نفس
 • عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان‌ها
 • روشی کم تهاجمی
 • طول دوره درمان کوتاه

معایب بلیچینگ دندان

در صورت رعایت صحیح مراقبت‌های قبل و بعد از بلیچینگ می‌توانید احتمال وقوع این معایب را کاهش دهید. موارد زیر از معایب استفاده بلیچینگ دندان هستند.

 • عدم پوشش دادن بیمه دندان پزشکی
 • هزینه‌های گزاف
 • دائمی نبودن نتایج بلیچینگ دندان
 • نیاز به تغییر رژیم غذایی و پرهیز از بعضی از مواد خوراکی خاص
 • راحت نبودن روند بلیچینگ در بعضی مواقع
 • وابسته بودن نتیجه درمان به عوامل مختلف
 • احتمال افزایش حساسیت دندان‌ها

هزینه بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان در مقایسه با دیگر روش‌های اصلاح رنگ لبخند مانند لمینت هزینه کمی دارد. این هزینه با توجه به کیفیت مواد سازنده، تعداد جلسات مراجعه به مطب یا انجام آن در خانه متغیر است.

برای اطلاع از هزینه این روش درمانی، لازم است ابتدا نوع درمان خود را با مشورت پزشک انتخاب کنید؛ سپس با مراجعه به مطب دندان پزشک یا داروخانه‌ها از قیمت دقیق آن مطلع شوید.

بلیچینگ دندان در منزل

در میان روش‌های اصلاح لبخند و سفید کردن دندان‌ها، بلیچینگ دندان از ساده‌ترین راه‌های تغییر رنگ مینای دندان است.

مشکلاتی همانند تیرگی دندان‌ها بر اثر کهولت سن، لکه‌های رنگی به علت مصرف مواد غذایی رنگی و کاهش اعتماد به نفس با بلیچینگ دندان قابل درمان هستند.

مواد سفید کننده مانند هیدروژن پراکسید با نفوذ به مینای دندان، رنگ دانه‌های موجود در آن را از بین می‌برد و رنگ دندان را روشن‌تر می‌کند.

برای سفید کردن دندان‌های خود می‌توانید به مطب دندان پزشک مراجعه کنید یا مراحل بلیچینگ دندان در خانه را انجام دهید.

این روش درمانی در کنار مزایای فراوان عوارض کمی دارد. از این عوارض می‌توان به افزایش حساسیت دندان، دائمی نبودن نتیجه و مراقبت‌های مکرر پس از بلیچینگ اشاره کرد.

با رعایت اصول صحیح بلیچینگ و مراقبت صحیح از دندان‌ها احتمال بروز این عوارض را کاهش دهید و در مدت زمان کوتاهی به زیبایی لبخند خود بیفزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
همچنین بخوانید

انواع ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع کاشت دندان، شناخته می‌شود. با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، ایمپلنت دندان جایگزین  مناسبی برای ریشه‌های دندان‌های از دست

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. قیمت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری مانند

آموزش مسواک زدن در ارتودنسی

بسیاری از بیماران به دنبال داشتن دندان‌هایی سالم با لبخندی زیبا هستند و به همین دلیل ارتودنسی را برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های خود